Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Kostel sv. Jana Křtitele stojí ve Dvoře Králové nad Labem na náměstí Republiky. Byl vystavěn jako gotický na místě ještě starší dřevěné svatyně. V průběhu existence byl dvakrát rozšířen a přestavěn. Svoji dnešní podobu má z pseudogotické přestavby v 90. letech 19. století. Kostelní věž byla přistavěna roku 1644, ale jen po římsu. Její dokončení do dnešní výšky 64 m proběhlo v roce 1894. Kostel tvoří nepravidelné síňové trojlodí se čtvercovým presbytářem. V interiéru se nachází raně barokní hlavní oltář (1674), v zasklené skříni pozdně gotická socha Panny Marie (16. století) a další sochy. Ve věži jsou umístěny tři zvony, z nichž největší sv. Jan pochází z roku 1505. Věž kostela bývá přístupná veřejnosti. V klenuté kopce kostelní věže objevil roku 1817 Václav Hanka rukopis, který je dnes známý pod jménem Královedvorský rukopis. Byť jde o dokonalý falzifikát, není možné mu upřít vliv na kulturní dění v době národního obrození.
Bývalá biskupská mincovna jako jediná dochovaná na Moravě se nachází v ulici Na Sladovnách. Založena byla v roce 1665 biskupem Karlem II z Lichtenštejna. O rok později se zde začaly již razit mince. V roce 1669 byla vyražena první zlatá medaile o váze 100 dukátů. Činnost mincovny byla ukončena koncem 18. století z příkazu Marie Terezie. Jednopatrová renesanční stavba s manýristickou fasádou kryje sedlová střecha. V polovině 90. let 20. století byla budova rekonstruována. V současné době se zde nachází expozice věnovaná výrobě mincí.
Doporučujeme
Prašný most
Prašný most přes Jelení příkop spojuje II.nádvoří Pražského hradu s ulicí U Prašného mostu. Původně zde byl v letech 1534 – 1538 postaven dřevěný most na šesti pilířích. Ten však v roce 1541 vyhořel a byl v letech 1769 - 1770 nahrazen násypem s průtokem pro potok Brusnice. Most je dlouhý cca 90 m. Most byl zastřešen a pod jeho střechou se usazoval prach. Odtud název Prašný most.
Doporučujeme
Železná hůrka - sopka
Národní přírodní památka Železná hůrka se nachází 10,5 km jihovýchodním směrem od Chebu. Území o rozloze 1,58 ha je chráněno od roku 1961. Jde o zbytky třetihorní sopky, jejíž těleso je tvořeno silně porézní čedičovou lávou a tufy. Těžbou sopečných hmot byl odkryt jedinečný názorný profil vnitřní stavby tohoto vulkanického útvaru. Sopku objevil v roce 1823 J.W.Goethe.