Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Židovský hřbitov v Moravském Krumlově se nachází jihozápadně od centra při ulici Ivančická a Znojemská. Založen byl nejpozději v 16. století. Na počátku 20. století byla vystavěna nová márnice s vozovnou a byt hrobníka. Tyto objekty byly v letech 1959-1961 přestavěny na obytné účely. Poslední pohřeb se zde konal v prosinci roku 1937. Po druhé světové válce byl hřbitov neudržován, zarůstal a stal se i několikrát terčem vandalů. Dnes je hřbitov udržovaný, na ploše 8189 m2 se nachází zhruba 407 náhrobků nerovnoměrně rozprostřených, z toho 250 by mělo být čitelných. Mezi nimi se nachází i 10 dětských náhrobků. V severozápadní části na vyvýšeném místě se nachází rabínský okrsek. Hodně náhrobků pochází ze 17-18. století, nejstarší čitelný by měl být z roku 1613. Náhrobky z tohoto období jsou převážně z pískovce nebo slepence, výjimečně z vápence. Hřbitov je volně přístupný.
Doporučujeme
Černé jezero
Černé jezero je největším (18,4 ha) a nejhlubším jezerem Šumavy, nachází se 6 km severozápadně od Železné Rudy. Vzniklo ve čtvrtohorách po ústupu doby ledové, nachází se ve výšce 1008 m.n.m. a jeho obvod měří 1809 m a objem okolo 2.878.000 m3 vody. Západní stranu kraje vysoká strmá Jezerní stěna. Největší hloubka jezera činí 39,8 m. Z jezera je odebírána voda dva kilometry dlouhým potrubím do přečerpávací elektrárny v Hamrech. Jezero je přístupné po turisticky značené cestě.
Doporučujeme
Tvrz Zavlekov
V obci Zavlekov kdysi bývaly tvrze dvě. Starší z počátku 14. století, o níž bude dále řeč a z níž se na skále nad vsí dochovaly výrazné zříceniny, a mladší z poloviny 16. století, z níž je dnes hospodářsky využívaný objekt. Zříceniny staré tvrze jsou volně přístupné. Historie tvrzi Již od 13. století vlastnili ves Zavlekov páni z Velhartic. V majetku postupně několika jejich rodových větvích zůstala až do roku 1480. Starou tvrz založil jeden z Velharticů Dluhomil počátkem 14. století. První písemné zmínky o ní pocházejí z konce téhož století. V roce 1480 prodal Jan Herštejnský z Velhartic tvrz se vsí Půtovi Švihovskému z Rýzmberka, jehož syn Břetislav je v roce 1544 prodal Janu Dlouhoveskému z Dlouhé Vsi. Tvrz je v kupní smlouvě popisována jako pustá a Jan si proto dole ve vsi nechal postavit tvrz novou, komfortnější. Starou tvrz tak zřejmě k obytným účelům nepoužívali již Švihovští z Rýzmberka. Podoba tvrzi Stará tvrz stávala na skalisku při severním okraji vsi a byla od okolního terénu oddělena dosud částečně dochovaným šíjových příkopem. Tvrz tvořil jeden objekt lichoběžníkového půdorysu, z něhož dosud stojí zdivo do výše prvního patra. V první polovině 19. století ji Taaffeové nechali romanticky upravit, zpevnili zdivo a k severozápadnímu nároží nechali přistavět okrouhlou baštu. Tipy na výlet Jedním z výletních cílů může být umělá zřícenina Nalžovské Hory nebo tvrz Kašovice. Nedaleko odsud směrem k Sušici můžete vystoupit na rozhlednu Svatobor.  Podívat se můžete také na zámek Svojšice, Muzeum Šumavy v Sušici nebo hrad Velhartice. Ubytování jistě najdete v Sušici.   M.K.
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí od r. 2000 památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko - průmyslové, výtvarné a literárně historické. Stálá expozice Šlechtický interiér (2.pol. 19. stol. - poč. 20. stol.) Měšťanský interiér (druhá pol. 19. stol. - poč. 20. stol.) Národopis, lidová architektura, lidový kroj (1. pol. 19. stol. - poč. 20. stol.) František Raušar (1857-1941), zakladatel muzea Velké prádlo našich prababiček (přelom 19. a 20. století). Jak si kdo ustele...