

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Bratčice Spíše než klasická rozhledna jde v tomto případě o vyhlídkovou plošinu na zbudovaném cihlovém vodojemu v roce 2003 za 3,5 milionu korun. Vodojem stojí při silnici mezi Bratčicemi a Sobotovicemi. Na plošinu vede 30 betonových schodů umístěných na železné konstrukci. Výška vodojemu je pouhých 6 metrů, ale díky rovinatému okolnímu terénu je kruhový výhled do okolí: Pálava, Krumlovský les, okolí Brna i Bílé Karpaty.
Přístup na vyhlídkovou plošinu je volný, parkování je možné spíše krátkodobé přímo u vodojemu.
Doporučujeme
Úřad městské části Praha Nedvězí Úřad městské části Praha Nedvězí.
Doporučujeme
Zámek Heřmanův Městec Pozdně barokní rozsáhlý zámek ve městě Heřmanův Městec na Chrudimsku slouží dnes jako domov důchodců, není pro veřejnost přístupný, lze si však prohlédnout zámecké nádvoří a překrásný park v anglickém stylu.
Historie zámku
Zámek stojí v místech, kde původně stávala městecká tvrz ze 14. století. Roku 1591 je již tvrz v pramenech nazývána zámkem. Roku 1623 byl zámek spálen císařskými vojsky. Původní podoba zámeckého sídla byla ve slohu renesančním, nádvoří zdobily ze tří stran arkády. Roku 1784 byl zámek důkladně přestavěn hrabětem Václavem Šporkem. Tehdy v něm byla velká kuchyně, dvanáct sklepů a čtyři konírny, v prvním poschodí jídelna, velký sál, dvanáct pokojů a kaple Tří králů.
Zámek v té době dostal přibližně současnou podobu. Teprve po zbourání hostince "U černého orla" ze strany Velkého náměstí a vodákova stavení s pivovarem na straně druhé byla v roce 1876 započata nová velká přestavba sídla za majitelů knížat Kinských. Roku 1890 bylo dokončeno křídlo do parku a zřízena zimní zahrada, do roku 1932 bylo přistavěno křídlo západní. V přízemí na západní straně byla nádherná jídelna s gobelíny a s dřevěným vyřezávaným stropem z modřínového dřeva, s uměleckou výzdobou od vídeňského mistra Grüneho. Zimní zahrada obsahovala mnoho palem a exotických rostlin. Na východní straně byla zřízena kaple. Hlavní schodiště ve východním křídle je zdobeno obrazem Štěpána knížete Kinského.
Zámecká knihovna obsahovala mnoho děl anglických, německých a francouzských, některé až ze sedmnáctého století. Na jaře roku 1945 byl v zámku umístěn generální štáb německé armády, kdy byl zámecký park využíván jako letiště. Pak obsadila zámek i Rudá armáda. Do roku 1948 sloužil objekt jako letní sídlo ministerstva zahraničních věcí. V té době jej několikrát navštívil i ministr Jan Masaryk. Od roku 1952 je v zámku umístěn domov důchodců hlavního města Prahy.
Dispozice zámku
Městecký zámek je patrový objekt s poměrně složitým půdorysem a novobarokním členěním fasád. U severozápadního nároží se tyčí vysoká šestiboká novogotická věž z roku 1850, nad vstupním rizalitem je trojúhelníkový štít se znakem Kinských. Na zámek navazuje rozlehlý park, přecházející volně v lesopark. Zámecký park v anglickém slohu byl zřízen v roce 1784 Šporky z bývalé obory s rybníkem a staletými duby. V parku je přírodní divadlo pro více než 600 diváků.
Tipy na výlet
V Heřmanově Městci najdete synagogu. Navštívit můžete třeba barokní zámek Choltice, zříceninu tvrze Svojšice, zříceninu hradu Lichnice nebo zříceninu hradu Rabštejnek.
Ubytovat se můžete v Heřmanově Městci nebo v Chrudimi.
Doporučujeme
Rozhledna Borůvková hora Vrch Borůvková hora (899 m.n.m.) na kterém rozhledna stojí se nachází asi 7 km západně od Javorníku.
Roku 1742 zde byla vytyčena polsko-česká hranice. Více jak 200 let nepředstavovala bariéru pro pohyb lidí a výstavbu turistických objektů. Po roce 1945 se však hodně změnilo a na 50 let zdejší vrch poznamenalo. Za tuto dobu zde zchátraly všechny doposavad postavené objekty. V roce 1870 zde byla vystavěna první horská chata. Byla však dřevěné konstrukce a brzo zchátrala. Po 10 letech na jejím místě vznikla 17 m vysoká rozhledna. I ona dlouho nevydržela. Dne 30.8.1908 byla slavnostně otevřena již třetí dřevěná trojpodlažní věž o výšce 21 m s vyhlídkovou terasou v úrovni 15 m. Vedle ní byla v roce 1911 vybudována skromná horská bouda nabízející občerstvení. Roku 1922 se věž zřítila. V roce 1930 byla otevřena další chata za iniciativy sekce Moravskoslezského sudetského horské spolku z Javorníku. Sloužila až do roku 1945, v 50. letech byla zničena. Stejně tak dopadla i turistická bouda vystavěná roku 1935 pod vrcholem Biala Studnia.
Dnešní věž dřevěné konstrukce o výšce 25,4 m a vyhlídkovou plošinou na úrovni 24 m na kterou vede 155 schodů, vystavělo město Javorník v roce 2006. Rozhledna poskytuje kruhový výhled a tak za dobrého počasí je výhled na Otmuchovské a Nyské jezero v Polsku, Kralický Sněžník, Šerák, Praděd, Smrk a vůbec velkou část Jeseníků.
Rozhledna je otevřena celoročně, vedle ní se nachází zděný přístřešek pro turisty a v blízkosti ještě kiosek s občerstvením, který je otevřen od dubna do října o víkendech, v hlavní sezoně pak každý den.