

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Boika u Českých Lhotic Dřevěná rozhledna je 14,5 m vysoká. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 11 metrů, na kterou lze vystoupat po 32 schodech. Rozhledna byla zpřístupněna 20.5.2006 a je volně přístupná.
Doporučujeme
Kaple sv. Kateřiny - Počátky Barokní kaple sv. Kateřiny stojí ve svahu vrchu Lísek, asi 3 km severovýchodně od Počátek.
Přesný vznik kaple není znám, pravděpodobně souvisí s historií starobylých lázní svaté Kateřiny, které se zde nacházely. Písemně je doložen v polovině 16. století. Tehdy menší poutní kostel léty zchátral a na počátku 18. Století byl téměř na zboření. V roce 1730 je kaple přestavěna v barokním slohu do dnešní podoby s krovem v podobě husarské přilbice a se dvěma menšími věžičkami. Tato přestavba je připisována architektu K.I.Dienzenhoferovi. V průběhu 19. století byla kaple několikrát opravována, při jedné z oprav byla nalezena destička s datací 1587. V letech 1937-1938 dostala kaple novou krytinu, šindelová střecha byla vyměněna za měděnou. V roce 2001 proběhla další rekonstrukce.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Dřevíkov Obec Dřevíkov leží ve Žďárských vrších, v okrese Chrudim. Návštěvníci, kteří tímto krajem projíždí míří povětšinou do skanzenu Veselý Kopec. Jestliže se na své cestě zastavíte v Dřevíkově nebudete litovat. Na návsi jsou totiž k vidění roubené stavby ze 16. století, které jsou součástí souboru lidových staveb Vysočina. S obcí je ovšem také spojena významná židovská kolonizace, která započala v 18. století. Židé zde žili po dvě století. Jedna z památek je tzv. židovská ulička, ve které je původní patrová zástavba. Najdeme bývalou vinopalnu, draslovnu, školu a také synagogu, jež se nacházela v domě č.p. 43. Ovšem nejzajímavější a nejzachovalejší vzpomínkou na židovskou stopu v Dřevíkově je místní židovský hřbitov.Leží 0,5 km od obce severním směrem. Židé ho založili bezprostředně po svém příchodu v 18. století. Nejstarší náhrobní kámen, s částečně čitelným nápisem pochází z roku 1748. Hřbitov byl původně obehnán jen plotem z klád. Pravděpodobně v roce 1885 došlo k jeho rozšíření, byla postavená kamenná zeď a také klenutý, dodnes stojící, vchod. Vchod sloužil zároveň jako přístřešek pro pohřební vůz. Dnes na hřbitově najdeme cenné klasicistní a barokní náhrobky. Nejstarší fragmenty náhrobků jsou umístěny ve vstupní bráně i s překlady textů. Po druhé světové válce byla na náhrobky doplněna jména těch, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1983. Hřbitov je volně přístupný a velmi pěkně udržovaný. Mnoho kamínků položených na náhrobcích svědčí o tom, že se dodnes chodí potomci klanět památce svým zemřelým předkům.
Doporučujeme
Kaple sv. Floriána - Kladno Barokní kaple sv. Floriána se nachází Floriánském náměstí, kousek od centrálního městského náměstí.
Jde patrně o jedno z posledních děl K.I.Dientzenhofera. Základní kámen ke stavbě postavené na místě bývalého lazaretu pro chudé služebníky byl položen již v roce 1751. Samotná stavba o půdorysu kružnice s vepsaným čtvercem byla dokončena až v roce 1872. Kupole má průměr 8,9 m a je zaklenutá ve výšce 16,2 m.