Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Studna s kovovou mříží na II. nádvoří Pražského hradu pochází z roku 1702.
Dřevěný kostelík karpatského typu stojící v Jiráskových sadech byl počátkem 16. století postaven v obci Habura na východním Slovensku. V letech 1744-1745 byl po postavení kamenného kostela převezen do Malé Polany, kde svému účelu sloužil až do roku 1915. Tehdy za první světové války byl značně poničen. Byl sice opraven ale nevyužíván, protože v Malé Polaně byl rovněž postaven kamenný kostel. V roce 1934 byl již ve velmi špatném stavu a hrozil mu zánik. Na jaře v následujícím roce jej zakoupilo město Hradec Králové ze 12.000 korun československých. V květnu a červnu byl rozebrán a převezen  po želenici do Hradce. Během léta pak sestaven v srpnu předán městu do užívání. Slavnostně otevřen 28.10.1935 jako památka padlých československých legionářů za první světové války. Kostel má dnes v pronájmu pravoslavná církev. Branka je kopií branky v Nižném Mirošově na východním Slovensku.
Doporučujeme
Rozhledna Zlatý Chlum
Rozhledna na kopci Zlatý Chlum (875 m) poskytuje nádherné výhledy již více než sto let. To že si její stavitelé pro její stavbu vybrali právě tento vrchol asi nikoho nepřekvapí. Zlatý chlum dominuje oblasti Jesenicka a blízké vyhlášené Priessnitzovy lázně zaručovaly rozhledně velkou oblíbenost. Za její stavbou stál podobně jako u dalších rozhleden Jesenicka té doby Moravskoslezský německý horský spolek. Kamenná, 26 metrů vysoká rozhledna, byla slavnostně otevřena 3. září 1899. O další tři roky později vyrostla vedle ní srubová chata, zvaná Medritzerova. V roce 1932 byla na Zlatý Chlum zřízena pohodlnější cesta a na úpatí kopce také nová sáňkařská dráha. Díky tomu se rozhledna stala velmi oblíbeným cílem turistů hlavně v zimě, protože pro cestu dolů mohli využít saně. Po Druhé světové válce a po zrušení německého turistického spolku, zůstal areál bez provozovatele a zájem o ní upadal. Chata v roce 1955 vyhořela a rozhledna byla ponechána bez správy svému osudu a pustla. Rekonstrukce proběhla až v 70.letech a zasloužilo se o ní město Jeseník. Vedle věže znovu vyrostla malá chatka nabízející občerstvení a  to zda je rozhledna otevřená poznají turisté jak velí tradice podle vyvěšeného praporu. Po zdolání 145 schodů vedoucích na vyhlídkový ochoz se naskytnou nádherné výhledy zahrnující celé Jeseníky. 
Doporučujeme
Vzpomínající
Akt ženy. Postava sedící a zahleděné ženy. Socha je zhotovena z bronzu a je umístěna na žulovém podstavci. Autor: B.Benda, 1960.