

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel Sv.Martina - Kostelec u Křížků Kostel Sv.Martina - Kostelec u Křížků, okres Praha - východ.
Doporučujeme
Židovské hřbitovy Lipník nad Bečvou Starý židovský hřbitov se nachází mezi ulicemi J.V.Sládka a Zahradní. Původně se pohřbívalo u synagogy, ale tento hřbitov brzo nestačil. Proto byla zakoupena zdejší plocha jižně od centra obce. Pochováno zde bylo také sedm rabínů, z nichž tumba jednoho z nich rabína B.T.Fränkela se tu v kopii nachází i dnes. Hřbitov sloužil k pohřbívání až do roku 1883. Nacházelo se tu odhadem 1500-1800 náhrobků. Pohroma přišla za druhé světové války, kdy byl hřbitov velmi citelně poškozen nacisty. Po válce bylo zhruba 160 dochovaných a 20 poškozených náhrobků složeno na novém židovském hřbitově. Byla zbourána zeď z lomového kamene a celý prostor přeměněn na park s dětským hřištěm. Obrat nastal po roce 1989, na počátku 90. let byl za podpory asociace Agudath Israel of America a potomků rabína Fränkela hřbitov podle dochované dokumentace obnoven. Byla znovu vystavěna ohradní zeď z lomového kamene, náhrobky složené na novém židovském hřbitově převezeny zpět a osazeny v původním smyslu. Podle dokumentace byla zhotovena i pískovcová replika tumby rabína B.T.Fränkela.
Hřbitov je přístupný mimo židovské svátky.
Jen přes ulici Zahradní se nachází nový židovský hřbitov. Pozemek pro něj byl zakoupen v roce 1883. Hroby byly zakládány v řadě postupně od východní zdi směrem ke vstupu. Od brány vedla alej stromů k obřadní síni a od ní dále pak na východ stromořadí. Poslední pohřeb se uskutečnil v roce 1942. Stejně jako starý hřbitov i tento byl zdevastován nacisty, kteří dokonce strhli obřadní síň. Další velká devastace nastala v 80. letech 20. století. Tehdy Židovská obec postoupila pozemek městu. Některé náhrobky z kvalitního kamene byly prodány kamenické firmě, zbytek byl dán na hromadu. Po revoluci na počátku 90. let byl hřbitov opraven.
Na ploše cca 6.625 m2 dnes najdeme 225 náhrobků z původních 380. Zbytek zmizel nenávratně. Hřbitov je uzamčen.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Vranov - Pantheon Nad obcí Malá Skála na strmém útesu nad řekou Jizerou se tyčí skalní hrad Vranov – Pantheon. Hrad se nachází jen osm kilometrů od Turnova a s délkou téměř 400 metrů je považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.
Historie hradu
Hrad Vranov založil okolo roku 1425 Heník z Valdštejna jako gotickou pevnost, jeden z posledních hradů této oblasti. V držení Valdštejnů zůstal Vranov po celé 15. století, aniž však nějak výrazně zasáhl do husitských válek či do bojů za Jiřího z Poděbrad. Ve své historii vystřídal celou řadu pánů – Vartemberky, Smiřické i Valdštejny.
Pantheon
Jeden z jeho majitelů, František Zachariáš Römisch, jej po roce 1802 nechal přestavět na Pantheon – památník slavných tehdejší doby. Do pískovcového skalního masivu nechal vystavět nejen známý letohrádek ve tvaru kaple, ale i desítky pomníků a pamětních desek. Jejich výběr odpovídal Römischovým představám a projevům českého zemského patriotismu. V jedné ze síni tak byla připomenuta jména a události z bojů proti Napoleonovi, jinde se návštěvník setkal s bájnými jmény českých dějin, jako byla Libuše, Záboj, Horymír, se jménem Přemysla Otakara II., Václava II. a jeho manželky Guty, Karla IV., Jiřího z Poděbrad. Své místo tu však nalezli i Shakespeare, Goethe, Cervantes, Rabelais a řada dalších.
Interiér letohrádku i sám Pantheon však po Römischově smrti začaly chátrat, neboť jeho potomci neprojevovali tolik nadšení a zájmu jako jejich předek. Pantheon podlehl zkáze, i přesto se však stal unikátním spojením zřícenin středověkého hradu s duchem evropského romantismu 19. století.
Hrad dnes
Prohlídkový okruh hradu je rozsáhlý, zavede návštěvníka téměř do všech koutů památky. Po úzkém skalním schodišti je možné také vystoupat na nejvyšší bod pískovcového útesu s úchvatným výhledem do okolí – na Věž u Kříže. Hradní kavárna v přízemí letohrádku je příjemná možnost oddychu po výstupu do zdejších končin, ale také si zde odpočine i návštěvníkova duše, a to v hradní galerii, kde je možné spatřit zajímavé výstavy.
Tipy na výlet
Na Malé Skále najdete také zámek Malá Skála, po okolí vám nabídne rozhledny na Kopanině. Nedaleko odsud je zříceninu hradu Frýdštejn nebo zřícenina hradu Kavčiny. V Turnově můžete navštívit chrám Narození Panny Marie nebo Dlaskův statek.
Ubytovat se můžete v Malé Skále nebo v Turnově.
Doporučujeme
Bohnický park Bohnický park se rozprostírá v areálu psychiatrické léčebny. Vznikl v první čtvrtině 20. století. Park má přímočarý vějířovitý rozvrh hlavních komunikací. Před kostelem sv. Václava vytváří velkorysý, ale vkusně koncipovaný parter. Jednotlivé části parku mají volné pojetí, některé části jsou zalesněné. Park dodává prostředí léčebny velmi přívětivý dojem.