

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Starý Berštejn Zříceniny hradu Starý Berštejn najdete na dominantním kopci u Vrchovan nedaleko od Dubé.
Historie hradu
Hrad si na strmém vrcholu po roce 1427 postavil Jindřich Hlaváč z Dubé. Posléze hrad přešel do majetku pánů z Vartemberka. Přes své malé rozměry a vysokou polohu byl obydlen až hluboko do 16. století, kdy byl opět majetkem pánů z Dubé. Před rokem 1576 si Adam Berka z Dubé postavil nad městem Dubou zámek Nový Berštejn, a hrad poté rychle zpustl.
Dispozice hradu
Dispozice hradu byla v podstatě trojdílná. Příchozí vstoupil branou, z boku zajištěnou okrouhlou vystupující věží, do areálu předhradí. Zde se přístupová cesta obracela okolo cisterny a velké dvouprostorové hospodářské budovy. Branou, dnes již zcela zaniklou, vstoupila do parkánu okolo jádra, který se za ním rozšiřoval do lichoběžné střední části hradu. Tatéž s největší pravděpodobností obsahovala provozní objekty lehčí konstrukce, které nezanechaly výraznějších stop. Pravděpodobně drobnou věžovitou branou se vstupovalo do malého čtverhranného jádra. Jeho hlavním objektem byla čtverhranná obytná věž s valeně zaklenutým přízemím na nejvyšším místě kopce.
Hradní zřícenina je dnes v soukormých rukou a byla částečně zrekonstruována k bydlení. Na požádání majitel provede prohlídku.
Tipy na výlet
Na výlet se můžete vypravit na barokní zámek Stvolínky, zříceninu hradu Jestřebí, tvrz Jiljov, zříceninu hradu Chudý hrádek nebo zříceninu hradu Vítkovec. V Kravařích najdete třeba expozici lidového bydlení.
Ubytování najdete v Dubé.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Dub u Prachatic Zrekonstruovaný židovský hřbitov se nachází na severním okraji lesa zhruba kilometr jižně od obce Dub.
Založen byl na počátku 18. století a používán někdy do druhé světové války. Dnes se na jeho ploše nachází zhruba 100 náhrobků z doby od poloviny 18. století do roku 1940. Z velké části je ohrazen zrekonstruovanou zdí z lomového kamene. Jinak je volně přístupný.
Dorazit se k němu dá dvěma způsoby. Buď se vydat z obce po turisticky značené cestě směrem na Budkov. Cesta za obcí odbočí na polní cestu a pak na západním úpatí vrchu sejít vpravo z cesty přes menší louku do lesa a trochu pátrat. Nebo lze vyjít z jižní části obce kolem zemědělského družstva a dál po cestě směřovat směrem k lesu na jeho okraji se pak vnořit po téměř neznatelné cestě vlevo směrem ke hřbitovu. Nejsnadnější a nejlepší je spíše první varianta.
Muzeum Fojtství je umístěno s expozicí zasvěcenou historií města v nejstarší dochované budově na území Kopřivnice. Kromě bohatých informací týkajících se života v Kopřivnici jsou zde vystaveny jedny z nejstarších dopravních prostředků kočáry, sáně a bryčky, které započal vyrábět v areálu fojtství Ignác Šustala zakladatel místní „kočárovky“ pozdější firmy Tatra. V podkroví budovy je vybudován výstavní prostor, kde probíhají pravidelné výstavy. Naopak v suterénu muzea se nachází stylový prostor vhodný k nejrůznějším oslavám apod.
Stálé expozice
Zakladatel firmy TATRA v Kopřivnici (kaple Ignáce Šustaly a rodiny zakladatele) -
Expozice kočárů
Archeologie (pravěk - Šutynova studánka, středověk - hrad Šostýn).
Dalšími pobočkami Regionálního muzea v Kopřivnici jsou Technické muzeum a Lašské muzeum.
Informace o vstupném zde!
Doporučujeme
Praha - Křeslice Městská část Praha - Křeslice je součástí správního obvodu Praha 11.