

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kuk Hradiště Kuk se nachází na vrcholu Výrov, který se tyčí necelé tři kilometry jižním směrem od obce Tuchořice.Na vrchu Výrov (509 m.n.m.) se nacházejí pozůstatky dávného osídlení. Pravděpodobně již v době haštalské se zde nacházelo opevněné hradiště, jenž bylo obýváno Slovany ještě na přelomu 8. a 9. století. Z vrcholu je výhled na Podkrušnohorskou pánev, velkou část Poohří a Doupovsko.
Doporučujeme
Zámek Náměšť na Hané Pozdně barokní zámek v Náměšti na Hané nechal vystavět Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Harrachové koupili panství v roce 1726, v té době stál sice v Náměšti tzv. Dolní zámek, ale ten již potřebám šlechty nevyhovoval, proto tento významný rod přistoupil k výstavbě nového sídla. Harrachové vlastnili zámek až do roku 1780, kdy přešel sňatkem do vlastnictví rodiny Kinských. Posledním šlechtickým majitelem byl Evžen II. hrabě Kinský. Ten v roce 1916 prodal velkostatek velkoobchodníkovi se železem Františku Ottahalovi z Olomouce za 2 600 000 korun.Ten zámek zmodernizoval, zavedl elektřinu, vodu a instaloval vytápění. Podle Benešových dekretů byl objekt v roce 1945 zkonfiskován. Od 1. července 2000 je majetkem města, dnes je přístupný veřejnosti.
Podoba zámku
Zámek neprošel žádnými stavebními úpravami, a proto si zachoval svou původní podobu, kterou mu dali Harrachové. Je to čtyřkřídlý objekt, jehož boční křídla uzavírají dvůr, celý areál je situován uprostřed kruhovitého parku, ze kterého čtyřmi směry podle světových stran vycházejí lipové aleje. Patrová hlavní budova s typickou mansardovou střechou a vikýři je ovlivněna soudobou francouzskou architekturou. Interiéry zámku jsou vybaveny dobovými zařízeními z 18. a 19.století. Zajímavá je velká sbírka porcelánu, hlavně míšeňského. Unikátní je expozice slavnostních a cestovních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů z 18. a 20. století. Navštívit lze také zámeckou kapli a Zámeckou galerii moderního umění.
Tipy na výlet
V Čechách pod Kosířem najdete klasicistní zámek, rozhlednu, prohlédnout si můžete Obecní hasičské muzeum nebo navštívit lázně Slatinice, kde se léčí primárně onemocnění pohybového aparátu. V Ústíně se můžete projít po kamenném mostě, navštívit v Příkazech expozici lidové architektury nebo zámek Nové Zámky v Mladči. Samostatný výlet si můžete udělat do Olomouce, kde stojí za návštěvu mnoho zajímavostí a památek.
Ubytování najdete v Prostějově nebo v Olomouci.
Doporučujeme
Zámek Benátky nad Jizerou Nad městem Benátky nad Jizerou se na vysokém táhlém ostrohu nad řekou Jizerou tyčí komplex renesančního a barokního zámku. Zámecký komplex, obklopen rozsáhlým parkem, je situován téměř do centra města a dnes je zde umístněno muzeum.
Historie zámku
Osudy Benátek byly úzce spojeny s dražickým panstvím, pod které náležely. V roce 1349 byl zde postaven Janem z Dražic klášter Cyrilů, který byl roku 1420 vypálen husitskými vojsky. Roku 1512 koupil panství Bedřich z Donína a své sídlo přenesl z Dražic do Benátek. Po roce 1526 nechal na troskách bývalého kláštera postavit renesanční zámek. Koncem 16. století získal panství císař Rudolf II., který zde pozýval různé učence. Na zámku pobýval např. dánský astronom Tycho de Brahe, který si zde vybudoval svou observatoř, přestěhoval sem i svou knihovnu a přístroje. Roku 1600 se na zámku setkal i s Janem Keplerem. Po roce 1648 nový majitel generál Jan z Wörthu postavil nové barokní křídlo, vznikly i hospodářské budovy a celý komplex byl obehnán zdí. Roku 1656 benátský zámek vyhořel a dlouho nebyl opravován.
Teprve koncem 17. století za majitele hraběte ze Schützenu se sídlo obnovilo a zámek dostal zhruba svou současnou podobu. Obě křídla se propojila a navíc bylo přistavěno třetí křídlo, které bylo zároveň propojeno galerií s kostelem. Z doby hrabat ze Schützenu pochází i sousoší kojící Panny Marie, umístěné v blízkosti brány vedoucí na náměstí. Zámecký park byl postupně doplňován uměleckými plastikami, sochy na zámeckém nádvoří jsou připisovány M. Braunovi. V letech 1844- 1848 působil v Benátkách jako učitel hudby v rodině Thunů Bedřich Smetana a složil zde svou první klavírní sonátu. Po roku 1866 zámek vlastnila vídeňská banka. Roku 1920 zámek koupilo město a zřídilo zde své kanceláře. Zámek byl postupně rekonstruován a v objektu je dnes městské muzeum se sbírkami Muzea Mladoboleslavska a Muzea v Benátkách nad Jizerou.Navštívit zde můžete i soukromé Muzeum hraček.
Městské muzeum
Instalace městského muzea zahrnuje stálé expozice, které představují osobnosti Benátecka, historie muzea, přírodní prostředí regionu, astronomii, pamětní síně bratří Bendů a Bedřicha Smetany. Zámek nabízí i mnoho interaktivních výstav, kde je možné poznat život Keltů, vyrobit si vlastní erb, vyzkoušet psaní brkem. Zámecká expozice nám přibližuje také zdejší pobyt a působení Tycha de Brahe. Obrazové a písemné informace jsou zde bohatě doplněny funkčními modely dobových astronomických přístrojů. K dotvoření dobové atmosféry poslouží i možnost obléknout si renesanční oděvní doplňky.
V blízkém okolí můžete navštívit i zříceninu hradu Dražice.
Ubytování naleznete například v Lysé nad Labem.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Úštěk Úštěcký židovský hřbitov se nachází na jihozápadním okraji obce ve svahu nad ulicí Střeleckou, přístupný po cestě odbočující z této ulice před domem čp. 118.
Založen byl snad již v 15. století, roku 1667 rozšířen a znovu pak v 19. a 20. století. Novější část byla ohrazena cihlovou zdí a vystavěna byla rovněž obřadní síň s nízkou kopulí. Hřbitov sloužil až do roku 1938, posléze byl zdevastován a chátral. V roce 1981 bylo dokonce zažádáno o jeho zlikvidování, o rok později byla zbořena obřadní síň e materiál z ní použit na výstavbu motorestu u Zimoře. Obdobný osud měla i ohradní zeď, některé náhrobky byly nabídnuty k odprodeji co by materiál. Proti zrušení se postavil památkový úřad a Židovské muzeum v Praze. Až na počátku 90. let 20. století byly podniknuty drobné kroky k obnově, systematické započaly po roce 2001. Byly postaveny náhrobky a obnovuje se ohradní zeď. Dnes zde najdeme zhruba na 221 náhrobků různých stylů, nejstarší pochází z 50. let 17. století. Zajímavá je hrobka rodiny Hellerových stojící uprostřed hřbitova. V severozápadní části můžeme najít dětské oddělení.
Hřbitov je volně přístupný.