Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Sv. Josef
Původně na tomto místě stála od roku 1706 socha se stejným námětem od Jana Brokofa. Ta byla však za bojů na mostě v revolučním roce 1848 silně poškozena a tak ji roku 1854 nahradila současná socha zhotovená sochařem Josefem Maxem. Dílo objednal a financoval pražský velkoobchodník Josef Bergmann. Socha představuje postavu světce sv. Josefa vedoucího malého Krista. Sv. Josef, snoubenec Panny Marie a pěstoun Ježíše, je ochráncem otců a rodin a také je patronem řemeslníků, hlavně tesařů, ale také inženýrů a myslivců. Na podstavci je německý, švabachem psaný nápis: Na památku věnováno Josefem Bergmannem, občanem a obchodníkem pražským. Původní Brokofova socha je umístěna v lapidáriu Národního muzea.
V historii židovského osídlení v Lounech byly zaznamenány hřbitovy tři. Do současnosti se dochoval jediný, který je součástí městského hřbitova v Rakovnické ulici. Byl založen roku 1874 na nevelké ploše 1700 metrů čtverečních. Najdeme zde kolem 250 náhrobků, které jsou uspořádány v třech celcích v několika řadách. Nápisy na náhrobcích nám prozradí, že zde nalezneme hroby zemřelých v letech 1874 až 1995. V průčelí hřbitova je obřadní síň s maurskými okny. Pro úplnost dodejme, že jeden ze starších hřbitovů, byl založen během moru v roce 1680 a pohřbívalo se na něm do roku 1866. Ležel v místě pod Mělci. Druhý zaniklý židovský hřbitov ležel pod Malým vrchem u Vršovic.
Kamenná rozhledna na Neštětická hoře, která leží 4 kilometry severovýchodně od města Neveklov v okrese Benešov je současně také památníkem. Tento památník je vzpomínkou na selské povstání z roku 1627. Tehdy se asi 8000 nespokojených sedláků pokusilo o odpor proti svému utiskovateli Pavlu Michnovi z Vacínova. Špatně vyzbrojení sedláci podlehli najatým žoldnéřům právě na Neštětická hoře. O 300 let později, roku 1927 uctili občané Neveklova jejich památku postavením památníku, který měl podobu rozhledny. Betonový objekt má zvláštní asymetrický tvar s půlkruhovým půdorysem a vyhlídkovou plošinou 12 m nad zemí. V současnosti je rozhledna volně přístupná, ale díky tomu že se neudržuje není v nejlepším stavu. Poškozen je zejména ochoz a zábradlí. Návštěvníky také nepotěší, že když už vystoupají 48 schodů je výhled, který omezují vzrostlé stromy, zklamáním. Jediný lepší výhled je směrem na jih.
Doporučujeme
Praha - Křeslice
Městská část Praha - Křeslice je součástí správního obvodu Praha 11.