

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Miličínský lev Přírodní památka se nachází zhruba 50 m mimo značenou cestu nedaleko kalvárie u Miličína ve směru na Votice.Tento přírodní útvar připomíná mocného krále zvířat, podle toho dostal také své pojmenování. Podle pověsti je to zkamenělý zvířecí strážce blanických rytířů. Až se přiblíží nepřátelé, zařve tak mocně, že probudí spící vojsko v hoře Blaník.
Doporučujeme
Tvrz Pasovary Zříceniny tvrze Pasovary a zaniklá ves stejného jména se nacházejí 10 km jihozápadně od Českého Krumlova. Nejbližší železniční zastávkou je Mezipotočí, odkud dále na Pasovary vede přibližně 5 km dlouhá turistická značka. Zříceniny tvrze jsou na vlastní nebezpečí přístupné.
Historie tvrze
Vladykové na Pasovarech sídlili již na přelomu 13. a 14. století, kdy zde ve vsi stávalo starší sídlo. Konkrétně se nám v písemných pramenech připomínají bratři Čeněk z Cipína, Radosta a Domin. Jejich potomci na Pasovarech seděli až do počátku 15. století. Ve druhé polovině 14. století si majitelé vystavěli nové sídlo, jehož zříceniny zde můžeme dnes obdivovat. Počátkem 15. století se Pasovar ujal rod Višnů z Větřní, z nichž poslední, Jan Višně, ztratil majetek konfiskací jako trest za účast ve stavovském povstání v letech 1618–1620. Jako konfiskát pak Pasovary získalo město Český Krumlov.
Podoba tvrzi
Tvrz z druhé poloviny 14. století tvořila čtvercová třípatrová věž, obklopená hradbou osmiúhelného půdorysu. Do věže se vstupovalo hrotitým portálem ve 2. patře. Později k věži uvnitř hradby přibyl obdélný palác v jihovýchodním nároží. Višňové z Větřní tvrz rozšířili. Na místě bývalého příkopu při severní straně hradby postavili velký obytný objekt. Původní palác byl rozšířen úzkým křídlem při jeho severní zdi. Za držby Pasovar Českým Krumlovem byla tvrz několikrát účelově rozšiřována, vznikaly nové budovy bez celkového propojení, zastavěna byla polovina nádvoří a stavěny byly též nové budovy za hradbami. Po požáru roku 1907 je tvrz ve zříceninách, které jsou ještě dosti výrazné, někde stojí ještě zdi v původní výši, věž gotické tvrze je taky velmi zachovalá.
Tipy na výlet
Za návštěvu jistě stojí město Český Krumlov a krumlovský zámek. Nedaleko odsud je i vodní nádrž Lipno, která nabízí široké možnosti pro rekreaci. V Hořicích na Šumavě najdete Muzeum radiopřijímačů.
Ubytovat se můžete v Českém Krumlově.
M.K.
Doporučujeme
Kostel sv. Jakuba - Jindřichův Hradec Na severozápadním okraji města, na zalesněném návrší v Mertových sadech se nachází novogotický kostelík sv. Jakuba.
Kostelík zde stál již v 16. století. Roku 1860 byla po zbourání vystavěna dnešní jednoduchá novogotická stavba. Původně sloužil jako hrobka rodu Černínů a to až do roku 1932. Dnes není příliš využíván a spíše zvolna chátrá. Za kostelem se nachází již do zarostlých křovin vedoucí menší dvouramenné kamenné schodiště. Při přístupové cestě najdeme kapličky bývalé křížové cesty.
Doporučujeme
Větrný mlýn Štípa Dochovaný větrný mlýn holandského typu stojí při silnici vedoucí do Slušovic, kousek východně za obcí.
Mlýn byl vystavěn v letech 1858-1860. Mlelo se tu až do roku 1941, kdy další činnost zakázali nacisté. Na černo se tu však mlelo i během války. Po ní pak mlýn fungoval občasně, až v 50. letech 20. století provoz ustal nadobro. Díky péči potomků posledního mlynáře se stavba zachovala dodnes.
Budova mlýna je třípatrová, vysoká 8,5 m a průměru 5,9 m. Materiálem pro stavbu se stal lomový kámen a cihly. Stavbu kryje šindelová střecha ve tvaru osmibokého jehlanu. Zachovalo se i větrné kolo o průměru 11 m. Uvnitř se nachází kompletní mlecí zařízení.
Mlýn stojí na soukromém pozemku. Parkování je možné krátkodobé na nedaleké asfaltové odbočce.