

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel sv. Jana Křtitele - Dvůr Králové nad Labem Kostel sv. Jana Křtitele stojí ve Dvoře Králové nad Labem na náměstí Republiky. Byl vystavěn jako gotický na místě ještě starší dřevěné svatyně. V průběhu existence byl dvakrát rozšířen a přestavěn. Svoji dnešní podobu má z pseudogotické přestavby v 90. letech 19. století. Kostelní věž byla přistavěna roku 1644, ale jen po římsu. Její dokončení do dnešní výšky 64 m proběhlo v roce 1894.
Kostel tvoří nepravidelné síňové trojlodí se čtvercovým presbytářem. V interiéru se nachází raně barokní hlavní oltář (1674), v zasklené skříni pozdně gotická socha Panny Marie (16. století) a další sochy. Ve věži jsou umístěny tři zvony, z nichž největší sv. Jan pochází z roku 1505. Věž kostela bývá přístupná veřejnosti.
V klenuté kopce kostelní věže objevil roku 1817 Václav Hanka rukopis, který je dnes známý pod jménem Královedvorský rukopis. Byť jde o dokonalý falzifikát, není možné mu upřít vliv na kulturní dění v době národního obrození.
Doporučujeme
Biskupská mincovna - Kroměříž Bývalá biskupská mincovna jako jediná dochovaná na Moravě se nachází v ulici Na Sladovnách.
Založena byla v roce 1665 biskupem Karlem II z Lichtenštejna. O rok později se zde začaly již razit mince. V roce 1669 byla vyražena první zlatá medaile o váze 100 dukátů. Činnost mincovny byla ukončena koncem 18. století z příkazu Marie Terezie. Jednopatrová renesanční stavba s manýristickou fasádou kryje sedlová střecha. V polovině 90. let 20. století byla budova rekonstruována.
V současné době se zde nachází expozice věnovaná výrobě mincí.
Doporučujeme
Prašný most Prašný most přes Jelení příkop spojuje II.nádvoří Pražského hradu s ulicí U Prašného mostu. Původně zde byl v letech 1534 – 1538 postaven dřevěný most na šesti pilířích. Ten však v roce 1541 vyhořel a byl v letech 1769 - 1770 nahrazen násypem s průtokem pro potok Brusnice. Most je dlouhý cca 90 m. Most byl zastřešen a pod jeho střechou se usazoval prach. Odtud název Prašný most.
Doporučujeme
Železná hůrka - sopka Národní přírodní památka Železná hůrka se nachází 10,5 km jihovýchodním směrem od Chebu.
Území o rozloze 1,58 ha je chráněno od roku 1961. Jde o zbytky třetihorní sopky, jejíž těleso je tvořeno silně porézní čedičovou lávou a tufy. Těžbou sopečných hmot byl odkryt jedinečný názorný profil vnitřní stavby tohoto vulkanického útvaru. Sopku objevil v roce 1823 J.W.Goethe.