Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Tvrz Dráchov
Dobře zachovalá věžovitá tvrz Dráchov se nachází poblíž areálu zemědělského družstva na severním okraji stejnojmenné obce, ležící 3 km jižně od Soběslavi. Tvrz není přístupná. Dráchovskou tvrz postavili vladykové z Dráchova v průběhu 14. století. V roce 1353 se zde připomíná Oldřich z Dráchova a po něm Přibík. Jejich potomci zde sídlili s krátkými přestávkami až do roku 1505. V tomto roce prodali bratři Ctibor, Hynek a Václav z Dráchova ves s tvrzí Kateřině z Minsterberka. Kateřinina dcera pak Dráchov přinesla věnem svému manželovi Adamovi z Hradce, který jej přičlenil ke svému řečickému panství. Tvrz později sloužila jako sýpka. Věž tvrze je téměř pravidelného čtvercového půdorysu s novou střešní krytinou. Tipy na výlet V nedaleké Soběslavi najdete Blatské muzeum s národopisnými expozicemi. západně od Soběslavi u obce Záluží stojí za návštěvu skanzen. Tamtéž můžete navštívit také Blatskou kovárnu a loutkářské muzeum. Zajímavá jsou také rašeliniště  Borkovická Blata. Ubytování najdete v Soběslavi. M.K.
V malebném údolí Dolní Lomné na soutoku říček Křínov a Lomňanka se nachází krásný přírodní areál Matice slezské.. Zde Matice slezská v Dolní Lomné pořádá každoročně mj. dvě základní kulturní akce:Festival na pomezí – mezinárodní setkání umělců a příznivců folkové, country a trampské písně ze tří pomezních států – České, Polské a Slovenské republiky. Tento dvoudenní festival se koná vždy první pátek a sobotu v červenci. Více na http://www.pomezi.wz.cz/Slezské dny – mezinárodní folklorní festival se čtyřicetiletou tradicí. Každoročně zde vystoupí na dvacet folklorních souborů nejen ze Slezska, Moravy a Čech, ale i ze zahraničí. Program probíhá na dvou pódiích současně v koncipovaných pořadech. Festival je rovněž dvoudenní a koná se tradičně druhý víkend v září. Více na http://www.slezskedny.wz.cz/ Areál tvoří stylové roubené chalupy a také dva přírodní amfiteátry. V dřevěnicích je v době kulturních akcí podáváno v době konání kulturních akcí občerstvení – tzv. Slezský krmáš. Areál je celoročně přístupný bez poplatku, vstupné se platí pouze v době konání kulturních akcí. Přímo v areálu je možnost ubytování – kapacita 21 lůžek ve dvou, tří, čtyř a pětilůžkových pokojích. Cena ubytování: 170,- v létě a 180,- Kč v zimě za lůžko a den. 
Doporučujeme
Alexandrova rozhledna
Rozhledna Alexandrovka, jak se jí také lidově říká, stojí na kopci Špičák (496 m) na zalesněné stráni malebného údolí řeky Svitavy. Je to kamenná rozhledna a stojí zde již více než 120 let. 4.září 1887 nahradila, díky aktivitě Rakouského turistického klubu, původní dřevěný vyhlídkový pavilon, který na vrcholu stál. O postavení rozhledny se nejvíce zasloužil předseda brněnské sekce tohoto spolku, císařský rada Alexandr Suchánek, proto dostala jméno Alexandrova. Alexandrova věž měla nejdříve vysokou špičatou střechu, ochoz byl dřevěný. Výška stavby činila 15 metrů. V průběhu obou válek ovšem věž značně zpustla a po roce 1945 zbývalo již jen torzo. Důvodem byl jednak fakt, že byla považována za symbol německé turistiky a také byla její vrchní část za Druhé světové války záměrně stržena, aby nepřitahovala bombardéry, které měly za svůj cíl blízké Adamovské strojírny. Záchranu znamenal pro rozhlednu až vzestup televizního vysílání. V 60. letech potřeboval Adamov televizní vysílač, proto byla rozhledna opravena a uvnitř věže byla umístěna vysílací technika. Pro potřeby turistů byl vybudován nový železný ochoz s přístupem po vnějším žebříku. Výhled z rozhledny, na kterou je volný přístup, je dnes hodně omezen vzrostlými stromy.
Doporučujeme
Schody u Hladové zdi
Schody jsou součástí pěšiny vedoucí podél Hladové zdi a spojují vyhlídkovou trasu mezi Kinského zahradou a Nebozízkem s Květnicí a Růžovým sadem.