Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Západně od Velkého náměstí se nachází jedna z dominant Hradce Králové, Bílá věž. Pětipodlažní stavba vysoká 72 m byla z velké části vystavěna v letech 1574-1580. V tomto období vznikl i ochoz a byt pro hlásného. Zcela dokončena byla v roce 1589 vystavěním krovu s měděnou bání a pozlacenou hvězdou. Ještě předtím byl v roce 1581 vytažen na věž jeden z největších zvonů v Čechách, vážící 10 tun, při výšce 169 cm a šířce 206 cm. Roku 1591 byly instalovány hodiny, které v roce 1829 nahradil nový stroj a ten dnešní pochází z roku 1987-1993. Věž o půdorysu 10 x 10 m má své pojmenování podle bílých pískovcových kvádrů ze kterých je postavena. Šířka stěn v přízemí dosahuje 4 m a náchází se tu zbytky kaple sv. Klimenta.Ochoz věže ze kterého je vidět nejen město, ale při dobrém počasí i vrcholky Orlických hor a Krkonoše, je přístupný veřejnosti po celý rok o víkendech a v sezoně i ve všední dny. Kromě toho se zde konají párkrát do roka noční vyhlídky na město.
Doporučujeme
Zámek Loučeň
Barokní zámek Loučeň stojí ukryt do zeleně rozsáhlého anglického parku nedaleko stejnojmenného městyse. Zámek nabízí návštěvníkům romantické zákoutí pro klidný odpočinek, ale i zajímavou exkurzi do své vlastní historie.                   Z historie Loučně      První zmínka o obci Loučeň pochází z roku 1223, avšak do roku 1618 se na zdejším panství často střádali nevýznamní majitelé. Po bitvě na Bílé Hoře přišla zásadní změna, kdy přicházejí na Loučeň Valdštejnové. Od té doby nebyla Loučeň prodána, což zvyšuje její hodnotu. Po Valdštejnech zde žili také Fürstenberkové a Thurn – Taxisové. Po roce 1704 nechal provést Arnošt Karel z Valdštejna velkou přestavbu sídla podle plánů F.M. Kaňky. Roku 1710 přistavěli k zámku ještě kostel Nanebevzetí Panny Marie. Úpravy interiérů proběhly v letech 1767-71 za Karla Egona z Fürstebnerka, později přibylo i zámecké divadlo. Po roku 1803 se na panství dostali Thurn-Taxisové. Roku 1831 převzal Loučeň Karel Anselm Thurn-Taxis, který založil 23 ha velký krajinářský park, jehož součástí byly i vodotrysky a dva velké skleníky. Na zámku v minulosti pobývali i významné osobnosti jako císař Františkek I., ruský velkokníže Konstantin, Eliška Krásnohorská, E. M. Rilke, F.X.Šaldy. Roku 1929 byly poprvé zpřístupněny zámecké interiéry veřejnosti. Po roce 1939 se tehdejší majitelé přihlásili k německé národnosti, a tak jim byl po roce 1945 jejich majetek zkonfiskován. Zámek byl brzy vyklizen a využíván účelově. Celé toto období se nepříznivě projevilo na jeho stavu i v okolním parku. Dnes labyrinty a kulturní život V roce 2000 se zámek stal majetkem Loučeň a.s., která zde za podpory fondů EU provádí opravy a rekonstrukce. Od roku 2007 byl zámek znovu zpřístupněn s nově vybudovanou expozicí, do níž se vracejí některé kusy původního mobiliáře, zároveň otevřen park s jedinečným souborem 10 bludišť a labyrintů. Dominantou zámku i raritou celé České republiky je zdejší zámecké labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku. Zahradní labyrinty jsou aktuálně módní věcí, ale zároveň nadčasovou. Labyrinty jsou zábavné, magické, mají schopnost dobít ubývající energii. Zámecký hotel nabízí také možnost uspořádání svatebních obřadů, firemních akcí, kongresů, ale především láká návštěvníky romantický pobit v překrásném prostředí. A taky je možnost navštívit pravidelné zámecké slavnosti nebo se zúčastnit kouzelných nočních prohlídek sídla. Navštívit můžete i nedaleký zámek Mcely. Pokud se rozhodnete v regionu zůstat déle, ubytování najdete například v Nymburce.
Objevené zbytky původního pozdně románského kostelíka sv. Mikuláše se nacházejí poblíž turisticky značené cesty vedoucí ze Sokolova do Krásna pod vrchem Krudum. Kostel je zmiňován již roku 1253, ale později zanikl natolik, že se jej nedařilo přesně lokalizovat. Pahorek na které se nacházel dokonce zarostl stromy. Až archeologický průzkum prováděný zde v letech 2002-2004 odhalil jeho základy, které byly vykopány a rekonstruovány. Jeho na zdejší poměry velká dispozice napovídá o tom, že tu bylo kdysi patrně daleko rušněji než dnes. Což patrně souviselo s těžbou zdejší suroviny. Po ukončení těžby na přelomu 15 a 16. století zaniklo také osídlení, čímž byl k zániku odsouzen i kostelík. Pozdně románská stavba měla protáhlou hlavní loď a pravoúhle zakončený presbytář. Dnes tak můžeme obdivovat alespoň volně přístupné rekonstruované základy někdejšího významného kostelíka.
Doporučujeme
Vysoký vrch
Vysoký vrch u Nedamova (427 m.n.m.) se nachází zhruba 3,5 km východně od obce Dubá.Vrch tvoří návrší s pískovcovými vyhlídkovými terasami. Na západním úbočí se pak nalézá umělá jeskyňka zvaná Kameníkova jizba.