Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Historie zámku Renesanční zámek v Náměšti and Oslavou byl do své současné podoby přestavěn z původně gotického hradu. První zmínky o hradu jsou z roku 1234, kdy jej vystavěli páni z Lomnice. Pozůstatkem hradu je obranná kruhová věž a části hradebního zdiva. Hrad byl přestavován a rozšířen pozdně goticky, část stavby se později začlenila do zámku, který postavili v letech 1565 - 1578 Žerotínové, podporovatelé Jednoty bratrské. Zámek vystavěli v italském renesančním stylu. Za Žerotínů se stává Náměšť centrem kulturního a společenského života na Moravě. Od roku 1530 zde měla Jednota slavnou tiskárnu, v roce 1578 převedenou do blízkých Kralic. Po bitvě na Bílé hoře musel Karel st. ze Žerotína náměšťské panství prodat a zámek tak získal Albrecht z Valdštejna, který ho o rok později postoupil Wardenbergům. V roce 1752 koupili zámek Haugvicové z Biskupic. Po požáru v roce 1760 byl zámek barokně upraven a byla stržena část původního opevnění. Prostor byl využit pro rozšíření parku. Hraběcí rod Haugviců vlastnili zámek až do roku 1945. Po konci války bylo panství prezidentskými dekrety zkonfiskováno a první patro zámku bylo upraveno pro letní sídlo prezidenta na Moravě. Dr. Edward Beneš zde pobyl pouze v roce 1947. Dispozice zámku Zámek je velmi pěkně situovaný na zalesněný kopec nad levým břehem říčky Oslavy. Do zámku se vstupuje po kamenném mostě s plastikami hodinovou věží. Nad vstupním portálem je znak Žerotínů. Vlastní zámek tvoří čtyři křídla, obklopující nádvoří s Neptunovou kašnou uprostřed. Tři křídla mají patrové arkády. Mezi oblouky arkád jsou erby rodů spřízněných se Žerotíny. Severní křídlo zdobí psaníčkové sgrafito. V severozápadním rohu stojí mohutná obytná věž – pozůstatek původního gotického hradu. Nádvoří má vzhled italského kastelu. Zámecké interiéry Na zámku jsou historické interiéry s dobovým zařízením. V 1. patře zámku je vedle nábytku, obrazů, lustrů, porcelánu, koberců a kachlových kamen, cenná sbírka historických tapisérií od renesance do 19. století. K vidění je také velká zámecká knihovna se vzácnými svazky v několika světových jazycích. Na zámek navazuje anglický park a rozlehlá obora. Je zde k vidění mnoho velmi starých stromů, zejména dubů. Skutečnou pýchou je však tisíc let starý tzv. Žižkův dub v serpentině pod zámkem, který je nejstarším dubem na Moravě. Tipy na výlet V Náměšti nad Oslavou se můžete přijít podívat na Festival keltské kultury Beltine. Výlet si můžete udělat také na zříceninu hradu Holoubek, zříceninu hradu Lamberk, zříceninu Sedleckého hradu, vystoupit na rozhlednu Babylon, rozhlednu Ocmanice, prohlédnout si zříceninu tvrze Kralice nad Oslavou, tvrz Jinošov a mnohé další. Za vidění stojí i pozůstatky hradu Kraví Hora nebo zřícenina hradu Levnov. Ubytovat se můžete přímo v Náměšti nad Oslavou.
Údolí Černé u Soběnova, text v přípravě
Dřevěná rozhledna se nachází kousek jihozápadním směrem od obce Javorník při silnici vedoucí od slovenských hranic do obce Velká nad Veličkou. Rozhledna stojící ve výšce 360 m.n.m. byla vystavěna v roce 2009 a slavnostně otevřena v únoru 2010. Dřevěná konstrukce vysoká 20 m je upevněna do betonové patky a zajištěná ocelovými lany. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 18 m je výhled na Bílé Karpaty, Chřiby, na okolní obce a za dobré viditelnosti lze spatřit i hrad Buchlov. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Doporučujeme
ZOO Liberec
Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice. Vznikla roku 1919. Původně plnila funkci zvěřince a zimoviště pro cirkusy. Cestu mezi naše nejvýznamnější ZOO nastoupila až ve druhé polovině 20. století. Liberecká ZOO nejstarší u nás Dnes se v malebném údolí Jizerského potoka rozkládá na ploše 13 ha a chová kolem 140 druhů zvířat v přibližně 1000 exemplářích. Část areálu je zalesněná a řada výběhů leží na skalnatých svazích. ZOO Liberec se specializuje především na chov velmi vzácných, ve volné přírodě ohrožených druhů. K nejcennějším zvířátkám patří  bílí tygři nebo takin čínský. Mimo dvě japonské ZOO je liberecká ZOO jedinou mimočínskou ZOO, která takiny chová. Dalšími cennými kusy jsou např. pár varanů mangrovových či unikátní kolekce dravců. Nejmodernější stavbou je pavilon tropů. Bílý tygři Liberec Děti nejraději pozorují rozverné šimpanze ve výběhu či krmení lachtanů. Pro děti je také připraven dětský vláček, elektroautíčka a koutek s mnoha prolézačkami. Oblíbenou u dětí i dospělých se stala v letní sezóně kontaktní ZOO v dolní části zahrady. Návštěvníci zde mají možnost pohladit si kozy kamerunské, mini appalosy nebo kozu domácí. V menších prostorách jsou umístěni králíci a morčata. V objektu Zoo Liberec dále naleznete občerstvení, venkovní posezení, poznávací trasy a spoustu dalších služeb a možností. ZOO Liberec každý víkend pořádá zajímavé akce, kterých se opravdu stojí za to zúčastnit. Doprava do ZOO Liberec Veřejná doprava: Z autobusového i vlakového nádraží tramvají číslo 2 nebo 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická - ZOO (doba jízdy cca 12 minut). Vlastní doprava: Automobily i autobusy mohou zaparkovat na městských parkovištích v blízkosti zoologické zahrady. Místa k stání jsou placená.