Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Typizovaná telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou mobilního operátora T-Mobile stojí poblíž Záboří na Blatensku v okrese Strakonice. Věž se nachází na mírném návrší zvaném Volyně (587 m) mezi Zábořím a Čečelovicemi, a protože se nedaleko nachází les Pětnice, získala rozhledna právě toto jméno. 35 metrů vysoká rozhledna, s plošinou ve výšce 25 metrů, byla postavena v roce 2002. Jedná se o stejný typ věže, kterou nalezneme na Mackově Hoře u Nového Strašecí, nebo Lhotce u Hradčovic. Nabízí výhled na Záboří, Blatnou, JE Temelín a na Šumavu.
Doporučujeme
Tvrz Lštění
Malou obec Lštění, na jejímž východním okraji se nachází v sousedství zámku pozdně gotická věžová tvrz, nalezneme v okrese Domažlice. Nejbližší železniční zastávka je ve 4 km vzdáleném Blížejově. Věžová tvrz byla vybudována pravděpodobně ve druhé polovině 15. století za držby vsi Lštění Bohuchvaly z Hrádku. Není vyloučeno, že na témže místě stávalo starší sídlo. Prvním majitelem tvrze, který ji stabilně obýval, byl Jan Bohuchval z Hrádku (pramen z roku 1513 jej výslovně uvádí jako obyvatele tvrze). Přes Janovu sestru Elišku přešla tvrz do držení Černínů z Chudenic, kteří ji nechali renesančně upravit. V roce 1599 se majitelem tvrze stalo město Domažlice a její sídelní funkce zanikla. Nadále sloužila jako sýpka a její majitelé se často střídali. Současný majitel Zdeněk Procházka tvrz zrekonstruoval a příležitostně ji zpřístupňuje veřejnosti. Vnější opevnění tvrze, ze kterého je dnes dochován jen náznak, tvořil vodní příkop a rybníky. Věžová tvrz je půdorysu 9,5 x 10,5 metru a obsahuje sklep a 4 patra, z nichž pouze v nejvyšším jsou okénka, ostatní patra osvětlují střílny. K věži tvrze přiléhá objekt, který je v základech již ze 16. století. Dnes tento domek slouží jako obydlí majitele. M.K.
Nedaleko centra obce Rybí při hřbitově stojí zajímavý, částečně dřevěný kostel Nalezení sv. Kříže. Jako v jádru gotický pochází zřejmě ze 14. století. Za třicetiletých válek byl několikrát poškozen. Ve druhé polovině 17. století prošel radikální přestavbou, která mu dala dnešní vzhled. Tehdy zůstaly stát jen zdi, zbytek byl dostavěn za pomocí dřeva. Stavba tak kombinuje gotické a lidové prvky. Šindelová střecha, dřevěná zvonička i ochoz.
Na vrchu Koukolova hora (471 m.n.m.) jižně od Králova dvora se nachází zřícenina kaple sv. Blažeje postavená roku 1832.