

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zámek Milešov Zámek Milešov, okres Litoměřice.
Doporučujeme
Kaple Hvězda - Křinice Vyhledávané turistické místo se nachází přibližně 5 km jihozápadně od Broumova.
Je důležitou křižovatkou turistických cest v Broumovských stěnách, odedávna se nazývala „Polická hora“. Roku 1670 zde nechal opat Tomáš Sartorius postavit na skále dřevěný kříž s pozlacenou hvězdou. Tato plechová hvězda pocházela z tzv. „červené věže“ broumovského kláštera. Jméno „Polická hora“ vystřídal název Hvězda, který se používá dodnes. V roce 1855 zde byl postavena hostinec ve švýcarském stylu. Za druhé světové války, po odtržení Sudet byla chata nepřístupná a to až do 2.6.1945 kdy byla znovu otevřena. V červenci 1958 bylo na popud turistů z TJ Spartak Police nad Metují započato se rekonstrukcí polní cesty vedoucí z Hlavňova na Hvězdu a tak 5.7.1959 mohla být slavnostně otevřena nová asfaltová silnice. Turistická chata má svůj zdroj pitné vody zajištěn 102 metrů hlubokým geologickým vrtem, provedeným v roce 1962. Sem na Hvězdu se rád vracel spisovatel Alois Jirásek, který zde vzpomínal na svá studentská léta v broumovském klášterním gymnáziu a tudy chodíval domů do svého rodného Hronova.
Kousek vedle turistické chaty stojí kaple Panny Marie Sněžné. Roku 1733 ji zde nechal opat Otmar Zinke na místě původně dřevěného kříže postavit podle návrhu stavitele K.I.Dientzenhofera. Stavba z tesaného pískovce dominující celému kraji má půdorys pěticípé hvězdy. Vedle ní pak byl ještě domeček pro poustevníka, který se o kapli staral. Na svátek Panny Marie se zde konaly slavné bohoslužby. V roce 1787 za císaře Josefa II. byla kaple zrušena a prodána polickému barvíři Josefu Theerovi k rozebrání na stavební kámen. Nový majitel strhl stěchu, odvezl oltáře a lavice. Kaple pak dál chátrala až zůstaly jen základy a kamenný můstek. V té době ještě student Jan Rotter slíbil, že pokud se stane broumovským opatem, kapli nechá obnovit. To však ještě trvalo desítky let a torzo kaple tak bylo přístřeškem pro cestující přes Broumovské stěny. Až v roce 1854 splnil Jan Rotter svůj dávný slib a 5.8.1855 mohla být na svátek Panny Marie Sněžné kaple znovu vysvěcena teď již opatem Janem Nepomukem Rotterem. Mobiliář nové kaple dílem polického truhláře a kostelníka Kajetána Pejskara.
Doporučujeme
Divadlo Minor Nová budova divadla Minor ve Vodičkově ulici(prostor bývalého kina Skaut) byla otevřena roku 2001 a v dalším roce získala prestižní ocenění Stavba roku 2002 a cenu primátora hlavního města Prahy.
K nejzajímavějším akcím pořádaným v Divadlo Minor je dvoudenní Přehlídka sólové tvorby pro děti.
Doporučujeme
Zámek Postoloprty Mohutná stavba zámku Postoloprty stojí jižně od náměstí za kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Zámek je trojkřídlá dvoupatrová barokní budova se spojovacím jižním křídlem, které se v přízemí otevírá do nádvoří pilířovou arkádou. Směrem do náměstí je zámecký areál uzavřen cennou klasicistní kovovou branou s mříží z roku 1787.
Historie zámku
Ves Postoloprty je poprvé zmiňována v roce 1125. Pozdější město vzniklo při bývalém benediktinském mužském klášteře Porta Apostolorum, odkud má i své jméno. Za vlády Jiřího z Poděbrad se ves dostala do vlastnictví rodu z Veitmile a Šebestián z Veitmile zde nechal roku 1514 postavit tvrz. Roku 1600 bylo zdejší panství prodáno Štefanovi Jiřímu ze Šternberka. Ten začal na místě původní tvrze stavět velkolepé zámecké sídlo. Jeho syn Jan Rudolf ze Šternberka prodal roku 1637 Postoloprty i se zámkem Václavu Michnovi z Vacínova, po němž jej zdědil jeho synovec Zikmund Norbert.
Po jeho smrti byl zámek již zdevastovaný a poničený třicetiletou válkou, a takový jej koupil roku 1669 Jiří Ludvík ze Sinzendorfu. Sinzendorf poté začal s velkorysou přestavbou sídla, kdy nechal postavit vysokou čtyřhrannou věž. Po smrti Jiřího prodal zámek jeho syn Ferdinandovi ze Schwarzenberku. Nový majitel začal zámek v letech 1706 – 1718 přestavovat podle návrhu arch. P. I. Bayera v barokním slohu. V roce 1752 byla opravena zámecká fasáda, stržena vysoká zeď obepínající zámek a zasypány všechny příkopy kolem stavby. Na stavu zámku se podepsala i sedmiletá válka a také roku 1768 objekt vyhořel. Jan ze Schwarzenberka ihned přistoupil ke generální opravě zámku, která trvala až do roku 1790, neboť opravované sídlo opět zpustošila pruská vojska ve válce o rakouské dědictví.
V majetku Schwarzenberků zůstal postoloprtský zámek až do roku 1945, kdy přešel do státního vlastnictví. Později sloužil jako depozitář Státní knihovny ČSR v Praze. V současnosti je tento opuštěný a zchátralý zámek v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný.
Tipy na výlet
V nedalekých Lounech si můžete prohlédnout kostel sv. Petra, krásnou budovu bývalého špitálu, Jiráskovy mlýny nebo synagogu.
Nedaleko od Loun najdete také Archeoskanzen Březno nebo zámek Nový Hrad u Jimlína.
Ubytovat se můžete v Lounech.