Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Třístoličník
Jeden z nejvýznamnějších a hodně navštěvovaných šumavských vrcholů je hraniční Třístoličník (1311 m.n.m.) tyčící se zhruba 10 km západně od Nové Pece. Hřbet zde tvoří dvojslídná žula s četnými skalisky a balvanovým mořem. Vrchol je hraniční, na německé straně stojí větší horský penzion a skupina tří skal, podle kterých má vrch jméno. Na jejich upravenou vyhlídkovou plošinu vede schodiště. Je odsud krásný výhled zejména na německou stranu (za dobré viditelnosti je prý dalekohledem vidět mnichovský kostel), ale i částečně českou stranu. Ještě lepší výhled poskytuje skála s vrcholovým křížem Hochstein (1332 m.n.m.) na německé straně jen 500 m od Třístoličníku. Pod skálou stojí malá kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna. Na Třístoličník vede turisticky značená cesta. Rovněž na Hoschstein lze z Třístoličníku dojít po turisticky značené cestě a pak se vrátit zpět.
Na severovýchodním okraji města se vypíná menší vrch s kaplí Anděla Strážce. Vrch už v dávné minulosti sloužil jako strážný a pozorovací bod, zejména pro malou osadu rýžovačů zlata. Až v letech 1682-1683 byla kapucíny vystavěna barokní kaple, vysvěcená biskupem Janem Ingácem Dlouhoveským. V roce 1735 byla kaple obehnána ambity s nárožními kaplemi. Pseudorománskou přestavbou prošla kaple v roce 1882 a v této podobě se dochovala dodnes. Kaple je přístupná o bohoslužbách a poutích. Zároveň vrch na kterém stojí nabízí krásný výhled do okolí a zejména pak na město Sušici. Podle legendy byla kaple vystavěna na místě kde se jednomu chlapci při hře ovinul kolem nohy jedovatý had. Chlapci se ve strachu zjevil anděl a ochránil ho. Jako dík za tuto záchranu mělo být rozhodnuto výstavbě této kaple.
Doporučujeme
Kamenný most - Písek
Na severozápadním okraji historického centra se nad řekou Otavou klene starobylý gotický most postavený v roce 1270. Most o délce 111 m a šířce 4,5 m má šest oblouků půlkruhových a jeden mladší segmentový. Most měl dříve dvě mostní věže, jedna se zřítila při povodni v roce 1768, druhá byla zbořena roku 1825. Pilíře jsou z velmi pečlivě tesaných kvádrů spojených k sobě železy, založených na dřevěných roštech a některé přímo do upravená skály. To podněcuje myšlenku, že při stavbě mostu zřejmě bylo dočasně odkloněno řečiště řeky. Na kvádrech bylo nalezeno na 20 kamenických značek. Výzdoba na mostě je částečně původní a částečně mladší barokní. Most dnes slouží pouze pro pěší, automobilová doprava je na něm vyloučena.
Židovský hřbitov se nachází zhruba 600 m od centra obce jižním směrem při silnici vedoucí na Kosovu Horu. Založen byl před rokem 1689, v roce 1755 pak rozšířen. V 19. století byla postavena klasicistní márnice. Na ploše 1.999 m2 je zachováno přibližně 140 viditelných náhrobků. Nejstarší pochází z roku 1754/55. Hřbitov je ohrazen poměrně dobrou kamennou zdí a uzamčen.