Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Českobrodský kostel sv. Gotharda byl přestavěn z původního kostela (z roku 1130) po požáru ve 14. století přestavěn na trojlodní baziliku se dvěma věžemi. V letech 1765-1772 prošel barokní přestavbou, věže kostela byly sníženy na úroveň lodě a místo toho vystavěna jedna ve středu průčelí. Trojlodní kostel s dlouhým polygonálně uzavřeným presbytářem je doplněn opěrnými pilíři. Presbytář osvětlují původní gotická hrotitá okna a sklenuje jej křížová žebrová klenba v závěru paprsčitá. Všechny tři lodě sklenuje valená klenba s lunetami, členěná šesti paprsčitými štukovými pruty sbíhající se na konzoly. V interiéru kostela se nachází rokokový hlavní oltář, barokní relikviář sv. Gotharda posázený čevenými a zelenými kameny. V presbytáři můžeme vidět gotické pastoforium a sedile. Při kostele stojí pozdně gotická zvonice z let 1578-1580.
Doporučujeme
Tvrz Golčův Jeníkov
Město Golčův Jeníkov, ležící v okrese Havlíčkův Brod, je pomyslným středem České republiky a může se pyšnit řadou památek, mezi nimi i nejmladší věžovou tvrzí v Čechách. Historie tvrzi Panství Jeníkov získal jako konfiskát po Janovi Rudolfovi Trčkovi z Lípy darem od císaře roku 1636 císařský generál Martin Maxmilián Goltz. Nový majitel původně sídlil ve staré zábělčické tvrzi zvané Staré opatství (původně samostatná ves Zábělčice byla roku 1580 připojena k Jeníkovu, stávala na místě dnešního zámeckého areálu, jehož nejstarší součástí je právě námi popisovaná věžová tvrz). V blízkém sousedství zábělčické tvrze Goltz nechal v letech 1650-1653 vystavět novou raně barokní tvrz, poslední z věžových tvrzí na našem území. Tvrz nesla, stejně jako celé město, jméno po svém zakladateli - Golčův Jeníkov. Dodnes se na tvrzi dochovala mramorová deska s erby a nápisem, oznamující, že Martin Maxmilian, svobodný pán z Goltze, a Máří Magdalena, jeho manželka, „stavení to na obydlí k rozkoši určené roku 1650 stavěti začali a roku 1653 dokonali“. Tvrz však byla schopna v době ohrožení i obranné funkce. Po generálově smrti se majitelé často střídali a tvrz brzy ztratila svou rezidenční funkci. Poté, co byl v blízkém zámeckém komplexu zřízen pivovar, budova tvrze sloužila jako skladiště chmele. Po zrušení pivovaru v roce 1912 postupně chátrala, až v posledních letech byla plně rekonstruována a v otevíracích hodinách zpřístupněna veřejnosti. Podoba tvrzi Dvoupatrová věžovitá stavba má půdorysné rozměry 10,5 x 12,5 metru. Přízemí a první patro je rozděleno na menší a větší místnost, druhé patro je otevřené do krovu. Komunikaci mezi patry zajišťuje točité schodiště vedené menšími prostorami. Se sousední zábělčickou tvrzí byla věž spojena portálem v prvním patře, nad nímž se dochovala výše popsaná erbovní deska. Hlavní obytná místnost tvrze, vybavená krbem z bílého mramoru, se nacházela v 1. patře. Tipy na výlet V Golčově Jeníkově najdete také synagogu a židovský hřbitov. Vydat se můžete i na vodní nádrž Pařízov. V nedaleké Čáslavi si můžete prohlédnout městské opevnění nebo synagogu. V Třemošnici můžete navštívit městskou galerii, dále stojí za vidění gotická tvrz Semteš, romantický zámek Žleby nabo zřícenina tvrze Svojšice a zřícenina hradu Oheb. Ubytování naleznete v Třemošnici. M.K.
Doporučujeme
Synagoga v Polné
Synagoga v Polné se nachází v místech bývalého židovského ghetta, dnes Karlovo náměstí. Synagoga byla postavena v roce 1684. Na rozdíl od většiny židovských domků byla z větší části zděná. Hlavní sál měl rozměry 750x1280 cm. V roce 1717 vznikl dostavbou jednoho patra sousedního domu, obecní dům jenž byl zároveň sídlem rabína. Nacházela se zde tzv. zimní modlitebna se třiceti místy. V zadní části synagogy byla vystavěna galerie se šesti sloupy. Do mužské části se vcházelo z ulice podélnou chodbou, ženská část měla samostatný vstup. Synagoga svému účelu sloužila až do roku 1943. Nějaký část ji pak využívali nacisté jako sklad zabaveného nábytku. V roce 1951 koupila synagogu církev čs. husitská. Bohoslužby však zde nekonala a byla nucena objekt pronajmout pro účely skladování barev a chemických hnojiv. Stavba začala chátrat, v roce 1968 se propadl strop a rok poté se zřítila střecha. Demolici stavby zabránily společenské změny po roce 1989. Nejprve byla synagoga dozděna a provizorně zastřešena. V roce 1994 byla navrácena Federaci židovských obcí v Praze. V letech 1996-2000 proběhla rekonstrukce s nákladem 3,5 mil. korun. V současné době je synagoga zpřístupněna od května do října ve své otevírací době. Nachází se zde expozice Lepolda Hilsnera a vše o tzv. Hilsneriádě, dále pak Historie Židů v Polné.
Za parčíkem u Keplerovy ulice nás strmá cesta dovede pod hradební násep, kde uvidíme něco, o čem ví jen málokdo. U paty bastionu č. X, zasvěceného sv. Františkovi Borgiovi, se zachovaly náhrobní kameny hřbitova pražského dělostřeleckého pluku, který dal založit císař Josef II. Desky jsou zasazené do zdiva bastionu č. XI a spojovací hradební zdi mezi bastiony č. X a XI. Nejhonosnější náhrobek patří generálovi Wenzelu Schilkemu, rytíři z Blumenfeldu. Jeho erb je vytesán vzhůru nohama na znamení, že pan generál byl posledním svého rodu. Také je tu pohřben dělostřelec, matematik generálmajor Josef Jüttner, který na základě trigonometrické sítě vytvořil v roce 1816 první velmi přesný plán Prahy v měřítku 1:4320.