

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Hromnické jezírko Hromnické jezírko vzniklo v bývalé jámovém lomu, kde se v letech 1828-1898 těžila vitriolová břídlice ze které byla získávána dýmavá kyselina sírová. Lom je k hladině jezírka hluboký přibližně 60 m, hloubka vody přibližně 15 m a zatopená plocha 3 ha. Zatopený lom obklopují zarůstající haldy vytěženého materiálu. Jezírko má neobvykle načervenalou barvu, protože voda na dně obsahuje rozpuštěné sírany, které se vyluhují z břidlic. V podstatě je jezírko zředěnou kyselinou sírovou a proto se v něm nenachází žádný život.
Doporučujeme
Neznámý bojovník Na Slupi
Doporučujeme
Rozhledna na Sokolím vrchu u Děčína U obce Dobrná, nedaleko Děčína, se nachází jedna z našich nejmladších rozhleden - Sokolí vrch. Je další z dlouhé řady rozhleden, které vznikly díky potřebě telekomunikační společnosti zkvalitnit signál v daném regionu. Slavnostní otevření proběhlo v den vstupu České republiky do Evropské unie, tedy 1. května 2004 a za její stavbou stála společnost T-Mobile. Mobilní operátor původně zamýšlel stavbu pouhého stožáru, ale obci Dobrná se podařilo prosadit návrh projektu současné věže, tedy i se zastřešenou vyhlídkovou plošinou. Věž je vysoká 51 metrů a turisté mohou vystoupat po 162 schodech na rozhledový ochoz ve výšce jednatřiceti metrů, a za příznivého počasí pozorovat výhled na nedaleký Děčínský Sněžník, na mnohem vzdálenější vysílač Ještěd, hrad Bezděz, drážďanský televizní vysílač nebo Bukovou horu nedaleko Ústí nad Labem. Vlastníkem věže je společnost T-Mobile, rozhlednu provozuje obec Dobrná a to od dubna do října, vždy od úterý do neděle (10 – 17 hodin). Zajímavostí je, že rozhledna na Sokolím vrchu je téměř identická s rozhlednou na Drahoušku u Osečan.
Doporučujeme
Beneš Edvard Socha Edvarda Beneše, druhého Československého prezidenta, byla na Loretánské náměstí umístěna v roce 2005. Byl to právě on, kdo po skončení druhé světové války realizoval v podmínkách Československa závěry vítězných mocností dohodnutých na společných konferencích. Jednou z nich byl odsun sudetských Němců, kteří pomohli Hitlerovi rozbít Československo. Následoval odsun desetitisíců Čechů z území Sudet. Až na Čestné výjimky se také aktivně podíleli na okupaci Československa. I na brutalitách, kteří zde Němci na obyvatelstvu páchali. Při jejich odsunu docházelo ze strany českého obyvatelstva k činům neslučitelným s mezinárodním právem. Cca 15 000 – 25 000 Sudetských Němců tak zahynulo. Česká strana se za tento čin omluvila. Během německé okupace zahynulo cca 300 000 Obyvatel Československa. Jeho území také bylo rabováno a jeho produkce směřovala ve prospěch nacistického Německa. I přes objektivní historická fakta do dnes v Německu existují hlasy, které si neuvědomují, kdo rozpoutal druhou světovou válku, zastírají fakta o desítkách miliónech mrtvých, o koncentračních táborech apod.Autorem sochy je Karel Dvořák. Vytvořil jí v letech 1947 – 1948.