Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Pitkovická stráň
Území bylo chráněným nalezištěm vyhlášeno v roce 19. Má rozlohu 0,51 ha a nalézá se na území katastru Pitkovice. Podklad skalního masívu tvoří starohorní břidlice. Vyskytuje se zde teplomilná květena skalních stepí a různé druhy brouků a pavouků. Místo je největším pražským nalezištěm koniklece černajícího.
Dietrichsteinský palác na Zelném trhu v Brně je jedním ze stálých expozičních prostor Moravského zemského muzea. Palác je zajímavý nejen svými sbírkami, ale zejména samotnou budovou.Barokní palác nechal vystavět v letech 1614-1618 olomoucký biskup kardinál František Dietrichstein jako jedno z rodových sídel. Původně byl za autora stavby považován italský architekt Giovanni Giacomo Tencalla. Dnes se tato domněnka považuje za málo pravděpodobnou. Ve své historii hostil palác několik osobností evropského významu. Pobývali v něm mj. „Zimní král“ Fridrich Falcký, císařovna Marie Terezie či ruský vojevůdce M.I. Kutozov. V 19.století byl palác adaptován na justiční účely a v letech 1927 – 1929 proběhle necitlivá rekonstrukce, kdy na budovu přibylo třetí patro. V té době Dietrichsteinský palác sloužil již pro muzejní účely. Původní barokní podoba byla paláci vrácena na konci 80. let 20.století a v roce 1991 byl palác zpřístupněn veřejnosti.Dnes je palác centrem činnosti MZM a nabízí několik stálých výstav zaměřených na ranné dějiny Moravy. Působí zde také Dětské muzeum, jež pořádá mnoho výstav a akcí pro mládež. Organizuje pravidelné sobotní dopolední programy pro děti, prázdninové akce, soutěže apod. Ve spolupráci s odbornými odděleními MZM přibližuje dětem hravou formou nejrůznější muzejní obory. Stálá expozice Zaniklý život na Moravě (paleontologická expozi-ce dokumentující vývoj během trvání jednotlivých geologických ér) Svět nerostů (mineralogická expozice představující nerostné bohatství u nás i ve světě) Pravěk Moravy (archeologická expozice zachycující vývoj od nejstarší doby kamenné po stěhování národů) Morava ve středověku (historicko-archeologická expozice kladoucí důraz na život ve středověké vesnici) Velká Morava (archeologická expozice přibližující příchod Slovanů a vznik prvního státu) Dětské muzeum (interaktivní výstavy pro školy i veřejnost a komponované programy ke školní výuce i pro volný čas). Památník Prof. Karla Absolona - památník přibližuje život a dílo Karla Absolona (1877-1960), významného archeologa, geografa a speleologa, dlouholetého pracovníka Moravského zemského muzea a profesora Karlovy univerzity v Praze. Hlavní část památníku tvoří jeho rekonstruovaná pracovna.  Dietrichsteinský palác je stálou expozicí Moravského zemského Muzea
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem. Muzeum sídlí ve Školní ulici nedaleko náměstí a vedle Kostela Narození Panny Marie a má celoroční otevírací dobu. Muzeum soustřeďuje sbírky, týkající se vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie. Bylo založeno v roce 1890. Muzeum zpočátku nemělo stálé sídlo, takže sbírky byly shromažďovány v budově reálky ve Školní ulici. Ve dvacátých letech se začaly sbírky muzea rychle rozrůstat a bylo třeba hledat nové prostory. Muzeum v roce 1927 získalo několik místností v dívčí obecné a měšťanské škole, sídlící v budově bývalého hradu. Teprve v roce 1950 připadl celý objekt výhradně muzeu. V muzea byla po rekonstrukci na začátku 90.let vybudována expozice „Bitva u Trutnova 27.6.1866“, která připomíná jednu z významných historických událostí Trutnovska. V létě 1998 byla zpřístupněna další stálá výstava „Poklady minulosti“, která představuje průřez muzejním depozitářem. Stálá expozice Bitva u Trutnova v r. 1866 (zbraně, výstroj, archiválie, olejomalby, grafika) Poklady minulosti (zpřístupněný depozitář), umělecko - historický a lidový nábytek, sklo, porcelán, obrazy, plastiky, velocipédy, zbraně, archeol. nálezy, oděv.
Přibližně kilometr jihovýchodním směrem od obce Hlinky se nachází malý opuštěný čedičový lom, který odkryl výlev čediče se sloupcovitou odlučností.