

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Nový Jičín Barokní kostel stojí při Žerotínově ulici.
Dnešní barokní stavba byla vystavěna v letech 1729-1732 na místě zbořené starší stavby. Původní kostel byl patrně založen již se vznikem města, první písemná zmínka o něm je z roku 1366. Tento kostel v roce 1503 vyhořel a byl záhy opraven. V roce 1587 byla zahájen výstavba věže před jeho průčelím, která pak ještě v 17. století byla zvýšena na dnešní výšku 66 m.
V interiéru se nachází původní barokní vybavení. Hlavní oltář z doby před rokem 1739 má obraz od Eliáše Františka Herberta. Zajímavé jsou i vyřezávané lavice a kazatelna. Klasicistní varhany z roku 1794 jsou od frýdeckého varhanáře Františka Hořčičky.
Doporučujeme
Kostel sv. Václava - Dobruška
Kousek od centrálního náměstí stojí děkanský kostel sv. Václava, který je starý jako město samo. Jeho původní podoba není známa a patrně byl dřevěný, zakrátko ho však vystřídala stavba kamenná. V letech 1709-1724 proběhla barokní přestavba podle plánů Mikuláše Rossiho. Pod kostelem se nachází stará krypta, kde jsou pozůstatky pánů z Dobrušky a prvních Trčků z Lípy. Druhá krypta pak byla určena pro duchovní. Vedle kostela stojí zvonice, která byla postavena kolem roku 1693 na místě dřevěné. Pro kostel i zvonici nastala pohroma v podobě požáru dne 9.5.1806. Zvonice přišla o svoji nádhernou pozlacenou cibulovitou báň a dostala tu dnešní jehlancovou střechu. Kostel byl také obnoven, ale přišel o svoji veškerou bohatou výzdobu a byl obnoven s použitím klasicistních prvků. Při požáru uhořelo v kostele i několik lidí, kteří zde hledali před ním ochranu. Z té doby se dochovala jen cínová křtitelnice z roku 1507.
V interiéru se nachází oltář s obrazem sv. Václava z roku 1720, obraz sv. Jeronýma, barokní sochy sv. Jana Křtitele a sv. Josefa, kazatelna a varhany. Konají se zde ekumenické bohoslužby, na kterých se podílí pět různých církví působících v Dobrušce a také četné kulturní akce, hlavně koncerty vážné hudby.
Doporučujeme
Kašna s portrétem V.Hálka Kašna s portrétem V.Hálka je ozdobena ležícími sfingami a kamennými lavicemi. Pochází z roku 1881. Autorem díla je B.Schnirch.
Doporučujeme
Pamětní síň Oty Pavla Pamětní síň Oty Pavla je umístěna do budovy branovského přívozu. Ten prošel díky úsílí několika nadšenců od roku 1986 rekonstrukcí. První etapa byla dokončena v červnu 1988 u příležitosti 15. výročí spisovatelovy smrti. Druhá fáze byla zaměřena úpravy interiéru pro budoucí pamětní síň. V prosklených vitrínách se seznámíte s rodinou Oty Pavla, fotografiemi z natáčení filmu Smrt krásných srnců, s obaly zahraničních tisků jeho knih či jeho korenspodencí. Pod stropem visí torzo staré pramice a také rybářské vybavení z dob minulých. Své dojmy můžete napsat do pamětní knihy a také přispět dobrovolným vstupným.
Stálá expozice
Pamětní síň Oty Pavla.