

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Břevnov V lokalitě dnešního Břevnova byly původně dvě osady. Vedle Břevnova to byla ještě osada Kuromrtvy, která zanikla ve 13. století. Lokalita Břevnova byla nejvíce ovlivněna jednak tím, že osada ležela na cestě vedoucí od Pražského hradu na západ a za druhé výstavbou zdejšího kláštera. Stalo se tak z rozhodnutí Boleslava II. v roce 993. K Praze byl Břevnov připojen v roce 1922. Název je odvozen z charakteristiky původních staveb, které byly převážně z kulatiny, z břeven.
Doporučujeme
Prašný most Prašný most přes Jelení příkop spojuje II.nádvoří Pražského hradu s ulicí U Prašného mostu. Původně zde byl v letech 1534 – 1538 postaven dřevěný most na šesti pilířích. Ten však v roce 1541 vyhořel a byl v letech 1769 - 1770 nahrazen násypem s průtokem pro potok Brusnice. Most je dlouhý cca 90 m. Most byl zastřešen a pod jeho střechou se usazoval prach. Odtud název Prašný most.
Doporučujeme
Rozhledna Poledník Poledník (1315 m) je šumavská hora, která se nachází 4,5 km jižně od Prášil. Dnes na ní stojí nejvýše položená a zároveň nejmladší šumavská rozhledna.
Nejvýše položená Šumavská rozhledna
Byla postavena až v roce 1998 a stala se okamžitě jednou z nejnavštěvovanějších českých rozhleden. Kromě krásného kruhového výhledu, lákala turisty především tajemná minulost Poledníku. Na jeho vrcholu byla totiž na přelomu 60. a 70 let vybudován Ministerstvem národní obrany přísně utajované vojenské sídlo, které zahrnovalo několik budov a radarovou věž. Objekt sloužil protivzdušné obraně státu a zařízení na odposlech rádiového provozu bylo využíváno k výzvědné činnosti. Do roku 1989 byl vrchol samozřejmě v nepřístupném hraničním pásmu a byla znepřístupněna i místa, odkud bylo možno vrchol zahlédnout a pro jistotu nebyl uváděn ani v některých mapách.
Po odchodu armády krásná rozhledna
Po roce 1989 armáda vrchol opustila. Objekty přešly pod správu NP Šumava a CHKO Šumava a v letech 1996-97 byly zbourány. Byla ponechána jen věž, která byla přestavěna na rozhlednu a veřejnosti zpřístupněna v červenci 1998. Je vysoká 37 metrů, na její vrchol vede 223 schodů a tři půlkruhová vyhlídková patra slouží jako galerie. Poslední fáze výstupu je po žebříku. Za namáhavý výstup je návštěvník odměněn kruhovým rozhledem. Spatřit ze všechny dominanty Šumavy a také Alpy. U paty věže vyrostla srubová stavba, která slouží jako informační centrum a občerstvení pro turisty. Ti se mohou vydat na Poledník na kole nebo pěšky. Výchozím bodem bývá Modrava nebo Prášily.
Výhled
sever: severní část Šumavy, v podhůří Svatobor
východ: Kašperk, Javorník, Boubín, Plechý
jih: Alpy
Západ: německá část Šumavy a Velký Javor
Popis cesty
Rozhledna je obtíže přístupná. Variantou je kolo či vlastní nohy. Odměnou je nádherný výlet dříve nepřístupnými šumavskými lesy. Cest je několik. Jednou z možností je červená turistická značka z Prášil, druhou například na kole z Modravy. Připravte se na 7 – 11 km.
Doporučujeme
Pravoslavný kostel sv. Václava - Třebíč Pravoslavný kostel sv. Václava byl v Třebíči postaven v letech 1939-1940, podle projektu profesora Kolomackého.
Stavba napodobuje staré byzantsko-slovanské církevní stavby. Její báň je pokryta zlatou fólií.