

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zámek Hrubá Skála Romantický zámek Hrubá Skála stojí na pískovcové skále nad údolím říčky Libuňky, ve stejnojmenné obci, asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Zámek vznikl přestavbou gotického hradu Skála.
Historie zámku
Ten postavil kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna. Hrad byl pro svou vynikající polohu a obtížnou přístupnost důležitým správním i vojenským střediskem. Počátkem 15. stol. se stal majitelem panství rod pánů z Jenštejna. Za Jana Zajíce z Hazmburku, předního člena Strakonické jednoty, oblehlo a dobylo Skálu vojsko krále Jiřího. Za vlády Smiřických ve 2. polovině 16. stol. byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Po rodu Smiřických jej jako konfiskát po Bílé hoře získal Albrecht z Valdštejna. Po požáru v roce 1710 byly na zámku prováděny barokní úpravy. V polovině 19. stol. získali Hrubou Skálu Aehrenthalové, za jejichž držení zámek romanticky přestavěl arch. B. Gruber. Rod byl vlastníkem panství až do roku 1945, kdy byl zestátněn.
Dnes zámecký hotel
Zámek byl po roce 1945 upraven pro účely odborové rekreace, čím značně utrpěla značná část původních interiérů. Dnes je tu hotelové zařízení CK OREA. Zámek je znám především možností uspořádání romantických svatebních obřadů uprostřed nádherných interiérů.
Dispozice zámku
Na plošině před zámkem s parkovištěm a rozcestím turistických cest stojí bývalý hotel a empírový kostel sv. Josefa z roku 1812. Kamenným mostem se dvěma barokními plastikami z roku 1730, který se klene přes hluboký příkop, se vstupuje do pseudogotického předzámčí na pískovcovém bloku. Zde byly byty a konírny. Dalším kamenným mostem se vchází do vlastního dvoupatrového zámku s pseudogotickým průčelím, který stojí na druhém pískovcovém skalním bloku.
Zámecké budovy obklopují nádvoří s lichoběžníkovým půdorysem. Jeho severní strana je z větší části uzavřena jen nízkou zídkou terasy a výběžkem západního zámeckého křídla při hranolové věži s ochozem. Na nádvorní stěně jižního křídla se nám zčásti dochovala sgrafita s figurální a heraldickou tematikou. Západní křídlo vedle válcové věže má dnes zasklené arkády ve dvou podlažích. Pseudogotický ráz nádvoří kromě věže určuje především východní zámecké křídlo s gotickým portálem. V západním křídle zámku se zachovaly štukové stropy, obklady stěn, dveří a oken. Počátkem 19. stol. byl na místě bývalého hradního vězení vysázen anglický park.
Krásné výhledy
Pro návštěvníky je dnes přístupné nádvoří a hranolová věž s ochozem jako vyhlídka na hruboskalské skalní město, Trosky a Kozákovsko-hamštejnský hřeben. Pod parkovištěm prochází značená turistická cesta úzkou skalní soutěskou Myší díra do středu Dračích skal. Naproti zámku je skalní blok Prachovna, kdysi předsunuté strážní místo gotického hradu, se zbytky vytesaných schodů a zářezy pro dřevěnou stavbu. Zámek si s oblibou vybírali filmaři na natáčení pohádek jako Princ Bajaja, ale i dalších filmů např. česko-francouzský film Tělo Diany.
Tipy na výlet
Poblíž Hrubé Skály najdeme přírodní pískovcový útvar Adamovo lože. Vydat se můžeme také na zříceninu hradu Kozlov, zříceninu skalního hradu Kavčiny, Muzeum Českého ráje v Turnově, Dlaskův statek nebo třeba chrám Narození Panny Marie. U Turnova se nachází také zámek Hrubý Rohozec.
Ubytovat se můžete v Hrubé Skále nebo v Turnově.
Doporučujeme
Rozhledna Drahy u Javorníku Dřevěná rozhledna se nachází kousek jihozápadním směrem od obce Javorník při silnici vedoucí od slovenských hranic do obce Velká nad Veličkou.
Rozhledna stojící ve výšce 360 m.n.m. byla vystavěna v roce 2009 a slavnostně otevřena v únoru 2010. Dřevěná konstrukce vysoká 20 m je upevněna do betonové patky a zajištěná ocelovými lany. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 18 m je výhled na Bílé Karpaty, Chřiby, na okolní obce a za dobré viditelnosti lze spatřit i hrad Buchlov.
Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Doporučujeme
Bílá skála Území bylo chráněným přírodním výtvorem vyhlášeno v roce 1988. Rozkládá se na katastru Libeň mezi levým břehem Vltavy a nemocnicí Na Bulovce.Masív je tvořen prvohorními ordovickými horninami, které vytváří skalní step s kyselým prostředím. Proto jsou zde zastoupeny rostliny jako šťovík menší, kostřava ovčí, metlička křivolaká, či jeřábník lesní.Ve spodní části masívu je vyhlouben železniční propojující Holešovice s Libní.
Doporučujeme
Žihelský viklan Kousek od dvou balvanů Bába a Dědek nedaleko obce Žihle se nachází malé skalní městečko vzniklé stejný způsobem jako již dva zmíněné balvany. Ústředním bodem tohoto místa je viklan. V blízkosti se pak nachází ještě pár menších viklanů.