Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Zámek Libochovice
Dominantou Libochovic je jejich zámek. Libochovice jsou městečko s přibližně 3720 obyvateli, které se rozkládá na levém břehu řeky Ohře, nedaleko památného Řípu, okres Litoměřice, kraj Ústecký. Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním stavbám v České republice. Barokní perla na březích Ohře Předcházela mu gotická tvrz Zajíců z Hazmburka, přestavěná v letech 1560-1564 na zámek, který dal základ dnešní stavbě. Ta vznikala v letech 1683-1690 za Gundakra z Ditrichštejna. Libochovický zámek tvoří mohutný, nepravidelný obdélník o dvou patrech. Byl postaven na břehu řeky Ohře a právě jižní průčelí zdůrazňuje mohutnost a masivnost šlechtického sídla na venkově. Východní strana zámku má balkón se sloupy a schodiště. Tyto prvky byly přistavěny až koncem 19. století za Herbersteinů. Z interiérů vyniká bohatě zdobená Salla terrena, impozantní Saturnův sál v jižním křídle, prostupující dvěma poschodími, vyzdobený krbem s plastikami vysoké umělecké úrovně a nádherným stropem. Barokní ložnice, zámecká kaple, rokokový a empírový salonek, rovněž ostatní vnitřní prostory odráží svou rozdílnou výzdobou proměny architektonických stylů od baroka po historizující slohy 19. století. Expozice J. E. Purkyně Z vybavení zámku zaujme vedle nábytku také soubor gobelínů, obrazů, skla, porcelánu a sbírka různých exotických předmětů. Najdeme tu Schröderovy kopie mistrů jako Tiziana, Tintoretta, Veronese, Rubense. Nachází se zde taky velká zámecká knihovna z poloviny 19. století. V přízemí zámku je umístěna stálá expozice o životě a díle J. E. Purkyně, významného přírodovědce, který se v zámecké budově narodil. Zámecký park Součástí zámeckého areálu je i zámecký park, založený koncem 17. století českým zahradníkem Janem Tulipánem ve stylu versailleských zahrad. Park byl postupně rozšiřován a upravován, nabízí mnoho krásných zákoutí se spoustou dendrologických zajímavostí. Tipy na výlet Nedaleko odsud se nachází zřícenina hradu Hazmburk. O něco dále najdete Lázně Mšené, zámek Doksany nebo zámek Peruc. Ubytovat se můžete třeba v Lovosicích.
Kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí byl postaven 1854 – 1863. Vnitřní úprava byla dokončena v roce 1897. Průčelí kostela je prolomeno kruhovým oknem a ozdobeno obloučkovou galerií se sochami Krista a českých patronů. Plastiky jsou dílem Č. Vosmíka z roku 1913. Kostel má tři vstupní portály. Vrata středního vstupního portálu zdobí osm medailonů zachycujících výjevy ze života českých patronů. Podle návrhů J. Mánese je vytvořili K. Dvořák a L. Šimek. Tympanony nad portálem jsou dílem V. Levého. Interiér je polychromován. Okna jsou vyzdobeny obrazy českých patronů. Kartony pro tyto malby jsou díly F. Ženíška, F. Sequense a J. Mockera. Klenby kostela zdobí malby znázorňující české patrony a další světce. V arkádách jsou obrazy ze života sv. Cyrila a Metoděje. Ve vlysu nad oblouky arkád jsou zachyceny výjevy ze života Kristova a apoštolů. Apsidu zdobí obrazy Spasitele, Panny Marie a apoštolů. Pravá loď kostela je vyzdobena výjevy ze života sv. Václava a levá výjevy ze života Panny Marie. Jedná se o vzácná díla P. Maixnera. Na predele oltáře sv. Václava v pravé boční lodi jsou obrazy sv. Vojtěcha, sv. Radima, sv. Ludmily a sv. Prokopa. Jsou dílem J. Mánesa. Hlavní oltář kostela je baldachýnový. Obrazy evangelistů na retablu jsou dílem F. Sequense. Sochy zdobící oltář vytvořil J. Klíma v roce 1916. Chrám je výraznou dominantou Karlína a svým způsobem i pražskou kuriozitou. Jeho projekt vypracoval vídeňský architekt Karel Rösner za účasti českého stavitele Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Na výzdobě se mimo jiné podílel malíř Josef Mánes a sochař Václav Levý. Stavba byla dokončena 10.10.1863, v roce tisícího výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu. Nákladná stavba pseudorománské baziliky, z větší části budovaná z tesaného kamene, má úctyhodné rozměry 75x31x27,5 m. Široké schodiště ústí do trojice bronzových vrat v krásných portálech. Nejbohatší výzdobou se pyšní vrata hlavního, středního portálu. Nejvýše nacházíme vlevo sv. Metoděje a vpravo sv. Cyrila, pod nimi ve velkých medailonech odshora: vlevo sv. Cyril hlásá křesťanství Slovanům, sv. Václav žehná stavbě chrámu (stavitel má tvář I. Ullmanna); sv. Ludmila vyučuje malého Václava; sv. Vojtěch prosí za déšť. Vpravo pak sv. Metoděj křtí knížete Bořivoje; smrt sv. Václava; smrt sv. Ludmily; kníže vítá sv. Vojtěcha při jeho návratu z Říma. V menších kulatých medailoncích je 12 apoštolů, ve čtverhranných hlavičky andělů. Andělské hlavičky zdobí také oboje vrata krajní. V tympanonech nad vraty spatřujeme jemně modelované výjevy Zvěstování, Adam a Eva, Kristus mezi sv. Cyrilem a Metodějem. Autorem plastik je Václav Levý. Interiér se vyznačuje vznostností, členitostí a hlavně rozsáhlou malířskou výzdobou. Hlavní oltář je velice dekorativní, baldachýnový. Baldachýn z bílé opuky je zakončen korunou a křížem z carrarského mramoru. Oltářní mensa je z mramoru sliveneckého a do něho je jako intarzie vloženo pět křížů z bílého egyptského mramoru.  
Doporučujeme
Kaple Baldov
Kaple Baldov, okres Svitavy.
Loštický židovský hřbitov se rozprostírá na severovýchodním úpatí vrchu Hájek na okraji obce. Židovský loštický hřbitov byl založen v roce 1554. Ještě po druhé světové válce se na něm pohřbívalo. Kolem roku 1743 měl být v blízkosti synagogy, západně od ulice Žádlovická založen další hřbitov. O jeho využití není nic podrobně známého a na jeho místě jde dnes zahrada. Poměrně velký židovský hřbitov má plochu 6.445 m2 a nachází se zde na cca 500 náhrobků, různě roztroušené po téměř celého ploše. Většina je barokního a klasicistního typu, nejstarší z roku 1718. Kromě toho také jedna tumba z první poloviny 19. století. Hřbitov dnes ohrazuje pouze nízká kamenná ohradní zeď, místy hodně narušená. Přístup je volný. Kolem hřbitova nevede turisticky značená cesta. Pro pěší je přístup mezi domy z ulice Vejmoly. Pro parkování je nejlepší použít menší odstavnou plochu na vrchu Hájek u místního vodojemu. Odtud se dát cestou v hájku, sejít k rozhraní pole a sadu a pak mírně klesat po tomto rozhraní až ke hřbitovu.