Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Ze židovských památek v Jiřicích se do dnešní doby dochoval jen tento malý židovský hřbitůvek na jihovýchodním okraji obce, ve směru na Troskotovice je potřeba odbočit vlevo, kde se v menším lesíku při bažantnici tento nenápadný hřbitůvek nachází.Barokní synagoga z roku 1837 byla zbořena v 50. letech 20. století a na jejím místě dnes stojí pošta. Stejně tak podlehl židovský hřbitov stojící blíže návsi. Většina z přibližně 70 náhrobků na dochovaném hřbitově je poškozena, z ohradní zdi zbyly jen základy. Od roku 1999 se postupně snaží o rekonstrukci hřbitova, který je volně přístupný skupina mladých lidí převážně z organizací Mládež pro interkulturní porozumění a Junge Aktion.
Na severním okraji města, nad ulicí Odbojářů najdeme horažďovický židovský hřbitov. Jeho historie sahá do první čtvrtiny 19. století, v roce 1979 sem byly přesunuty náhrobky ze staršího židovského hřbitova nacházejícího se blíže centru při hradbách. Na dnešní ploše 3.097 m2 najdeme zhruba necelé čtyři stovky náhrobků, v přední části se pak nacházejí ty přesunuté ze staršího hřbitova. Hřbitovní domek adaptovaný na obytné účely dnes chátrá. Jinak je hřbitov ohrazen cihlovou, částečně kamennou zdí a uzamčen. Severní část je oplocena a připravena na výstavbu nové zdi (9/2012).
Doporučujeme
Jeřábek Luboš JUDr.
Jeřábek Luboš JUDr. Padl v květnu 1945 v boji s německými okupanty. Kovová deska. Umístěna v Betlémské ulici.
Jediná ze čtyř dochovaných bran městkého kouřimského opevnění se zachovala v dnešní Pražské ulici. Vystavěna byla spolu se vznikem městského opevnění ve druhé polovině 13. století. Dříve byla vyšší ještě o jedno zděné patro a hrázděné polopatro. Kryta byla strmou gotickou střechou. Na obou jejích bocích jsou v úrovni prvního patra vidět vstupní portálky, což dokazuje přístup do brány z bývalé hradební zdi. Dnešní třípodlažní bránu (průjezd a dvě patra) kryje dlátková střecha. Předbraní bylo zbořeno v roce 1836. Stejně tak zaniklo později zbudované přilehlé schodiště, dnes je vež přístupná jen pomocí žebříku. Veřejnosti není objekt přístupný.