Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Mže
Délka toku: 107,7 km.Mže vzniká v Českém lese ve výšce přibližně 700 metrů nad mořem ze soutoku potoků Sklářského, Lužního, Reichenbachu (pramení v Německu) a Bělé. Na Tachovsku protéká mělkým a širokým údolím až ke Klíčovu, kde se do ní zleva vlévají potoky Hammerský a Kosí, zprava pak říčka suchá. Koryto řeky se zde začíná zahlubovat do hlubokého a zalesněného údolí. Místy se vyhýbá překážkám v podobě skal. U Stříbra vtéká do Hracholuské přehradní nádrže, kam také ústí Úterský potok. Pod přehradou voda vytéká do úzkého údolí a pokračuje mezi meandry k Plzni, kde se stéká s řekou Radbůzou a společní zde vytváří počátek řeky Berounky.
Kostel sv. Ludmily stojí v těsném sousedství kostela sv. Kateřiny. Kostel byl vystavěn jako barokní v 80. letech 17. století na místě zřejmě starší gotické stavby. Jednolodní kostel barokní podoby s trojboce ukončeným presbytářem má plochou klenbu. Zařízení pochází z 17-18. století. Hlavní oltář je kamenný s obrazem kde sv. Ludmila spolu s knězem Kaichem vyučuje sv. Václava. U pilířů po stranách oltáře je umístěna mensa s kamenem na němž měla být údajně zavražděna sv. Ludmila. Kromě toho se v interiéru nachází dřevěná vyřezávaná kazatelna, dřevěný oltář převezený z Mořiny s obrazem sv. Stanislava.
Doporučujeme
Skanzen Doubrava
Skanzen Doubrava představuje typickou ukázku chebské lidové architektury, tzv. Chebských statků. Obec Doubrava, která správně spadá pod obec Lipová najdeme na 15 km jihovýchodně od Chebu. Chebské statky patří mezi nejkrásnější hrázděné stavby nejen v České republice, ale v celé Evropě. Vznikaly od poloviny 17. stoleté v Dolním Bavorsku a postupně se rozšířily na Chebsko. Právě ve vsi Doubrava se zachoval nejucelenější soubor těchto staveb. Největším lákadlem je zde statek čp. 9, zvaný Rustlerův. Je to čtyřstranný uzavřený roubený dům s hrázděným polopatrem z roku 1751. Dnes je upravený na soukromé muzeum. Expozice zemědělského nářadí, náčiní a nábytku vrátí návštěvníky o 250 let zpátky. Je zde i chlév a kolna, která je z roku 1780 a má zajímavě řešené sloupy a krovy. Celý komplex doplňuje zděná stodola z roku 1865. Součástí je i prodejní výstava obrazů, keramiky a dřevořezeb. V okolí se nachází další hrázděné domy a také mnoho starých a památných stromů. Otevřeno je v květenu, červnu, září a říjnu o víkendech mezi 12.00 - 18.00 a v červenci a srpnu denně kromě úterý.
Doporučujeme
Muzeum Otokara Březiny
Muzeum Otokara Březiny je nejstarším literárním muzeem na Moravě. Prezentuje působení básníka Otokara Březiny v Jaroměřicích. Otokar Březina přišel do Jaroměřic nad Rokytnou roku 1901. Nastoupil jako učitel zdejší měšťanky. Básník původně bydlel v podnájmu u Höferů, hned u školy, ale od roku 1913 obýval Březina první patro domu pekaře Vlčka, kde také zemřel. Právě v tomto domě je dnes Muzeum Otokara Březiny. K vidění je zachovalý byt básníka v originální podobě s nábytkem, obrazy, grafikami a menšími plastikami darovanými sochařem Fr. Bílkem O. Březinovi ještě za jeho života, dále jsou zde vitríny se vzácnými dokumenty a další památky. V přízemí je studijní knihovna, která slouží editorům díla O. Březiny, studentům k diplomovým pracím i ostatním zájemcům. V chodbě před knihovnou je expozice z historie muzea a Společnosti a několik zasklených stolových vitrín pro pořádání tematických výstav. V přízemí je také kancelář muzea. Muzeum dále slouží Společnosti O.B., která zde pořádá zasedání svého výboru a různé menší akce. Stálá expozice Věrně zařízený byt básníka Otokara Březiny, jeho osobní věci, ocenění a dary, hlavně obrazy Františka Bílka Studijní knihovna s téměř celým Březinovým dílem, jeho překlady a částečně dílo jeho přátel Filmový záznam Březinova pohřbu a poetické pásmo o jeho životě