

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum Českého lesa Stálé expozice muzea, sídlícího v budově bývalého františkánského kláštera, jsou věnovány přírodě Českého lesa a jeho podhůří, dějinám a národopisu regionu. Mezi nejzajímavější exponáty patří modely husitských zbraní či hradů Přimdy a Tachova, přístupný je též bývalý klášterní refektář s původní výzdobou.
Stálá expozice
Národopis, historie okresu od počátku slovanského osídlení do r. 1945
příroda Českého lesa a jeho podhůří (zástupci živé flory a fauny-obojživelníci)
expozice umění- gotické památky, sousoší Poslední Večeře Páně v životní velikosti
funkční orchestrion
Doporučujeme
Musaion - Národopisná expozice Národního muzea Musaion je stálá národopisná expozice Historického muzea Národního muzea. Můžeme ji navštívit v Letohrádku Kinských na Praze 5. Empírová budova byla po rekonstrukci znovu otevřena veřejnosti v roce 2005 a nabízí bohatý kulturní program.
Popis expozice
Expozice je zaměřená na lidovou kulturu České republiky (hmotná i duchovní kultura, lidové umění, sbírky lidového oděvu, bydlení, hospodářství, zvyky), propojená s provozováním lidových řemesel a rukodělných technik, pravidelnou folklorní koncertní činností, edukačními programy, odborným a společenským setkáváním příznivců lidové kultury.
Doplňky expozice: expoziční řemeslnické dílny, folklorní koncerty, výstavy, knihovna a archiv se studovnou, besední sál, prodejna odborných publikací, tradičních rukodělných výrobků a suvenýrů, kavárna-čítárna – v letních měsících s venkovním provozem.
Na co se můžete těšit
Letohrádek Kinských v Kinského zahradě na Smíchově
Expozice zaměřená na tradiční lidovou kulturu Čech, Moravy a Slezska
Lidové kroje, zvyky, řemesla, folklor
Dílny lidových řemesel: hrnčířství, keramika, řezbářství, tkaní krajek, malba na skle, paličkování, zdobení perníku
Folklorní slavnosti
Prodejna suvenýrů, stylová kavárna
Po návštěvě Musaionu lze pokračovat procházkou přes Petřín na Pražský hrad
Doporučujeme
Planetárium Oproti jiným metropolitním městům se Praha se stavbou svého planetária poněkud opozdila. Dokončeno bylo až v roce 1960. Bylo postaveno podle projektu arch. Jaroslava Fragnera. Byla poplatná době a to do jisté míry vyjadřoval i sloh nazývaný socialistický realismus. Ještě dnes jsou zvenku pod kupolí po celém obvodovém plášti vidět mělké výklenky, tvářící se jako zazděná okna. Je jich celkem 12 a podle původního záměru měla být v každém výklenku socha budovatele socialismu. Měly představovat různé dělnické profese jako slévač, havíř, stavař atd. Z finančních důvodů k tomu nedošlo.
Po svém dokončení měla budova půdorys o průměru 24 m a celkovou výšku 23,90 m, tři podlaží, ochozy a terasy. V suterénu byly dílny a přednášková síň pro 240 osob. V přízemí laboratoře, šatny a bufet. Vlastní planetárium mělo prostor v prvním patře. V sále pro 467 osob byly instalovány složité přístroje, vesměs od firmy Carl Zeiss Jena. Stejná firma vyrobila i projekční planetárium, které promítalo přes 9.000 hvězd pomocí 32 projektorů umístěných ve dvou velkých koulích. Celý přístroj vážící 2 tuny, vysoký 5 metrů byl mistrovským dílem jemné optiky a mechaniky.
Střecha kupole byla sestavena z 216 kusů prefabrikovaných dílců. Hned od otevření nemělo planetárium o návštěvníky nouzi. V letech 1988-90 prošlo planetárium rekonstrukcí. Největší změnou byl nákup nového přístroje. Jde o absolutně špičkový optický přístroj Kosmorama, taktéž výrobek firmy Carl Zeiss Jena. Po uplynutí záruční doby Kosmoramy byla do přístroje nainstalován nový řídicí systém. Změnila se i doplňková projekční technika, přibyla širokoúhlá, celooblohová a panoramatická projekce, kvalitní velkoplošná videoprojekce a nový laserový projekční systém. Planetárium nabízí desítky programů a má také svoje vlastní nahrávací studio, ve kterém se vystřídalo mnoho umělců, mezi nimi i takový mistr hlasového projevu, jakým je Radovan Lukavský.
Doporučujeme
Kostel sv. Klimenta v Levém Hradci Kostel sv. Klimenta v Levém Hradci, okres Praha-západ.