Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Objevené zbytky původního pozdně románského kostelíka sv. Mikuláše se nacházejí poblíž turisticky značené cesty vedoucí ze Sokolova do Krásna pod vrchem Krudum. Kostel je zmiňován již roku 1253, ale později zanikl natolik, že se jej nedařilo přesně lokalizovat. Pahorek na které se nacházel dokonce zarostl stromy. Až archeologický průzkum prováděný zde v letech 2002-2004 odhalil jeho základy, které byly vykopány a rekonstruovány. Jeho na zdejší poměry velká dispozice napovídá o tom, že tu bylo kdysi patrně daleko rušněji než dnes. Což patrně souviselo s těžbou zdejší suroviny. Po ukončení těžby na přelomu 15 a 16. století zaniklo také osídlení, čímž byl k zániku odsouzen i kostelík. Pozdně románská stavba měla protáhlou hlavní loď a pravoúhle zakončený presbytář. Dnes tak můžeme obdivovat alespoň volně přístupné rekonstruované základy někdejšího významného kostelíka.
Doporučujeme
Prášilské jezero
Prášilské jezero se nachází asi 4 km jižně od Prášil, ve výšce 1079 m.n.m. Jeho plocha je 3,72 ha, největší hloubka 14,9 m, objem 0,27 mil m3. V roce 1883 byla obnovena hráz jezera a hladina vody stoupla o 2 až 3 metry. V letech 1982-83 podlehl díky větrným kalamitám a kůrovci les v okolí jezera. Jezero je přístupné po turistické značce například z již zvedených Prášil.
Vítkovickou radnici projektoval architekt Max von Ferstel. Stavba v novogotickém slohu a z červených cihel jako většina staveb v této časti pochází z let 1901-1902.
Jediná dochovaná bašta ve Střbře zvaná „husitská“ stojí při Plzeňské ulici. V roce 1705 byla upravena na obytnou funkci a doplněna barokním štítem.