Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Hromnické jezírko
Hromnické jezírko vzniklo v bývalé jámovém lomu, kde se v letech 1828-1898 těžila vitriolová břídlice ze které byla získávána dýmavá kyselina sírová. Lom je k hladině jezírka hluboký přibližně 60 m, hloubka vody přibližně 15 m a zatopená plocha 3 ha. Zatopený lom obklopují zarůstající haldy vytěženého materiálu. Jezírko má neobvykle načervenalou barvu, protože voda na dně obsahuje rozpuštěné sírany, které se vyluhují z břidlic. V podstatě je jezírko zředěnou kyselinou sírovou a proto se v něm nenachází žádný život.
Doporučujeme
Neznámý bojovník
Na Slupi
U obce Dobrná, nedaleko Děčína, se nachází jedna z našich nejmladších rozhleden - Sokolí vrch. Je další z dlouhé řady rozhleden, které vznikly díky potřebě telekomunikační společnosti zkvalitnit signál v daném regionu. Slavnostní otevření proběhlo v den vstupu České republiky do Evropské unie, tedy 1. května 2004 a za její stavbou stála společnost T-Mobile. Mobilní operátor původně zamýšlel stavbu pouhého stožáru, ale obci Dobrná se podařilo prosadit návrh projektu současné věže, tedy i se zastřešenou vyhlídkovou plošinou. Věž je vysoká 51 metrů a turisté mohou vystoupat po 162 schodech na rozhledový ochoz ve výšce jednatřiceti metrů, a za příznivého počasí pozorovat výhled na nedaleký Děčínský Sněžník, na mnohem vzdálenější vysílač Ještěd, hrad Bezděz, drážďanský televizní vysílač nebo Bukovou horu nedaleko Ústí nad Labem. Vlastníkem věže je společnost T-Mobile, rozhlednu provozuje obec Dobrná a to od dubna do října, vždy od úterý do neděle (10 – 17 hodin). Zajímavostí je, že rozhledna na Sokolím vrchu je téměř identická s rozhlednou na Drahoušku u Osečan.
Doporučujeme
Beneš Edvard
Socha Edvarda Beneše, druhého Československého prezidenta, byla na Loretánské náměstí umístěna v roce 2005. Byl to právě on, kdo po skončení druhé světové války realizoval v podmínkách Československa závěry vítězných mocností dohodnutých na společných konferencích. Jednou z nich byl odsun sudetských Němců, kteří pomohli Hitlerovi rozbít Československo. Následoval odsun desetitisíců Čechů z území Sudet. Až na Čestné výjimky se také aktivně podíleli na okupaci Československa. I na brutalitách, kteří zde Němci na obyvatelstvu páchali. Při jejich odsunu docházelo ze strany českého obyvatelstva k činům neslučitelným s mezinárodním právem. Cca 15 000 – 25 000 Sudetských Němců tak zahynulo. Česká strana se za tento čin omluvila. Během německé okupace zahynulo cca 300 000 Obyvatel Československa. Jeho území také bylo rabováno a jeho produkce směřovala ve prospěch nacistického Německa. I přes objektivní historická fakta do dnes v Německu existují hlasy, které si neuvědomují, kdo rozpoutal druhou světovou válku, zastírají fakta o desítkách miliónech mrtvých, o koncentračních táborech apod.Autorem sochy je Karel Dvořák. Vytvořil jí v letech 1947 – 1948.