Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Zříceniny goticko-renesančního hradu Šelmberk jsou výraznou siluetou návrší nad údolím Blanice severně od Mladé Vožice.   Historie hradu Šelmberk byl založen zřejmě na začátku 14. století rodem Buziců, kteří se pak podle postaveného hradu zvali ze Šelmberka. Poprvé je hrad doložen r. 1318 jako majetek Přibyslava z Křimína z rodu Buziců. Jeho následovníci zde sídlili až do devadesátých let 14. století, kdy hrad přešel na Aleše z Rýzmburka. Vzhledem ke skutečnosti, že se majitelé hradu v 15. věku často střídali, je pravděpodobné, že se Šelmberka dotkly bouřlivé události husitských válek. V první polovině 16. století proběhla renesanční přestavba. Stalo se tak za Václava Předbora z Radešína.  Ve druhé polovině 16. století, za Michala Španovského z Lisova, byl hrad spojen s mladovožickým panstvím a novým správním centrem se stal zámek v Mladé Vožici. Šelmberk tak ztratil svou rezidenční funkci a již na počátku 17. století bylo jeho jádro zříceninou. Od r. 1678 náležel pustý hrad Kuenburgům. Leopold Kuenburg nechal ve dvacátých letech 19. století velkou věž opravit a upravit ji na rozhlednu s pseudogotickým cimbuřím a v okolí zříceniny zřídit anglický park. R. 1940 se zřícenina Šelmberka stala majetkem města Mladé Vožice, jemuž náleží dodnes. Podoba hradu Šelmberk, hrad bergfritového typu, byl nepochybně vybaven předhradím, jehož podobu však neznáme.  Jádro se rozpadalo do dvou výškových úrovní. Horní tvořil skalní hřeben, na němž v čele stojí okrouhlý bergfrit obíhaný původně kličkou obvodové hradby. Za ním prakticky celou plochu hřebene zaujímá komplikovaný palác ve tvaru písmene L, který si doposud uchoval některé valeně klenuté místnosti v nejspodnější úrovni. Trojúhelné, níže položené nádvoří se studnou bylo k hřebeni přihrazeno z boku a přímo z něho se vcházelo i do části palácových sklepů. V 1. pol. 16. stol. nahradila pozdně gotický palác prostorná renesanční budova. Hrad dnes Dnes tvoří dominantu hradu 26 m vysoká hlavní věž, která byla opravena a z níž se návštěvníkovi nabízí daleký výhled do okolí. Poměrně výrazné jsou zříceniny renesančního traktu a obvodové hradby s pilíři na východě, zatímco ze starého paláce se dochovaly pouze základy se sklepeními. Předhradí zaniklo úplně. Přístup k hradu je možný polní cestou spojující silnice Mladá Vožice - Votice a Mladá Vožice - Načeradec (obojí asi 3 km za Mladou Vožicí). Z Mladé Vožice vede k hradu také červeně značená turistická cesta (asi 3 km). V nedaleké Mladé Vožici můžete navštívit barokní zámek.
Doporučujeme
Rozhledna Dubice
Rozhledna Dubice je vysílač mobilního operátora s přístupnou vyhlídkovou plošinou, nedaleko obce Radejčín nad nově stavěným tunelem dálnice D8. Stavba 30 metrů vysoké železné konstrukce vysílače byla dokončena v roce 2009. Vyhlídková plošina ve výšce 18 metrů je přístupná po točitém schodišti o 97 schodech. Zajímavé je také opláštění věže. Vyhlídková plošina poskytuje kruhový rozhled na celé České Středohoří a další místa.
Památník je umístěn v rodném domě Karla Havlíčka Borovského. Stavení roku 1817 postavil Havlíčkův otec Matěj. KHB se zde narodil o čtyři roky později. Roku 1929 koupila dům Občanská záložna v Praze - Vršovicích a věnovala ho Havlíčkovu novinářskému fondu za podmínky, že zde bude zřízeno Havlíčkovo muzeum.To bylo slavnostně otevřeno v roce 1931. V letech 1956 a 1970 bylostavení za účasti Památníku národního písemnictví rekostruováno a v roce 1978 byl objekt vyhlášen za národní kulturní památku. Návštěvníci mohou shlédnout stálé  expozice věnované životu a dílu slavného rodáka. Nově jsou ve výstavních prostorách umístěny 2 stálé expozice: jedna se týká rodáka dr. Josefa Stránského, DFC a padlým příslušníkům 311. peruti RAF z Vysočiny a druhá sochaře Viktora Dobrovolného. Stálá expozice Rodný dům Karla Havlíčka Borovského. Život a dílo Karla Havlíčka Borovského - průvodcovské slovo s výkladem o K. H. Borovském, Zdeňce Havlíčkové. Havlíčkovské oslavy. Rodák dr. Josef Stránský - pilot u 311. peruti RAF a letci 311. peruti z Vysočiny, kteří padli ve 2. sv. válce. Rodák Viktor Dobrovolný - sochař, výstava jeho děl. V domku také sídlí místní knihovna a informační centrum.
Doporučujeme
Zámek Vizovice
Barokní zámek Vizovice stojí na místě původního cisterciáckého kláštera ze 13. století. Stojí v samém centru Vizovic, ve Zlínském kraji. Klášter ležící blízko exponované hranici s Uhry býval častým terčem vojenských vpádů a během své historie byl několikrát vypleněn a pobořen. Klášter zanikl v roce 1636. Historie zámku Ve 2. polovině 17. století nechal Zdeněk Říčanský v blízkosti zaniklého kláštera vystavět renesanční zámek zvaný Nový Smilheim. Ten byl počátkem 18. století zpustošen při vpádu uherských kuruců. V letech 1750-70 nový majitel panství, brněnský probošt, hrabě Heřman Hanibal z Blümengenu, nechal od základů přebudovat zámek v tehdy moderním francouzském barokním stylu. Velkolepou stavbu vedl brněnský architekt František Antonín Grimm. Kolem zámku byl vytvořen francouzský park, v 19. století upraven na anglický park s řadou romantických prvků. Do roku 1945 pak zámek vlastnili Stillfriedové. Podoba zámku Zámek je dvoupatrová budova se třemi křídly ve tvaru písmene U. Trojice křídel, která je nejtypičtější ukázkou pozdního baroka na Moravě obepíná menší nádvoří, které je otevřeno na západ směrem k předzámčí. Zámek kryje mansardová střecha s vikýři. Objekt, který má jednoduchou klasicistní fasádu, má bohaté interiéry. Ty jsou vybaveny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru, benátskými zrcadly, kachlovými kamny a čínským, japonským, vídeňským a míšenským porcelánem. K největším chloubám zámku patří velká obrazová sbírka holandských mistrů. V levém křídle zámku se nachází kaple se sochařskou výzdobou od Ondřeje Schweigela, jehož sochy jsou i v zámecké zahradě. Stálou expozicí je velmi oblíbená Historie pálení slivovice ve Vizovicích. Tipy na výlet Nedaleko odsud najdete vodní nádrž Fryšták a vodní nádrž Slušovice. Vydat se můžete na zámek Přílepy nebo zříceninu hradu Lukov, větrný mlýn Štípa, rozhlednu Vartovna a rozhlednu Doubrava u Vizovic. V nedalekém Zlíně najdete celou řadu zajímavostí, jako je třeba hrad Malenovice, Obuvnické muzeum, Baťův mrakodrap, areál Baťových závodů, Muzeum jihovýchodní Moravy, Baťovský domek nebo kostel sv. Filipa a Jakuba.  Ubytovat se můžete ve Vizovicích nebo ve Zlíně.