

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Praha - Šeberov Městská část Praha - Šeberov je součástí správního obvodu Praha 11.
Doporučujeme
Hrad Rychmburk Hrad Rychmburk se nachází v malebné obci Předhradí nedaleko Skutče v Pardubickém kraji. Dnes slouží jako domov důchodců. Základ areálu tvoří nově zrekonstruovaný gotický hrad Rychmburk s přilehlými zahradami.
Historie hradu
Hrad byl založen v 1. pol. 14. století Tasem z Mrdic. Část života zde strávil významný středověký básník Smil Flaška z Pardubic, jemuž hrad také patřil. V neklidných husitských dobách se sem uchýlila katolická šlechta, ale roku 1425 hradby hradu povolily pod husitským útokem. Dalšími majiteli hradu byly rody Valdštejnů a Kinských a oba dva se významně zapsali do podoby hradního sídla. Jindřich Šťastný z Valdštejna a jeho syn Vilém hrad přestavěli v pozdně gotickém a raně renesančním stylu. V roce 1763 získal Rychmburk Filip Kinský a začal hrad opravovat pro pobyt vrchnosti a pro potřeby správy panství. Hlavní barokní úpravy byly provedeny v l. 1793-1798. V r. 1823 koupili hrad Thurn-Taxisové. Po r. 1945 sloužil objekt potřebám státní lesní správy a od r. 1952 je v něm umístěn tedy domov důchodců.
Podoba hradu
Rychmburk je dvoupatrový hrad s dvoudílnou dispozicí, k hradbě na téměř obdélném půdorysu jsou přistavěny zevnitř na třech stranách budovy. U vstupu stojí mohutná válcová věž, mezi ní a čtverhrannou schodišťovou vížkou leží pavlač na zazděných arkádách, na parapetu je vyobrazen erb Valdštejnů. Na věži jsou patrné zbytky psaníčkového sgrafita. Dvoupatrový lichoběžníkový palác zaujal zadní, nejchráněnější polohu na severní straně. V 16. stol. byl v horních patrech zcela přestavěn a k jižnímu nároží přibyla čtvercová přístavba přesahující mimo průběh původní hradby. V téže době obehnal rozsáhlé předhradí zabírající zbylou plochu ostrožny pás hradeb se třemi okrouhlými baštami.
Na severozápadní straně nádvoří přibylo nové palácové křídlo. Dochovaly se gotické klenuté sklepy a ve věži zůstaly renesanční hvězdové klenby a pod střechou původní ochoz. Na barokní bráně hospodářského dvora v jihovýchodní části vsi jsou erby Berků a Meziříčských s nápisy z r. 1584 a barokní kartuše s erbem Kinských. Na zadní straně se dochovala nápisová deska s letopočtem 1681. Severně u dvora je bývalá zahrada s kruhovým altánkem, postaveným kolem r. 1800.
Tipy na výlet
Nedaleko odsud najdete rozhlednu Borůvka u Hluboké nebo Toulcovu rozhlednu nebo Toulcovy maštale - skalní město u Budislavi. V Proseči najdete Muzeum dýmek. Podívat se můžete i na zříceninu hradu Košumberk. V Luži najdete i synagogu a židovský hřbitov.
Ubytovat se můžete v Chrudimi.
Doporučujeme
Zámek Dobříš Dobříš, rozsáhlý rokokový zámek s náročně upravenou francouzskou zahradou a anglickým parkem, se nachází v severovýchodní části stejnojmenného města, které leží v okrese Příbram.
Historie zámku
První písemná zmínka o Dobříši je z roku 1252, jedná se o královský statek. Tehdy tu pobýval i Václav I., od roku 1262 je ve vlastnictví Rožmberků, později od roku 1321 patří Štěpánovi z Tetína. Kvůli výhodné poloze získal Dobříš zpět Jan Lucemburský a rozhodl se zde vystavět hrad. Ten se stal sídlem úřadu královského lovčího. Z vesnice v podhradí se stalo městečko, které často trpělo za husitských válek.
V držbě hradu se vystřídali různí majitelé, sídlili zde Kolovratové, Švamberkové, Lobkovicové i král Ferdinand I. Po něm se stal doživotním majitelem Dobříše Vilém z Rýzmburka. Na počátku 17. století dal císař Rudolf II. postavit místo zpustlého hradu vedle hospodářského dvora provizorní sídlo hejtmana. Pak, pro nevýnosnost statku, se císař rozhodl, že jej prodá. Roku 1630 bylo panství prodáno hraběti Brunovi Mansfeldovi. V roce 1789 připojil František Gundakar, kníže Colloredo-Mansfeld Dobříš ke své opočenské rodové državě.
Roku 1942 zámek vyvlastnili nacisté, stal se sídlem říšského protektora. Ke konci války byl konfiskován státem a věnován Syndikátu českých spisovatelů. Až v roku 1998 byl v restituci navrácen rodu Colloredo-Mansfeldů, současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld.
Dispozice zámku
V majetku mocného rodu Mansfeldů se panství rozrostlo již v minulosti. Jeho střediskem se stal rozsáhlý park, vybudovaný v polovině 17. století na místě dosavadních hradních hospodářských budov. Z někdejšího hradu se nám dnes dochovaly zbytky původních sklepů, tesaných do skály. Definitivní podobu získal zámek za Jindřicha Františka, který dal v letech 1745-1765 sídlo přestavět.
Zámek je trojkřídlá patrová stavba s mansardovými střechami, na kterou navazuje francouzská zahrada s řadou soch od Ignáce Františka Platzera. Interiéry zámku nám nabízejí expozici 11 pokojů s výzdobou ve stylu pozdního baroka, rokoka a klasicismu. Vyniká Zrcadlový sál s bohatou štukovou výzdobou a freskami od Jana P. Molitora.
Exteriéry a zahrady
V areálu sídla je přístupná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty připomíná atmosféru vídeňského Schönbrunu. Půdorysně je park rozvržen do pěti partií výškově odstupňovaných terasami a rampami. U zámku se rozkládá parter, pokrytý ornamentálním květinovým kobercem s fontánou a plastikami Hérakla. V anglickém parku se také nachází tzv. Čertův most.
Pozornosti jistě neunikne stavba na opačném konci zahrady naproti zámku. Působí jako průčelí další rozlehlé budovy s několika sochami podél venkovní zdi, jde ale pouze o krásně vyzdobenou stěnu, za kterou je pouhá oranžérie. Do areálu patří také bývalé divadlo a dům zahradníka, tzv. vodárna.
Zámek Dobříš je otevřen celoročně, nabízí prohlídku expozice, francouzské zahrady a anglického parku. Je zde také možnost pořádání svatebních obřadů, gala večerů, koncertů, seminářů, tiskových konferencí a různých recepcí.
V přímo naproti vstupu do zámku můžete také navštívit Kostel Nejsvětější Trojice. O něco dál ve městě Dobříš stojí za vidění radnice nebo třeba židovský hřbitov. Výlet si můžete naplánovat i na rozhlednu na Studeném vrchu u Hostomic.
Ubytování naleznete přímo na Dobříši.
Doporučujeme
Informační centrum Nasavrky Informační centrum se nachází v budově zámku a poskytuje informace o Nasavrkách a okolí, tipy na výlety, informace o zdejší naučné Keltské stezce Železnými horami a průvodcovskou službu v Keltské expozici. Otevírací doba leden-květen, říjen-prosinec pondělí-pátek 8.30-16.30 červen a září pondělí-sobota 8.30-16.30 červenec a srpen pondělí-neděle 9.00-17.00