

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Víťova rozhledna u Náčkovic Další z mnoha rozhleden, které vděčí za svůj vznik rozvoji mobilní komunikace, stojí na Verneřicku. Konkrétně na neoznačené kótě v mapách uváděné s nadmořskou výškou 616 m, severně od malé vesničky - Náčkovice. Rozhledna se svým architektonickým pojetím zcela vymyká od staveb, které v sobě snoubí vysílač s vyhlídkovou plošinou. Rozhledna u Náčkovic je zcela originální a netradiční. Architekt Martin Gabriel nechal spodní část věže obezdít přírodním kamenem a rozhlednu až do výšky 8,5 metru opláštit dřevem. Ve stejné výšce je vyhlídkový ochoz s osmi okny. Zbývající dvě patra dosahující výšky 21 metrů, jsou určeny mobilním operátorům. Abyste se mohli pokochat krásným výhledem na České Středohoří, musíte zdolat celkem 45 schodů. Podle stavitele věže se jí říká Víťova rozhledna. Pěkný výhled se naskýtá i od paty rozhledny. Tím musíte vzít zavděk v případě, že se na rozhlednu vydáte v době, kdy je zavřená. To by se Vám ovšem nemělo stát, pokud pro svoji návštěvu zvolíte pátek, či víkend v letní sezóně.
Doporučujeme
Synagoga Lipník nad Bečvou Lipnická synagoga je nejvýznamnější stavbou židovské čtvrti, stojící v ulici Perštýnská. První zmínka o ní je sice z roku 1540, ale vybudována byla patrně s hradbami někdy ve 20. letech 16. století. Je nejstarší synagogou na Moravě a druhou nejstarší v České republice. Během staletí byla několikrát upravována, výrazná úprava co se týče velikosti proběhla v 70. letech 19. století. Svému účelu sloužila synagoga až do druhé světové války. Po ní zde bylo nakrátko skladiště. Poslední úprava v letech 1948-1950 na modlitebnu Církve Československé husitské setřela téměř zcela její původní výraz.
V hlavním sále se dochovala gotická klenba o třech polích s cihlovými žebry.
Doporučujeme
Nové Město Historie Nového Města.
Nové Město pražské bylo založeno v roce 1348 Karlem IV. v bezprostředním sousedství Starého Města. Navazovalo tak na jeho dopravní systém a bylo nejlidnatějším městem. Zahrnovalo rozsáhlé území, což umožňovalo jeho příznivý rozvoj. Usídlovali se zde řemeslníci, vznikla zde řada významných inscítitu. Samostatnost si Nové město udrželo až do roku 1784, kdy bylo připojeno k Praze. V 19. století byla značná část cenné staré zástavby díky spekulacím a podnikání zbourána a nahrazena novými stavbami.
Současnost Nového Města.
I tak zde dnes najdeme řadu významných staveb, kulturních a historických památek. Díky rozloze města se zde zachovaly, ve srovnání se Starým Městem, plochy zeleně. Za všechny lze jmenovat například park na Karlově náměstí, Zítkovy sady, či Karlov.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Pihel Nepatrné zbytky hradu Pihel se nacházejí zhruba 5 km severně od České Lípy v blízkosti stejnojmenné obce.
Historie hradu
Hrad Pihel byl založen asi ve 14. století, poprvé se připomíná roku 1396. Zakladatelem byl zřejmě Hynek Zajíc z Házmburka. Před rokem 1421 získal hrad Jan z Chlumu, pocházející z blízkého Svojkova. Ten jako voják doprovázel v roce 1415 Jana Husa do Kostnice. Po návratu do Čech působil jako Husův přívrženec. Hrad zřejmě dlouho neudržel, neboť v roce 1421 jej nakrátko dobyli přívrženci krále. V červnu následujícího roku jej obsadili opět husité, ale hned v listopadu 1423 se hradu zmocnil Hynek Hlaváč z Dubé. Během těchto bojů byl hrad velmi poničen a pustnul. Ještě v 17. století byly patrné jeho zbytky, které byly později rozebrány na stavební materiál.
Podoba hradu
Dnes se z hradu náchází na vrchu kopce obdélná jáma bývalého sklepení, nad stěnou bývalého lomu pak nevelký pozůstatek zdi a na bývalém jihovýchodním nároží hradu pak malá obdélná plošina se zbytky základového zdiva. V místech obdélné jámy bývalého sklepení stávala kdysi hlavní věžová budova.
Tipy na výlet
Vydat se můžete do romantického skalnatého údolí nedaleko Svojkova. Navštívit můžete také zámek Sloup nebo lesní divadlo. Poblíž najdete také zříceninu hradu Sloup a zříceninu hradu Svojkov.
Ubytování najdete v České Lípě.