

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel sv. Jana Křtitele Kostel sv.Jana Křtitele v Dolních Chabrech je pozoruhodnou stavbou z druhé poloviny 12.století. Jsou zde cenné nástěnné malby, jejichž stáří se datuje k roku 1200. Pod kostelem byly nalezeny pozůstatky podélného kostela a rotundy z raného středověku. Dolní Chabry patří k těm obcím, které byly ve 2. pol. 20. století připojeny ku Praze. Mnoho historických památek tu nenajdeme, ale jedna patří ke skvostům románské architektury. Kostelík sv. Jana Křitele z 2. pol. 12. století si přes mnohé úpravy ponechal svou starobylou tvář. Postavili ho na návrší z algonkických břidlic, které se kdysi dávno lámaly na církevní a světské stavby. Řada chaberských stavení i kostelík samotný jsou z opuky, přesněji řečeno z písčitého spongiového pískovce, jemuž starověký stavitelé říkali „zlatá opuka“. V řádku kvádrů na vrcholu oken a ve spodní části apsidy jsou šedobílé, rezavé a žluté pískovce. V kostele najdeme pěknou románskou dlažbu a fresku z rozhraní 12. a 13. století.
Doporučujeme
Železniční most přes Karlickou ulici Železniční přejezd přes Karlickou ulici v Praze Radotíně je součástí tratě Praha - Beroun.
Doporučujeme
Tvrz Cuknštejn Historie tvrzi
Tvrz byla postavena někdy v letech 1488-91 Vilémem Pouzarem z Michnic. V letech 1496-1549 držel tvrz Oldřich Pouzar, který zastával významné místo na Pražském hradě. Po jeho smrti není o tvrzi mnoho zpráv. V roce 1618 odešel z tvrze její tehdejší majitel, Jiří Káb z Rybňan. Opuštěný hrádek byl vydrancován vojskem. Následně byl darován generálu Buquoyovi jako součást novohradského panství. Tomu rodu patřil až do roku 1945. Na tvrzi probíhalo několik natáčení, například natáčení pohádky Královský slib.
Podoba tvrzi
Tvrz je obytnou a hospodářskou stavbou. Kromě příkopu tvořily opevnění i samotné obytné budovy. Jejich dispozice vytvářela uzavřený čtvercový dvůr s jediným vjezdem i vstupem. Zdi byly velmi silné a ještě navíc zpevněné mohutnými opěráky. Průčelní dvoupatrové křídlo má vjezd se dvěma gotickými branami. V 16. století byla přistavěna osmiboká věž. I přes menší barokní úpravy si tvrz ponechala gotický ráz. Přízemní místnosti jsou klenuté a v patrech plochostropé. Pouze sál v západní části tvrze je sklenut křížovou klenbou s hřebínky.
Tipy na výlet
Nedaleko odsud najdete hrad Nové Hrady nebo tvrz Žumberk. Po okolí se můžete rozhlédnout z rozhledny Kraví Hora.
Ubytovat se můžete v Nových Hradech.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Petrohrad Jižně od Podbořan vyniká na vysokém návrší raně barokní kruhová kaple, postavená u zřícenin hradu Petrohradu.
Historie hradu a jeho podoba
Gotický hrad založil nejspíše Petr z Janovic někdy kolem roku 1360. Hrad se skládal z vysunuté válcové věže, malého věžovitého paláce a velkého stavení na protilehlé straně s kdysi výstavnými sály (zeleným a královským). Jenec z Janovic přistavěl roku 1404 při hradbě nový palác s kaplí. Jeho vnuk Jenec III. z Janovic prodal Petrohrad roku 1483 Burianovi z Gutštejna. Páni z Gutštejna zde sídlili do pol. 16. století, kdy se dostal Petrohrad jako věno Zikuny z Gutštejna sňatkem Jaroslavu Libštejnskému z Kolovrat. Ten vystavěl ve vsi pod hradem renesanční zámek, později přestavěný a rozšířený v barokním slohu Černíny z Chudenic. Výstavba zámku byla urychlena náhlým zpustnutím hradu kolem roku 1559, jehož příčinou byl pravděpodobně požár.
Libštejnským z Kolovrat bylo panství zabráno v podbělohorských konsfikacích. Noví majitelé, Černínové z Chudenic, vystavěli v pol. 17. století na základech okrouhlé hradní věže kapli Všech svatých. Do roku 1846 se na hradišti dochovaly poměrně vysoké zdi hradních budov. Pověst o velikém pokladu, ukrytém v hradním sklepení vyvolala v pol. 19. stol. snahu vrchnosti i dalších soukromých hledačů pokladů najít poklad slepé královny. Při provádění vykopávek byla většina hradních zdí podkopána a stržena, takže se dodnes z hradu dochovaly malé části zdiva paláce s vnějším schodištěm a zbytky válcové věže v základech barokní kaple.
Tipy na výlet
U obce Petrohrad najdete také skromné zříceniny hradu Šprymberk. U nedaleké Jesenice se můžete rozhlédnout po kraji z rozhledny Tobiášův vrch, navštívit zatopený žulový lom, tzv. Rusalčino jezírko nebo si prohlédnout Vlastivědné muzeum. U obce Krty zase najdete viklan.
Ubytování naleznete v Žatci.