Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Hrad Gutštejn stojí jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Romantická zřícenina hradu se tyčí na strmé ostrožně nad potokem Hadovkou u dvora Daňkov nedaleko od Okrouhlého Hradiště. Historie hradu První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1316, kdy se s jeho vznikem spojuje rod Hrozantovců, který jej držel až do jeho zániku. V roce 1422 neúspěšně obléhalo Gutštejn husitské vojsko. Hrad plnil své funkce střediska panství do poloviny 16. století, kdy pak jako jiná středověká sídla, podlehl svému osudu a zpustl. Dispozice hradu Hrad Gutštejn byl vybaven předhradím, ale o jeho podobě se toho dosud mnoho neví. I přes stavebně historický a archeologický výzkum nejsou poznatky o hradu dosud úplné. Jednalo se však o původně bezvěžový hrad. Přirozená nepřístupnost místa byla ještě zesílena příkopem vyhloubeným v nejužší části ostrohu a hrad tak získal výhodnou obrannou polohu, omezenou však do budoucna nedostatečným převyšováním svého okolí a nedostatkem zdrojů pitné vody. Přístup k předhradí byl vybudován jednak po jižním úbočí kopce od potoka, druhý přímo po ostrohu od dvora. Kromě rozsahu, čelního příkopu je zde pozorovatelný pouze nevelký, do skály vytesaný, sklípek. Zdi byly již v novověku rozebrány jako stavební materiál. Komplikovanější jádro od předhradí odděluje druhý příkop. Dochovaná zdiva dokládají, že hrad byl výsledkem složitého stavebního vývoje. Důvodem je především nekvalitní skalní podlaží, které způsobilo četné statické problémy a destrukce objektu. Hrad prošel 5 stavebními fázemi, kterých části jsou ještě možné v místech zříceniny vidět. Poslední fáze je dílem pozdní gotiky, kdy velká věž získala dnešní výšku. Tato přestavba (konec 15. století) hrad přiblížila k vysokému dobovému standardu významnějšího šlechtického sídla. Pozdější úsporná údržba v posledních fázích života Gutštejnu jeho podobu prakticky nijak nezměnila. Tipy na výlet Na výlet se můžete vydat třeba do jediných lázní Plzeňského kraje, do Konstantinových Lázní. Dále na sever najdete barokní zámek Bezdružice. Navštívit můžete i nedalekou barokní kapli na Ovčím vrchu nebo zříceninu hradu Krasíkov. Nedaleko je i zámek Trpísty. Ubytovat se můžete v nedalekých Konstantinových Lázních.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Oheb
Historie hradu Hrad vznikl okolo přelomu 14. a 15. století. Poprvé se připomíná v rukách Ješíka z Popovce v roce 1405. Po jeho smrti připadl králi, ten ho zastavil Petrovi Zmrzlíkovi ze Svojšína. Od roku 1455 jsou majitelé hradu Trčkové z Lípy. Ti hrad sice výrazně přestavěli, ale záhy ho opustili. Jako pustý se Oheb uvádí k roku 1533. Dispozice hradu Hrad měl dvojdílnou dispozici, která využila příhodného skalního hřebene. Do přední části se vstupovalo čtverhrannou průjezdní věží. Později bylo vybudováno ještě jedno vnější opevnění. Na zadní části skalního hřebene byla vystavěna čtverhranná, nejspíše obytná věž. Do dnešní doby se dochovaly zbytky průjezdní věže, vnejší obranné hradby i čtverhranné obytné věže. Tipy na výlet Vystoupit můžete na rozhledna Na kopečku u Licoměřic. V Třemošnici najdete městskou galerii. Vydat se můžete i na gotickou tvrz Semteš, romantický zámek Žleby, zříceninu hradu Lichnice nebo zříceninu tvrze Svojšice. Ubytovat se můžete v Třemošnici.  
Židovský hřbitov v Polici nedaleko Jemnice se nachází v blízkosti jižního okraje obce. Hřbitov byl založen nejpozději v 17. století a sloužil až do počátku 20. století. Hřbitov je ohrazen zdí a vstupuje se přes bývalou márnici. Dnes se na poměrně zaplněné ploše o velikosti cca 2145 m2 nachází zhruba 300 náhrobků barokního, klasicistního a moderního typu, z nichž nejstarší čitelný je z roku 1681. Vstup na hřbitov je volný. Z centra obce je potřeba se vydat v blízkosti zámku ulicí jižním směrem a posléze polní cestou k Jiratickému potoku. Od souboru budov u Jiratického potoka pak vede ke vstupu do hřbitova malá úvozová pěšina. T.A.
Doporučujeme
Zámek Tovačov
Dnes novorenesanční zámek Tovačov býval dříve gotickým vodním hradem. Tovačov je město v okrese Přerov v Olomoucké kraji. Historie zámku První písemná zmínka o hradu je z počátku 14. století, kdy zdejší panství vlastnil král Jan Lucemburský, a protože potřeboval peníze, zastavil ho Jindřichovi z Lipé. Ovšem ještě před hradem zde stála vodní tvrz postavená zřejmě na počátku 12. století. Po Jindřichu z Lipé ho získal rod Cimburků. Majetkem tohoto rodu zůstal hrad až do roku 1502 a zapsal se do podoby Tovačovského zámku velmi výrazně. Nejdříve na konci 14. století Ctibor Tovačovský provedl rozsáhlou přestavbu ve stylu vrcholné gotiky a za něho byla postavena také více než 90 metrů vysoká věž, která je dominantou zámku. Přestavba hradu na renesanční zámek Za posledních Cimburků bylo započato s přestavbou hradu na renesanční zámek, kterou dokončili už Pernštejnové. Za Salm-Neuburgů pak následovaly barokní úpravy, které ukončila třicetiletá válka a nutnost bránit se proti útoku Švédů. V 17. a 18. století byl hrad přestavěn na pohodlné šlechtické sídlo. Na konci 19. století mu dali konečnou podobu Gutmannové, za jejichž držení přibylo novorenesanční křídlo. Dnes je zámek v majetku státu. Dispozice zámku Zámek má čtyřkřídlou dispozici kolem nepravidelného dvora, který lemují budovy, lišící se od sebe vzhledem i výškou, podle toho, ve které době vznikly. Okna s mramorovým ostěním jsou příkladem raně renesanční italské architektury. Východní křídlo postavili v pozdních renesančních formách Pernštejnové. V baroku byla vystavěna ve 2. patře severního traktu osmiboká kaple se segmentovou kupolí. Interiéry mají jednak renesanční a jednak barokní výpravu. Pozoruhodný je Rytířský sál. Zajímavostí je schodiště ve stylu Vídeňské opery v interiéru Vídeňského křídla. Lze vystoupat na věž, ze které je nádherná vyhlídka. V zámeckém parku je barokní kašna z 18. století. Tipy na výlet V Tovačově najdete také Muzeum židovské komunity. V nedaleké Kroměříži najdete Arcibiskupský zámek a zahrady, které patří na Seznam UNESCO. Dále je zde k vidění kostel sv. Mořice, kostel sv. Jana Křtitele, biskupská mincovna, Muzeum Kroměřížska, Arcidiecézní muzeum Kroměříž nebo Maxmiliánův vodovod. Nedaleko města najdete také renesanční zámek Chropyně, rozhlednu Vitčice nebo zámek Hrubčice. Ubytovat se můžete v Tovačově nebo v Kroměříži.