

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Židovský hřbitov Liteň Židovský hřbitov se nachází přibližně 1 km od centra obce Liteň a to jižním směrem. Je potřeba se vydat z centra směrem na Skuhrov. Před koncem obce odbočit do Mánesovy ulice a pokračovat dál z obce ven směrem k okraji lesa.
Hřbitov byl založen roku 1680 a rozšiřován byl v 18. i 19. století. V 19. století byl postaven i byt hrobníka, v roce 1927 pak obřadní síň. Na ploše 4.117 m2 je dochováno přilibžně 300 náhrobků pocházejících z let 1687-1939. V obci se též nachází synagoga postavená kolem poloviny 19. století v klasicistním slohu na místě starší synagogy. V roce 1939 byla však prodána obci a po válce adaptována na hasičskou zbrojnici. V roce 1956 ještě navíc zásadně přestavěna na dům požární ochrany a zvýšena o patro.
Hřbitov je ohrazen dobrou kamennou zdí a uzamčen. Na vratech je sice zpráva kde sice lze zapůjčit klíč, nicméně je staršího data a je uvedeno pouze číslo popisné. Obytné stavení vedle vchodu je nefunkční a vybydlené.
Doporučujeme
Strozzi Petr Poprsí hraběte Strozziho je dílem Mořice Černila z roku 1663. Je zhotoveno z bílého tyrolského mramoru. Plastiku vytvořil podle podobizny. Vysoký hranolový podstavec pochází ze sochařské a kamenické školy v Hořicích. Na současné místo, na východním okraji Kaizlových sadů, byla osazena v roce 1898.
Doporučujeme
Moderní kostel sv. Ducha - Šumná Na návsi obce Šumné byl v letech 2005-2008 vystavěn moderní kostel sv. Ducha. Objekt je prostá stavba čisté geometrie a vychází z raně křesťanských podélných sakrálních staveb. Celý objekt má obdélný půdorys o velikosti 18 x 9,3 m. Tvoří tři části: věž, loď a závěr. Hlavní částí je prostorná loď s kapacitou až 100 osob. Na ni navazuje kněžiště na způsob apsidy. Patrné je to však pouze uvnitř, zvenčí je celá stavba obdélná, neboť kněžiště ve tvaru apsidy je ještě obestavěno vnější zdí.
Kostelní věž je čtyřpodlažní a obsahuje kůr s varhany. Pod kněžištěm se ještě nachází podzemní klubovna přístupná samostatným vchodem. Stejně jako stavba zvenčí je i prosté a geometricky jednoduché vnitřní zařízení. Lavice jsou dřevěné, podlaha keramická a liturgický mobiliář včetně obětního stolu je zhotoven z Božanovského pískovce.
Celá výstavba přišla na 6,5 mil. korun. Kromě bohoslužeb je možno se i dohodnout na individuální prohlídce kostela s krátkým výkladem.
Doporučujeme
Kostel sv. Bartoloměje - Heřmanův Městec První písemná zmínka o městě je z roku 1325 a již tehdy zde zřejmě stál kostel zasvěcený sv. Bartoloměji. V pramenech je jako farní poprvé uváděn v prosinci roku 1349. Přesná podoba tehdy gotického kostelíka není známa. Po velkém požáru v roce 1740 bylo přistoupeno majitelem panství hrabětem Šporkem k přestavbě vyhořelého kostela. V letech 1756-1761 vznikl kostel pod vlivem rakouské pozdně barokní architektury s rokokovými dekoračními prvky. Starší období připomíná již jen křitelenice (s letopočtem 1536), gotická věž citlivě včleněná do barokní novostavby, krypty v kostele a několik desek s erby a nápisy umístěné v současné sakristii.
Dnešní kostel je jednolodní se čtyřmi bočními prostorami a věží vysokou téměř 37 m. Klenby kostela byly vyzdobeny celkem fresek s legendou o sv. Bartoloměji od jeho apoštolského působení přes umučení až k oslavení na nebesích. Pozadí hlavního oltáře je vyplněno vysokou iluzivní freskou od Josefa Kramolína. Představuje sv. Bartoloměje, sv. Petra a Pavla a sv. Václava. K dalšímu vybavení patří dřevěná kazatelna, oltář sv. Jana Nepomuckého a na kruchtě se nacházejí mohutné původní barokní varhany.
Kostel je v současné době v dobrém stavu, v roce 2002 prošel generální opravou.