Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Tvrz Golčův Jeníkov
Město Golčův Jeníkov, ležící v okrese Havlíčkův Brod, je pomyslným středem České republiky a může se pyšnit řadou památek, mezi nimi i nejmladší věžovou tvrzí v Čechách. Historie tvrzi Panství Jeníkov získal jako konfiskát po Janovi Rudolfovi Trčkovi z Lípy darem od císaře roku 1636 císařský generál Martin Maxmilián Goltz. Nový majitel původně sídlil ve staré zábělčické tvrzi zvané Staré opatství (původně samostatná ves Zábělčice byla roku 1580 připojena k Jeníkovu, stávala na místě dnešního zámeckého areálu, jehož nejstarší součástí je právě námi popisovaná věžová tvrz). V blízkém sousedství zábělčické tvrze Goltz nechal v letech 1650-1653 vystavět novou raně barokní tvrz, poslední z věžových tvrzí na našem území. Tvrz nesla, stejně jako celé město, jméno po svém zakladateli - Golčův Jeníkov. Dodnes se na tvrzi dochovala mramorová deska s erby a nápisem, oznamující, že Martin Maxmilian, svobodný pán z Goltze, a Máří Magdalena, jeho manželka, „stavení to na obydlí k rozkoši určené roku 1650 stavěti začali a roku 1653 dokonali“. Tvrz však byla schopna v době ohrožení i obranné funkce. Po generálově smrti se majitelé často střídali a tvrz brzy ztratila svou rezidenční funkci. Poté, co byl v blízkém zámeckém komplexu zřízen pivovar, budova tvrze sloužila jako skladiště chmele. Po zrušení pivovaru v roce 1912 postupně chátrala, až v posledních letech byla plně rekonstruována a v otevíracích hodinách zpřístupněna veřejnosti. Podoba tvrzi Dvoupatrová věžovitá stavba má půdorysné rozměry 10,5 x 12,5 metru. Přízemí a první patro je rozděleno na menší a větší místnost, druhé patro je otevřené do krovu. Komunikaci mezi patry zajišťuje točité schodiště vedené menšími prostorami. Se sousední zábělčickou tvrzí byla věž spojena portálem v prvním patře, nad nímž se dochovala výše popsaná erbovní deska. Hlavní obytná místnost tvrze, vybavená krbem z bílého mramoru, se nacházela v 1. patře. Tipy na výlet V Golčově Jeníkově najdete také synagogu a židovský hřbitov. Vydat se můžete i na vodní nádrž Pařízov. V nedaleké Čáslavi si můžete prohlédnout městské opevnění nebo synagogu. V Třemošnici můžete navštívit městskou galerii, dále stojí za vidění gotická tvrz Semteš, romantický zámek Žleby nabo zřícenina tvrze Svojšice a zřícenina hradu Oheb. Ubytování naleznete v Třemošnici. M.K.
Historie hradu V písemných pramenech se hrad poprvé připomíná k roku 1431 jako majetek Beneše z Vartemberka. Skalní hrádek byl zčásti vytesaný do pískovcové skály a zčásti dřevěný. Poslední zmínka pochází z roku 1453, kdy se uváděl jako manské sídlo, a patrně již brzy poté zanikl. Poustevna V roce 1760 byla v jeho zbytcích zřízena poustavna, která fungovala do roku 1773. Poustevnu obývali za její existence dva poustevníci. Druhý poustevník přišel po odchodu prvního v roce 1768. Jeho vlastní jméno bylo Johan Wenzel Steinfelder. Již od mládí se toulával a žebral. Dostal se až do Itálie, kde vstoupil do kongregace poustevníků sv. Ivana a po návratu do Čech začal působit zde na Stohánku. Za tučné almužny podával rozhřešení a rady. Přïjal i pomocníka, mladého chlapce Aloyse Kaysera. Uměl dobře vařit, krásně zpívat a byl velice milý ke všem příchozím. Později se však ukázalo, že údajný mladík je dívka Anna Alžběta Kayserová, která sem utekla, neboť ji kupec, u které sloužila, obtěžoval. Kerhartický farář ji odvezl do kláštera alžbětiněk v Praze. Poustevníkovi se péče zalíbila, a tak si již tentokrát úmyslně pořidil novou pomocnici. Roku 1773 byl obviněn z nemravného života, ze Stohánku vyhnán a poustevna zrušena. Dispozice hradu Hrad byl založen na strmém pískovcovém suku. Přístup na jeho horní plošinu umožňovala skalní spára, uzavíraná dveřmi na závoru. Středověké situaci snad náleží objekt zasekaný do skály, nesjpíše upravený na kapli poustevníků, a s ním související světnička. Ve stěně po pravé straně schodiště se nachází 16 prázdných výklenků bývalé křížové cesty. Na jihovýchodní straně proti vchodu se nacházel oltář s malovaným očistcem. Při patě suku nejspíše stály hospodářské budovy. Tipy na výlet Nedaleko odsud se nachází Lázně Kundratice, přírodní památky Čertova zeď, Vranovské skály, Skalní brána nebo Havraní skála. Podívat se můžete i na technickou památku průrva Ploučnice. Nezapomeňte navštívit zámek Zákupy. Ubytovat se můžete například ve Stráži pod Ralskem.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Levín
Téměř zaniklý hrad Levín stával na vyvýšenině uprostřed stejnojmenné obce, ležící severozápadně od města Úštěk. Historie hradu Prameny o existenci hradu mlčí, a proto jsme odkázáni na archeologické poznatky. Archeologové kladou počátek hradu do druhé poloviny 13. století a jeho zánik do 14. století. Do souvislosti s hradem je také dáván tzv. Levínský kocour, raně gotický klenební svorník, který se dnes nachází v novověkém kostele ve vsi. Mohl by pocházet z hradu, není to ovšem vůbec jisté. Dispozice hradu Hrad se pravděpodobně rozprostíral po celém horním prostoru návrší. Jediné pozůstatky hradu jsou střepy obvodové hradby na jižní straně a tzv. kaple na severovýchodní straně, obé pod hranou vrcholu. Tzv. kapli tvoří obdélný objekt, polygonálně zakončený, který svým tvarem vzbuzuje domněnku, že se může jednat o bývalou hradební kapli. V hradním areálu, který je volně přístupný, se ještě nachází zvonice, která byla roku 1699 vystavěna z hradního kamene. Tipy na výlet V Levíně najdete také Mauzoleum Josefa Schrolla. V Úštěku najdete synagogu, zříceninu kostela sv. Havla nebo hrad Úštěk. V Kravařích si můžete prohlédnout Víseckou rychtu. Ubytování je možné najít v Litoměřicích. M.K.
Dnešní barokní prostá stavba kostela sv. Bartoloměje stojící na okraji Semanína pochází z konce 17. století. První zmínka o zdejším kostele je však již z roku 1350. Jako farní sloužil až do roku 1857. Stavba je obdélného půdorysu s pravoúhlým kněžištěm. Kněžiště je klenuté, loď plochostropá.