

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Lázně Třeboň - Aurora Jihočeské lázně Třeboň, jejichž provoz je dnes zajišťován v lázeňském komplexu Aurora a v Bertiných lázních, patří k nejtradičnějším a nejvyhledávanějším lázním u nás. Jsou situovány do klidného prostředí rozsáhlého parku na břehu rybníka Svět. Specializují se zde na léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů a celkovou rekondici těla i mysli. K léčbě se využívá prostá zemitá slatina z místních ložisek. Je aplikována formou koupelí a zábalů. To vše je samozřejmě provázeno komplexní lázeňskou léčbou s masážemi, koupelemi a dalšími procedurami. Třeboň nabízí opravdu pestré a bohaté možnosti trávení volného času, které promění léčebný pobyt v tu pravou dovolenou protknutou tradicí a nezapomenutelným koloritem. Historická Třeboň nabízí řadu památek včele s renesančním zámkem a krásným centrem. Vyhledávaným doplňkem lázeňské léčby jsou myslivecká, rybářská a jiná posezení u rybníka. Třeboňské lázně rádi využívají vrcholoví sportovci, aby zde dali odpočinout svým svalům.Historie Lázeňská tradice v Třeboni se počítá od roku 1883. Tehdy místní učitel Václav Hucek zřídil na zahradě svého domu soukromé lázně. Učinil tak pro potřeby své dcery jež byla postižena revmatismem a aplikoval na ní slatinné koupele. Dcera se jmenovala Berta, proto se lázně jmenovaly Bertiny. Toto jméno nese část Třeboňských lázních dodnes. Od té doby se datují dějiny novodobé třeboňské lázeňské tradice. Bertiny lázně zůstaly soukromé až do roku 1939. Tehdy je koupila obec a v roce 1940 dala vzniknout Městským slatinným a uhličitým lázním. Po válce se v tradici léčby revmatismu rašelinou pokračovalo a lázně byly modernizovány a rozšiřovány. V r. 1960 získala Třeboň statut lázeňského města a v r. 1975 bylo otevřeno nové lázeňské sanatorium Aurora.O lázníchPřírodní léčivé zdroje: přírodní rašelina s obsahem sodíku, draslíku, hořčíku a vápníku i dalších organických látekIndikace: léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů a celkovou rekondici těla i mysli.Procedury: slatinné koupele a zábaly a dále pak bylinné, uhličité či perličkové koupele, vířivé lázně horních a dolních končetin, skotské střiky, elektroléčebné a světloléčebné procedury, pohybové terapie, masáže, parafínové zábaly, kryoterapie, akupunktura, inhalace, oxygenoterapie, plynové injekce, floating, masážeLázeňské objekty: lázeňský komplex AuroraVolný čas: plavecké bazény, tělocvičny, fitness centra, solaria, tenisové kurty, jezdecká škola, rybaření, vodní sporty, naučné a cyklistické stezky, půjčovna sportovního nářadí, horských kol a loděk, myslivost, rybaření, aqua centrumKontakt: Lázeňská 1001, Třeboň, www.aurora.cz, pus@aurora.cz,
Doporučujeme
Zámek Bor Původně raně gotický vodní hrad založený předky pánů ze Švamberka, nyní pseudogotický zámek, stojí v údolí Lužního potoka nedaleko Tachova. Borský zámek se nachází v blízkosti centra města Boru.
Historie zámku
V první polovině 13. století náleželo Borsko Ratmírovi z nedalekého Skviřína. Pravděpodobně Ratmír nebo jeho synové položili základní kámen hradu, který se nazýval Bor, latinsky Merica. První zmínky o Boru pocházejí z roku 1263. Ratmírovi potomci, páni z Boru, a později významný panský rod, Švamberkové, vlastnili Bor až do roku 1650. V 60. letech 14. století vybudoval Bohuslav ze Švamberka hradní kapli sv. Vavřince, stojící dnes ve východním křídle. Rod držel panství plných 400 let a jejich znak, červený štít se stříbrnou labutí, je dodnes součástí městského znaku.
Švamberkové prodali zámek Zikmundu Bedřichu von Götzen a roku 1720 odkoupili Bor Löwensteinové, kteří jej drželi až do roku 1945. Löwensteinové nechali sídlo v druhé čtvrtině 18. století barokně upravit. Úpravy se týkaly převážně interiérů. Z této doby pocházejí barokní klenby v několika místnostech západního i východního křídla, zbytky pokojových maleb a několik barokních kachlových kamen. Zámek po roce 1945 přešel pod správu MNV v Boru a byl využit účelově.
