

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Panská skála Unikátní geologický útvar, chráněný již od roku 1895 se nachází na okraji obce Kamenický Šenov.
Zprvu nebyl tento pahorek nijak zajímavý, až na přelomu 19. a 20. století byl zčásti odtěžen lomem. Zdejší Olivnický čedič byl totiž ideální jako surovina na stavby, hlavně pak na speciální dlažbu. Těžba však byla včas zastavena a zůstala tak odkrytá vnitřní struktura kopce. Jsou tak vidět 12 m dlouhé, štíhlé čedičové sloupce o průměru 20-40 cm. Připomínají píšťaly varhan. Kdysi se jim také říkávalo Čertovy varhany. Přírodní památka je vzornou ukázkou sloupcovitého rozpadu čediče vznikajícího podél kontraktačních puklin při chladnutí magmatu, kolmo k povrchu vulkanického tělesa.
Panská skála, která je volně přístupná se i místem kde se natáčela pohádka Pyšná princezna.
Doporučujeme
Stará radnice - Mladá Boleslav Stará radnice - Mladá Boleslav.
Doporučujeme
Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla - Karlovy Vary Na pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla nacházejícího se v ulici Krále Jiřího zase přispěli velkou měrou ruští lázeňští hosté. Pětikopulová stavba byla vystavěna v letech 1893-97 podle vzoru byzantského staroruského kostela v Ostankinu u Moskvy. Architektem byl G. Wiedermann. Kostel dodnes užívá Pravoslavná církev.
Doporučujeme
Chodov Pojmenování je odvozeno patrně od jména dávného vlastníka a původně šlo o Chodův (nebo možná i Hodův) dvůr. Vesnice Chodov se připomíná od roku 1185, kdy patřila vyšehradské kapitule. Od roku 1349 byla v držení zderazského kláštera křížovníků a to až do husitství, kdy ves zabrali Pražané. V 17. století přešla ves do držení benediktinů u sv. Mikuláše na Starém Městě, v 18. století patřila hrabatům Goltschům a od roku 1801 Korbům z Weidenheimu. V roce 1849 se stal Chodov samostatnou obcí, jejíž součástí byly osady Litochleby, Chodovec, Hrnčíře a Šeberov. V roce 1909 se pak oddělily posledné dvě jmenované pod jedním jménem Šeberov. V roce 1968 byl Chodov připojen k Praze. V 70. letech 20. století zde proběhla výstavba velkého obytného souboru panelových domů označené jako Jižní Město I. (Háje, Opatov, Chodov, Litochleby), na který navázal v roce 1978 další komplex Jižní Město II. (Horní Kunratice a Roztyly). Při této výstavbě vzalo za své mnoho starých domů a prakticky přitom zanikla osada Litochleby. Památek v tomto katastru mnoho není, za zmínku stojí hlavně dochovaná chodovská tvrz.