Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Betonový most překlenuje Dalejský potok u křižovatky ulic K Třebonicům a Ve Výrech. Most je určen pro automobilovou dopravu.
Doporučujeme
Veselý kopec
Veselý kopec je neoficiální, ale vžitý název pro Skanzen lidových staveb Vysočina nalézající se v okrese Chrudim. Je zde k vidění expozice lidového stavitelství v přírodě. Jsou zde k vidění volně rozptýlené roubené usedlosti, které sem byly přeneseny zejména z oblasti Železných hor a Žďárských vrchů a názorně ukazují život a způsob obživy drobných rolníků od poloviny 19. do poloviny 20. století. Jeho neobvyklost spočívá v tom, že jednotlivé celky se nacházejí ve čtyřech částí. Tou první je samotná osada Veselý kopec. Ta vznikla již v 16.století. Dnes je zde osada s mlýnem. Na Veselém Kopci se koná pravidelně velké množství kulturních akcí, přibližujících jak se dřív žilo, bydlelo a hospodařilo. Jako jsou např. jarmarky, výstavy, předvádění tradičních lidových zvyků a řemesel. Lidové technické památky na vodní pohon tvoří ojedinělý soubor.  Informace o akcích pro veřejnost v roce 2008 naleznete zde. 
Doporučujeme
Milovské perničky
Skalní útvar se nachází asi 4,2 km jihovýchodně od Svratky, při turisticky značené cestě ze Svratky do Křižánek. Význačný skalní útvar budovaný migmatitickými rulami byl vypreparován z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Skupinu tvoří tři skalní bloky stupňovitě odsazené po svahu a oddělené cestou. Nejvyšší útvar nad cestou dosahuje výšky 25 m. Na vrcholové plošině vzniklo procesem zvětrávání 8 skalních mís, z nichž největší má průměr 87 cm a hloubku 30 cm. V lidovém podání jim byl připisován umělý původ a kultovní funkce. Pod skalami jsou na svazích rozvlečené suťové pokryvy porostlé vegetací mechů, lišejníků a bylinného podrostu lesního typu. Na jednu ze skal vede značená odbočka, která poskytuje částečnou vyhlídku víceméně západním směrem.
Doporučujeme
Socha J. Steplinga
Josef Stepling (1716 Regensburg - 1778 Praha) byl jednou z mnoha osobností, které spojily svůj životní osud a profesní kariéru s Klementinem. Stepling, byl německý matematik, fyzik a astronom. Do Čech se vydal proto, že matka byla Češka a když Steplingův otec zemřel chtěla se vrátit domů. Stepling začal v Praze navštěvovat jezuitskou školu a roku 1733 byl přijat i do řádu Tovaryšstva Ježíšova a poslán na vyšší studia do Olomouce, Kladska a nakonec zpět do Prahy. Vedle oblíbené matematiky vystudoval i teologii a byl vysvěcen na kněze. Právě díky neúnavnému úsilí Steplinga byla v Klementinské koleji zřízena astronomická observatoř, odkud on sám stanovil astronomickou polohu Prahy a prováděl nejrůznější vědecká pozorování a měření. Přednášel na základě vlastních výzkumů, pokusy konal veřejně, zabýval se i meteorologií. Úctu k jeho dílu a pedagogickému úsilí dodnes připomíná pomníček s Amorkem a dedikací císařovny Marie Terezie na nádvoří Klementina. Byl postaven roku 1780.