Zámek dnes
Dnes je Borský zámek v rukou města a je veřejnosti přístupný. Prohlídková trasa pro návštěvníky zahrnuje zámecké interiéry, Švamberský sál se sklípkovými klenbami a hradní kapli sv. Vavřince. Další část prohlídky je situována do 1. patra traktu přilehlého k zámecké věži, do interiéru věže a na její ochoz, který slouží jako rozhledna. Na ochoz věže vede 117 schodů. Zámek Bor, kromě zajímavé prohlídky prostor, nabízí také možnost pronájmu místností k pořádání společenských akcí.
Podoba zámku
Borský zámek je dnes stavebním unikátem svého druhu, neboť se u něj zachovala podstatná část středověkých prvků v poměrně nedotčeném stavu. Zámecký areál je cenným komplexem architektonických částí, který tvoří prakticky všechna slohová období, která působila na českém území od raného středověku až do 19. století. Rozsáhlý zámecký objekt vznikl postupnými přestavbami raně gotického vodního hradu. Zámek si přes pseudogotickou historizující podobu zachoval v podstatě středověký půdorys i zdivo. K nejviditelnějším pozůstatkům původní stavby patří stará válcová věž s třímetrovým zdivem. Poslední historickou stavební etapou je romantismus, který dal areálu v podstatě současnou podobu pseudogotického zámku.
Tipy na výlet
V Boru najdete také krásnou barokní loretu. Za návštěvu jistě stojí zřícenina hradu Přimda. Pokud se vydáte přímo do Tachova, najdete tu zámek, arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie nebo Hausmannův mlýn.
Ubytovat se můžete přímo v Boru nebo v Tachově.
Doporučujeme
Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla - Karlovy Vary Na pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla nacházejícího se v ulici Krále Jiřího zase přispěli velkou měrou ruští lázeňští hosté. Pětikopulová stavba byla vystavěna v letech 1893-97 podle vzoru byzantského staroruského kostela v Ostankinu u Moskvy. Architektem byl G. Wiedermann. Kostel dodnes užívá Pravoslavná církev.
Doporučujeme
Zámek Zruč nad Sázavou Zámek Zruč stojí v parku na návrší nad městem, na pravém břehu řeky Sázavy a je vidět již od nádraží. Je to trojkřídlá dvoupatrová budova s třípatrovou věží v jihovýchodním nároží. Do nádvoří se otvírá několika zasklenými arkádami. V zámeckém parku jsou zachovány zbytky pseudogoticky upravených hradeb a bašt, v severozápadní části parku stojí zbytek hranolové věže z původního hradu.
Historie zámku
Zruč nad Sázavou se poprvé připomíná již v roce 1335, kdy náležela Heřmanovi ze Zruče. V roce 1364 ji získal Ješek z Kolovrat. Kolovratům pak náležela Zruč až do roku 1433 a právě za nich byl zde ve 14. nebo počátkem 15. století vystavěn gotický hrad. Později se držitelé hradu střídali, až byl za Kaleniců v druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. Tomuto rodu náleželo zručské panství až do roku 1623, kdy bylo Albrechtovi Kalenicovi z Kalenic pro účast na stavovském povstání zkonfiskováno. Po stavovském povstání se Majitelé Zruče rychle střídali. Roku 1781 zámek vyhořel a z důvodu střídání pánů se provedly jenom nutné opravy sídla. Teprve v letech 1872 – 1878 za Jana Skrejšovského byla provedena rozsáhlá oprava a přestavba zámku.
Nádherné zámecké zahrady
Další úpravy objektu byly provedeny Adolfem Schebekem v letech 1891 – 1892 v pseudogotickém slohu. Byla zbořena část hradeb a bašt dosud zachovalých na východní straně a v těch místech byla postavena nová pseudogotická vstupní brána do zámeckého areálu. Bašty a části hradeb, které byly ponechány, byly pseudogoticky upraveny a upraveny jako altány a zahradní terasy. Pseudogoticky upraveno bylo i torzo velké věže v severovýchodním rohu hradeb.
Výrazně se změnil vnější vzhled zámku. Byly odstraněny starší fasády a budova upravena tak, aby měla vzhled stavby z lomového kamene. Zámek byl nově zastřešen vysokou valbovou střechou. Celá stavba byla ozdobena několika gotickými štíty, věžičkami a vikýři. V majetku Schebků zůstal zručský zámek až do roku 1948, kdy přešel do správy Městského národního výboru a byly zde umístěny jeho kanceláře. V 90. letech 20. století byl zámek Schebkům v restitucích navrácen.
Současnost...
Zámek ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku je po rekonstrukci znovu přístupný. V podkroví je otevřeno muzeum panenek a víceúčelový sál.
Ze Zruče nad Sázavou se můžete vydat na výlet do Kácova, kde najdete barokní zámek a pivovar.