Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Na jižním okraji města, na malém návrší lokality Sady bylo v letech 1959-1963 archeologickým průzkumem odkryty základy opevněného dvorce, patrně církevního charakteru. Základy ukazují na kostel (8-9. století) ve tvaru kříže nad jehož středem vystupovala mohutná čtverhranná věž. Stavba byla omítnuta, vymalována a opatřena maltovou podlahou. Střechu tvořily hliněné vypalované části. Byl to jeden z prvních zděných kostelů severně od Dunaje. Později byl ještě přistavěn sálový kostel se závěrem v podobě apsidy. Odkryto bylo rovněž na 87 hrobů. Celý areál byl oddělen zídkou od přibližně 12 srubových staveb řemeslníků a jejich rodin. Také byla doložena srubová konstrukce dlouhá 36 m a široká 6 m, patrně schromaždiště kněží pro výuku. Místo bylo definitivně opuštěno v průběhu 13. století.
Doporučujeme
ZOO Ústí nad Labem
Zoologická zahrada v Ústí nad Labem je situována do městské části Krásné Březno. Areál je v příjemném přírodním prostředí na svahu Mariánské hory. Předchůdcem dnešní zoologické zahrady byla ptačí rezervace, kterou v těchto místech od roku 1908 postupně budoval významný ústecký podnikatel a milovník přírody pan Heinrich Lumpe. Proto se mu také říkalo Lumpepark. Po 2. světové válce se rezervace přeměnila na zookoutek, který se postupně utvářel v dnešní zoologickou zahradu rozmístěnou na ploše o současné rozloze 26-ti hektarů. Pestrý život v ústecké ZOO Návštěvníci zde mohou spatřit více jak 1.300 zvířat z 240 různých druhů. Mnoho z nich patří k velmi vzácným. Za všechny jmenujme orangutana bornejského, levharta mandžuského, parosničku rajskou, nosorožce tuponosého, jelena bělohubého či osla somálského. Pro návštěvníky ZOO je zde připraveno, zejména v letní sezóně, velké množství předváděcích akcí, jako cvičení lachtanů, procházka a cvičení slonů, "Medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, mandrilů a pelikánů a další lákadla. Dále jsou zde pavilony slonů, kočičích šelem a terárium plazů. Ústecká zahrada je pojata velkoryse i co se týče atrakcí pro návštěvníky. Kromě dětských hřišť, kontaktní zoo, stánků s občerstvením a prodejny suvenýrů tu je také minigolf, dinosauří stezka a komplex tobogánů. K dopravě po části areálu lze také využít vláčku.     Jak do ZOO Ústí nad Labem Když pojedete z centra města tak stále po hlavní silnici, po Labském nábřeží, za novým mostem první odbočka vlevo (světelná křižovatka) po zhruba 100 m vpravo je parkoviště přímo naproti hlavnímu vchodu do ZOO.  
Doporučujeme
Sv. Jan Nepomucký
Bronzová socha sv. Jan Nepomuckého je nejznámější sochou Karlova mostu. Zhotovit jí v roce 1683 nechal svobodný pán Wunšvic za náklad 7000 zlatých. Na jejím vzniku se podílelo několik mistrů. Hliněnou skicu sochy vytvořil vídeňský sochař Matyáš Rauchmüller. Dřevěný model zhotovil v roce 1682 Jan Brokoff. Bronzový originál v roce 1683 v Norimberku odlil Wolfgang Jeroným Heroldt.Plastika znázorňuje světce s tradiční gloriolou s hvězdami. Je umístěna na trojdílném podstavci s reliéfy zachycujícími jeho příběh.
Doporučujeme
Lovoš
Zalesněný čedičový kužel Lovoše (570 m.n.m.) se nachází nedaleko Lovosic. Část vrchu zaujímá Národní přírodní rezervace o 50 ha založená roku 1948. Ze severovýchodního úpatí kousek pod vrcholek vystupují ještě dva menší vrcholky, na mapě neoznačené. Těmto dvěma malým znělcovým vrcholkům se říká Malý Lovoš. V prostoru Malého Lovoše můžeme najít tři znělcové sloupy zvané Panenské kameny. Podle legendy jde o tři dívky, které za trest zkameněly, jelikož nechtěly chodit do kostela. Na vrcholu Lovoše stojí malá turistická chata (dodnes v provozu) již od roku 1924. Její terasa poskytuje nádherný kruhový výhled do okolí. Ale již roku 1892 tady lovosický horský spolek vybudoval kamennou stavbu s plochou střechou sloužící jako rozhledna. Kolem roku 1918 byla tato stavba poškozena a dokonce zapálena vandaly. Za druhé světové války si stavbu upravili na pozorovatelnu nacisté. Dnes se z ní zachoval jen nevyužívaný kamenný sokl. Vrcholek je přístupný po turistické značce, Malý Lovoš s Panenskými kameny se nachází mimo značku.