

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Sv. Josef Původně na tomto místě stála od roku 1706 socha se stejným námětem od Jana Brokofa. Ta byla však za bojů na mostě v revolučním roce 1848 silně poškozena a tak ji roku 1854 nahradila současná socha zhotovená sochařem Josefem Maxem. Dílo objednal a financoval pražský velkoobchodník Josef Bergmann. Socha představuje postavu světce sv. Josefa vedoucího malého Krista. Sv. Josef, snoubenec Panny Marie a pěstoun Ježíše, je ochráncem otců a rodin a také je patronem řemeslníků, hlavně tesařů, ale také inženýrů a myslivců. Na podstavci je německý, švabachem psaný nápis: Na památku věnováno Josefem Bergmannem, občanem a obchodníkem pražským. Původní Brokofova socha je umístěna v lapidáriu Národního muzea.
Doporučujeme
Židovský hřbitov v Lounech V historii židovského osídlení v Lounech byly zaznamenány hřbitovy tři. Do současnosti se dochoval jediný, který je součástí městského hřbitova v Rakovnické ulici. Byl založen roku 1874 na nevelké ploše 1700 metrů čtverečních. Najdeme zde kolem 250 náhrobků, které jsou uspořádány v třech celcích v několika řadách. Nápisy na náhrobcích nám prozradí, že zde nalezneme hroby zemřelých v letech 1874 až 1995. V průčelí hřbitova je obřadní síň s maurskými okny. Pro úplnost dodejme, že jeden ze starších hřbitovů, byl založen během moru v roce 1680 a pohřbívalo se na něm do roku 1866. Ležel v místě pod Mělci. Druhý zaniklý židovský hřbitov ležel pod Malým vrchem u Vršovic.
Doporučujeme
Rozhledna Neštětická hora u Neveklova Kamenná rozhledna na Neštětická hoře, která leží 4 kilometry severovýchodně od města Neveklov v okrese Benešov je současně také památníkem. Tento památník je vzpomínkou na selské povstání z roku 1627. Tehdy se asi 8000 nespokojených sedláků pokusilo o odpor proti svému utiskovateli Pavlu Michnovi z Vacínova. Špatně vyzbrojení sedláci podlehli najatým žoldnéřům právě na Neštětická hoře. O 300 let později, roku 1927 uctili občané Neveklova jejich památku postavením památníku, který měl podobu rozhledny. Betonový objekt má zvláštní asymetrický tvar s půlkruhovým půdorysem a vyhlídkovou plošinou 12 m nad zemí. V současnosti je rozhledna volně přístupná, ale díky tomu že se neudržuje není v nejlepším stavu. Poškozen je zejména ochoz a zábradlí. Návštěvníky také nepotěší, že když už vystoupají 48 schodů je výhled, který omezují vzrostlé stromy, zklamáním. Jediný lepší výhled je směrem na jih.
Doporučujeme
Praha - Křeslice Městská část Praha - Křeslice je součástí správního obvodu Praha 11.