Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Milešovka
Nejvyšší vrchol Českého Středohoří, Milešovka (837 m.n.m.) se nachází necelých 13 km jihovýchodně od Teplic. Znělcová kupa (sodalický trachyt) je utvářena zvětráváním povrchu sopečného původu. V dávných dobách byl patrně kultovním místem, od 18. století byl objevován turiticky a to hlavně za účelem výhledů. V roce 1830 zde stanul v dopravodu vědce A. Humboldta, pruský král Friedrich Wilhelm III. Roku 1850 zde byla postavena první dřevěná vyhlídková věž, roku 1905 malá chata a 19 m vysoká rozhledna, později s nákladní lanovkou. Milešovka patří mezi největrnější vrchy v Čechách, což potvrdilo i pozorování meteorologické stanice vybudované zde v roce 1904. Kromě toho je tu nejvyšší půrměrný počet hodin bouřek. Dnes zde na vrcholu, který poskytuje výhled všemi směry, stojí věž meteorologické stanice a malá kamenná občerstvovna. Vrchol je přístupný po turistické značené cestě z několika směrů. Svahy pokrávají převížně bukové porosty s cenným podrostem. Na jihozápadním úpatí se nachází skalní útvary „Výří skály“ ve kterých hnízdí dravci.
Přesná doba vzniku větrného mlýna u Příčov není známa. Jeho vznik je kladen do 16. či 17. století. Stejně tak není znám jeho zakladatel, kterým mohl být podle některých údajů Jakub Krčín nebo Lobkovicové. Postaven byl z lomové žuly. Každopádně jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Nebýt iniciativy občanů z blízké obce v 90. letech 20. století zmizel by mlýn nadobro. Mohutné zdivo vysoké 10 metrů má sílu při zemi 1,2 metru. Vnější průměr dosahuje úctyhodných 13,5 metru. Nejen dob a vzniku, ale i doba kdy došlo k opuštění mlýna není známa. K poboření pravděpodobně došlo někdy kolem poloviny 18. století.
Kostel postavený ve slohu novobyzanstkém stojí v místní části Rozdělov na rohu ulice Vítězné a Vašíčkova. Postavený v letech 1925-1927 má v průčelí věž a nad vchodem plastiku sv. Václava. Uvnitř kostela pak zaujme oltářní tyrolská dřevořezba od France Štuflesera znázorňující vraždu sv. Václava jeho bratrem Boleslavem.
Doporučujeme
Barrande Joachim
Barrande Joachim 1977 – 1883 Francouzský paleontolog a geolog. Působil v Čechách. Textová deska. Železo. Je umístěna ve Strakonické ulici na Barrandově skále.