Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Na návsi obce Šumné byl v letech 2005-2008 vystavěn moderní kostel sv. Ducha. Objekt je prostá stavba čisté geometrie a vychází z raně křesťanských podélných sakrálních staveb. Celý objekt má obdélný půdorys o velikosti 18 x 9,3 m. Tvoří tři části: věž, loď a závěr. Hlavní částí je prostorná loď s kapacitou až 100 osob. Na ni navazuje kněžiště na způsob apsidy. Patrné je to však pouze uvnitř, zvenčí je celá stavba obdélná, neboť kněžiště ve tvaru apsidy je ještě obestavěno vnější zdí. Kostelní věž je čtyřpodlažní a obsahuje kůr s varhany. Pod kněžištěm se ještě nachází podzemní klubovna přístupná samostatným vchodem. Stejně jako stavba zvenčí je i prosté a geometricky jednoduché vnitřní zařízení. Lavice jsou dřevěné, podlaha keramická a liturgický mobiliář včetně obětního stolu je zhotoven z Božanovského pískovce. Celá výstavba přišla na 6,5 mil. korun. Kromě bohoslužeb je možno se i dohodnout na individuální prohlídce kostela s krátkým výkladem.
Doporučujeme
Agharta Jazz Centrum
Blízko Staroměstekého náměstí se nachází klub zaměřený na jazzovou hudbu. Součástí je i obchod s CD nosiči, samozřejmě s jazzovou hudbou.
Vodní nádrž Nechranice se nachází zhruba 10 km východním směrem od Kadaně. Nádrž byla vybudována v letech 1961-1968. Má zemní, sypanou hráz dlouhou 3.280 m s maximální výškou 47,5 m nad terénem. Celkový objem nádrže je 287,632 mil. m3 vody, s celkovou zatopenou plochou 1.338 ha. Účelem nádrže je zajistit minimální průtok pod nádrží, zásobení vodou, ochranu před povodněmi a výrobu elektrické energie, kterou zajišťují dvě Kaplanovy turbíny o výkonu 2x5 MW. Nádrž i hráz jsou přístupné veřejnosti.
Lipnická synagoga je nejvýznamnější stavbou židovské čtvrti, stojící v ulici Perštýnská. První zmínka o ní je sice z roku 1540, ale vybudována byla patrně s hradbami někdy ve 20. letech 16. století. Je nejstarší synagogou na Moravě a druhou nejstarší v České republice. Během staletí byla několikrát upravována, výrazná úprava co se týče velikosti proběhla v 70. letech 19. století. Svému účelu sloužila synagoga až do druhé světové války. Po ní zde bylo nakrátko skladiště. Poslední úprava v letech 1948-1950 na modlitebnu Církve Československé husitské setřela téměř zcela její původní výraz. V hlavním sále se dochovala gotická klenba o třech polích s cihlovými žebry.