Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Bakule František
Pamětní deska českého pedagoga Františka Bakuleho je umístěna na Vyšehradě, na budově Jedličkova ústavu, kde působil.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází v blízkosti brány Matky Boží na západě hraze-ného jádra města Jihlavy. Kostel vznikl spolu s klášterem kolem roku 1250. Ze 13. století pochází většina obvodových zdí, klenby lodí i kněžiště. Na nově vznikající stavbu měly silný inspirační vliv rakouské cis-terciácké stavby ve Stein an der Donau a v Laa an der Thaya a německý Maulbronn.V 80. letech 14. století byla stavba kostela rozšířena o dvě kaple při západní lodi a nad křížením byla vystavěna osmiboká zvonice. Na přelomu 15. a 16. století bylo prodlouženo kněžiště a uzavřeno pětibokým závěrem. V této době byla také k východní straně presbytáře přistavěna kaple svatého Wolfganga. Ve 30. letech 18. století byl kostel přestavěn v barokním duchu – vzniklo nové hlavní průčelí a nad předsíní byla v roce 1756 vystavěna kruchta. V interiéru kostela jsou zachovány zbytky raně gotické nástěnné výzdoby a tři plastiky světic v pozdně gotickém stylu. Z počátku 15. století pochází i freska „Přepadení Jihlavy“ zachycující skuteč-nou událost, která se významně zapsala do dějin města. Při kostele stával také hřbitov, který byl zrušen ještě ve druhé polovině 16. století. Přibližně v téže době se započalo s výstavbou přilehlých měšťanských domů a budova kostela se tak v podstatě stala součástí městské zá-stavby. V roce 1784 získal kostel statut kostela farního, kterým je dodnes. Klášterní komplex je nyní součástí Provincie Řádu minoritů v ČR.
Doporučujeme
Radnice - Písek
Radnice - Písek.
Bývalý konvent bosých augustiniánů s kostelem sv. Rodiny se nachází severně od historického centra Havlíčkova Brodu. Kostel je otevřen v rámci prohlídek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a budova konventu slouží administrativním účelům. Do Havlíčkova (tehdy Německého) Brodu přišli první bosáci na podzim roku 1674. O rok později se jim podařilo zakoupit severně od hradeb města pozemky, na kterých si postavili provizorní obydlí s kaplí sv. Rodiny. Aby mohl v budoucnu vzniknout konvent s kostelem, potřebovali bosáci dokoupit i sousední pozemky, což se záhy podařilo. A tak již nic nebránilo zahájení nové stavby. Základní kámen byl posvěcen na jaře roku 1679, přičemž jen o pár měsíců dříve schválila v Římě řádová generální kapitula plány ke stavbě. Bohužel jejich autor není prozatím znám. Samotná výstavba trvala řadu let. Kostel sv. Rodiny byl dokončen dříve, a to roku 1705, ale konvent až o tři desetiletí později. Důvodem se stal nedostatek financí, které bosáci získávali převážně z darů. Na stavbě se tehdy podílela celá řada umělců, např. stavitel Giovanni Battista Canavalli, sochař Ignác Rohrbach či premonstrátský malíř Siard Nosecký. Významnou součástí působení havlíčkobrodských augustiniánů se kromě výpomoci v duchovní správě či vedení lékárny stala od roku 1735 i správa nově vzniklého gymnázia z odkazu Kateřiny Barbory Kobzinové. Bohužel v rámci josefínských reforem byl zdejší konvent určen k zániku, čemuž ale na určitou dobu zabránila výuka na škole. Zrušení konventu se oddálilo až do roku 1807, kdy poslední tři žijící bosí augustiniáni odešli do svých zbylých klášterů v Čechách, přičemž kostel s konventem i gymnáziem předali do rukou želivských premonstrátů. Bývalý klášterní areál tvoří jednolodní kostel sv. Rodiny, k němuž na severní straně přiléhá kaple Božího hrobu (vyprojektovaná roku 1725 architektem Antonínem Václavem Spannbruckerem) a na jižní jednopatrový čtyřkřídlý konvent, do kterého se po odchodu augustiniánů přesunulo roku 1816 místní gymnázium. V současnosti objekt slouží jako úřední budova. A.Š.