Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Levín
Téměř zaniklý hrad Levín stával na vyvýšenině uprostřed stejnojmenné obce, ležící severozápadně od města Úštěk. Historie hradu Prameny o existenci hradu mlčí, a proto jsme odkázáni na archeologické poznatky. Archeologové kladou počátek hradu do druhé poloviny 13. století a jeho zánik do 14. století. Do souvislosti s hradem je také dáván tzv. Levínský kocour, raně gotický klenební svorník, který se dnes nachází v novověkém kostele ve vsi. Mohl by pocházet z hradu, není to ovšem vůbec jisté. Dispozice hradu Hrad se pravděpodobně rozprostíral po celém horním prostoru návrší. Jediné pozůstatky hradu jsou střepy obvodové hradby na jižní straně a tzv. kaple na severovýchodní straně, obé pod hranou vrcholu. Tzv. kapli tvoří obdélný objekt, polygonálně zakončený, který svým tvarem vzbuzuje domněnku, že se může jednat o bývalou hradební kapli. V hradním areálu, který je volně přístupný, se ještě nachází zvonice, která byla roku 1699 vystavěna z hradního kamene. Tipy na výlet V Levíně najdete také Mauzoleum Josefa Schrolla. V Úštěku najdete synagogu, zříceninu kostela sv. Havla nebo hrad Úštěk. V Kravařích si můžete prohlédnout Víseckou rychtu. Ubytování je možné najít v Litoměřicích. M.K.
Jižně od Podbořan vyniká na vysokém návrší raně barokní kruhová kaple, postavená u zřícenin hradu Petrohradu. Historie hradu a jeho podoba Gotický hrad založil nejspíše Petr z Janovic někdy kolem roku 1360. Hrad se skládal z vysunuté válcové věže, malého věžovitého paláce a velkého stavení na protilehlé straně s kdysi výstavnými sály (zeleným a královským). Jenec z Janovic přistavěl roku 1404 při hradbě nový palác s kaplí. Jeho vnuk Jenec III. z Janovic prodal Petrohrad roku 1483 Burianovi z Gutštejna. Páni z Gutštejna zde sídlili do pol. 16. století, kdy se dostal Petrohrad jako věno Zikuny z Gutštejna sňatkem Jaroslavu Libštejnskému z Kolovrat. Ten vystavěl ve vsi pod hradem renesanční zámek, později přestavěný a rozšířený v barokním slohu Černíny z Chudenic. Výstavba zámku byla urychlena náhlým zpustnutím hradu kolem roku 1559, jehož příčinou byl pravděpodobně požár. Libštejnským z Kolovrat bylo panství zabráno v podbělohorských konsfikacích. Noví majitelé, Černínové z Chudenic, vystavěli v pol. 17. století na základech okrouhlé hradní věže kapli Všech svatých. Do roku 1846 se na hradišti dochovaly poměrně vysoké zdi hradních budov. Pověst o velikém pokladu, ukrytém v hradním sklepení vyvolala v pol. 19. stol. snahu vrchnosti i dalších soukromých hledačů pokladů najít poklad slepé královny. Při provádění vykopávek byla většina hradních zdí podkopána a stržena, takže se dodnes z hradu dochovaly malé části zdiva paláce s vnějším schodištěm a zbytky válcové věže v základech barokní kaple. Tipy na výlet U obce Petrohrad najdete také skromné zříceniny hradu Šprymberk. U nedaleké Jesenice se můžete rozhlédnout po kraji z rozhledny Tobiášův vrch, navštívit zatopený žulový lom, tzv. Rusalčino jezírko nebo si prohlédnout Vlastivědné muzeum. U obce Krty zase najdete viklan. Ubytování naleznete v Žatci.
Doporučujeme
Kamenný stul
Barokní kamenný stůl je umístěn nedaleké letohrádku Kinských. Pochází z 18. století.
Doporučujeme
Vyhlídka Skalky
Na mapě neoznačená vyhlídka se nachází na vrchu Skalky (454 m.n.m.) na levém břehu Labe. Je odsud dobrý výhled východním směrem, hlavně do údolí řeky Labe a na jeho vrcholky na pravém břehu. Vyhlídka není označena, ale od turisticky značené cesty sem vede pěšina.