

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Na skále - Železný Újezd Na podzim roku 2000 postavila společnost Radiomobil na vrchu nazývaném Na Skále u Železného Újezda kovovou konstrukci vysílače. Na konci března následujícího roku byla na vysílači vysokém 41 metrů zpřístupněna vyhlídková plošina ve výšce 25,7 m. Na tuto plošinu vede 137 schodů. Z rozhledny je dobře vidět partie Šumavy, Nepomucko, Třemšínsko a oblast jižně od Plzně. Za velmi dobrého počasí lze prý spatřit i vrcholky Alp.Výstup na plošinu je omezen na sezonu od dubna do října.
Doporučujeme
Kostel sv. Mikuláše - Čečovice Kostel sv. Mikuláše v Čečovicích byl postaven v průběhu druhé poloviny 14. století na základech starší stavby a v místě slovanského pohřebiště. V letech 1717-1724 byla doplněna o barokní věž.
Gotická cihlová svatyně byla postavena z neomítnutých červených cihel a vyzdobena pěknými kamenickými detaily, které byly zřejmě určeny pro jinou, podstatně větší a významnější stavbu. Je zřejmě dílem umělců huti stavějící katedrálu v Řezně, neboť zdejší kostel s ní má řadu shodných prvků. V interiéru kostela se zachovaly původní gotické omítky s bohatou lineární kresbou a renesanční malby.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Osule - Vitějovice Historie hradu
Hrad byl patrně založen Přemyslem Otakarem II. Po jeho smrti byla stavba zastavena a ještě nedostavěný objekt byl pobořen za povstání Vítkovců v roce 1276. Na počátku 14. století byl v držení pánů z Újezda a snad ještě částečně užíván. Po roce 1317 se stal i s okolím majetkem Bavora II. ze Strakonic. V této době již definitně ztratil na významu a začal být likvidován. Aby vystavěné části hradu nemohly být zneužity, byly tyto likvidační práce ještě zesíleny po získání Vitějovic Rožmberky. Druhý název hradu „Osule“ je poprvé doložený roku 1379 a váže se tak k označení v podstatě zříceniny hradu.
Podoba hradu
Hrad měl dvojdílnou dispozici. Čelo severní menší prázdné části zaujala okrouhlá věž. Větší zbylou část tvořilo obdélné nádvoří obklopené ze všech stran palácovými křídly. Severní v sobě obsahovalo vstupní průjezd, v jižním pak byla zakomponována druhá okrouhlá věž.
Areál hradní zříceniny je volně přístupný. Dnes zde najdeme zbytky základů palácových křídel a obou okrouhlých věží. Vše docela hodně zarostlé křovinami.
Po návštěvě zříceniny se můžete vydat do nedalekých Prachatic, kde můžete navštívit celou řadu památek, mimo jiné také dvě muzea - Muzeum české loutky a cirkusu a Muzeum paličkované krajky. Ve městě jistě najdete také ubytování. Nedaleko od města je také rozhledna Libín.
Doporučujeme
Tkalcovské muzeum - Trutnov Naše muzeum je zaměřené na tradiční krkonošské řemeslo - tkalcovství. Uvidíte zde a vyzkoušíte si lámání, potírání, vochlování, předení i tkaní a poznáte jak dlouhá cesta vedla od lnu k hotovému plátnu.
Tkalcovské muzeum a řemeslná dílna
Na okraji Trutnova se ponoříte do časů našich předků. Sami si můžete na vystavených exponátech zpracovat len, připravit přízi, utkat látku jako za časů, kdy v krkonošských chalupách přadleny a tkalci vyráběli vyhlášené lněné plátno.
Z řemeslné dílny si odnesete vlastnoručně vyrobený suvenýr, případně utkáte kobereček, tašku, polštář.. nebo si namalujete keramický hrnek.
Prohlídka po objednání ( telefon, email) - telefon: 736 27 50 25