Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Vodní nádrž Jirkov
Vodní nádrž Jirkov byla vybudována v letech 1960-1965 na řece Bílině v údolí kousek severozápadně od města Jirkova. Jejím účelem je odběr vody pro zásobování pitnou vodou oblast Chomutovska, protipovodňové ochraně a zajištění minimálního průtoku pod hrází. Hráz je sypaná, kamenitá z místního materiálu s vnitřním šikmým jílovitým těsněním. Poprvé zde byla použita na části hráze nová technologie sypání ve vysokých vrstvách s hutněním tlakovou vodou. Časem se objevila deformace hráze v místech kde nebyla použita nová tehnologie. Z tohoto důvodu musela být hráz rekonstruována v letech 1982-1985. V roce 2000 po zjištění, že rekonstrukce byla úspešná byly dokončeny finální úpravy do dnešní podoby. Hráz je dlouhá 190 m a vysoká 55,6 m, objem nádrže činí 2,769 m3 se zatopenou plochou 16,4 ha. Součástí nádrže je malá vodní elektrárna o celkovém výkonu 140 kW. Kolem nádrže a byla nově zpřístupněna v době sezony přístupová cesta spojující Jirkov a Telšské údolí. Na vrchu nad vodní nádrží se nachází zbytky bývalého hradu Nanštejn. Jinak je nádrž a hráz veřejnosti nepřístupná.
Téměř zaniklý hrad Maškovec, zvaný též Chotek, stojí na ostrožně obtékané Vltavou asi 3 km jihozápadně od obce Boršov nad Vltavou. Z Boršova k němu vede turistická značka, která dále pokračuje k zřícenině hradu Dívčí kámen. Historie hradu Hrad vystavěli v polovině 14. století vladykové z Kamenného Újezda, dle erbu se střelou soudě příbuzní Bavorů ze Strakonic. První z nich, kterého známe jménem (Buzek z Újezda), jej vlastnil v letech 1380-1387. Poté, co v roce 1455 koupil hrad Jindřich z Rožmberka, přestal sloužit jako rezidenční objekt a brzy začal pustnout. K roku 1493 se uvádí jako zřícenina. V 19. století byly doposud výrazné kusy zdiva rozebrány a rozprodány jako stavební materiál. V důsledku rabovacích prací v 19. století je velmi těžké rozpoznat původní podobu hradu. Vše kromě kusu zdiva doposud stojícího na nepřístupné hraně nad řekou bylo totiž dokonale odlámáno a odneseno. Hradní areál je dnes volně přístupný. V okolí můžete také navštívit zámek Poříčí u Boršova nad Vlatvou nebo o něco dále klášter Zlatá Koruna. V Boršově nad Vlatvou se můžete ubytovat. M.K.
Další z mnoha rozhleden, které vděčí za svůj vznik rozvoji mobilní komunikace, stojí na Verneřicku. Konkrétně na neoznačené kótě v mapách uváděné s nadmořskou výškou 616 m, severně od malé vesničky - Náčkovice. Rozhledna se svým architektonickým pojetím zcela vymyká od staveb, které v sobě snoubí vysílač s vyhlídkovou plošinou. Rozhledna u Náčkovic je zcela originální a netradiční. Architekt Martin Gabriel nechal spodní část věže obezdít přírodním kamenem a rozhlednu až do výšky 8,5 metru opláštit dřevem. Ve stejné výšce je vyhlídkový ochoz s osmi okny. Zbývající dvě patra dosahující výšky 21 metrů, jsou určeny mobilním operátorům. Abyste se mohli pokochat krásným výhledem na České Středohoří, musíte zdolat celkem 45 schodů. Podle stavitele věže se jí říká Víťova rozhledna. Pěkný výhled se naskýtá i od paty rozhledny. Tím musíte vzít zavděk v případě, že se na rozhlednu vydáte v době, kdy je zavřená. To by se Vám ovšem nemělo stát, pokud pro svoji návštěvu zvolíte pátek, či víkend v letní sezóně.
Doporučujeme
Muzeum Bedřicha Smetany
Muzeum Bedřicha Smetany, jež je stálou expozicí Národního muzea, sídlí od roku 1936 v překrásné novorenesanční budově bývalé Staroměstské vodárny z 80. let 19. století na vltavském břehu v těsném sousedství Karlova mostu. Muzeum vypovídá o životě a díle zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany (1824-1884). Ukázky z dokumentů, korespondence, deníků, notových autografů a dalších materiálů dokumentují jeho osobní život, tvůrčí vývoj a působení v českém hudebním a veřejném životě, genezi a osudy nejvýznamnějších děl. Muzeum Bedřicha Smetany bylo založené v roce 1926 Sborem pro postavení pomníku Bedřichu Smetanovi. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se každoročně pořádá na přelomu června a července na zámku v Litomyšli.  Popis expozice Stálá expozice, která je v pořadí již třetí, se zaměřuje na život a dílo zakladatele české národní hudby. Návštěvníkům přibližuje osobnost Bedřicha Smetany netradičním výtvarným řešením a tematicky je rozdělena do čtyř částí. První část Věnuje se Smetanovu dětství, studiím, uměleckým začátkům v Praze 1. poloviny 19. století a jeho pětiletému působení v Göteborgu ve Švédsku, na něž navázaly jeho koncertní cesty do Německa a Holandska. Druhá část Ta zachycuje Smetanovy aktivity v letech 1862-1874, jimiž se významně podílel na budování pražského hudebního života (např. činnost v některých uměleckých spolcích, obnovení tradice filharmonických koncertů, působení v čele opery Prozatímního divadla). Třetí část Pojednává o posledním období Smetanova života, kdy po ohluchnutí žil a tvořil mimo Prahu. Smetanovým stěžejním dílům jsou věnovány „partitury“ s dokumenty k jejich vzniku a osudům, umístěné na zvláštních notových pultech, které je možné si od dirigentského pultu pomocí speciální laserové taktovky ozvučit ukázkami ze Smetanovy tvorby podle vlastního výběru návštěvníka. Čtvrtá část V expozici jsou vystaveny v kopiích ukázky ze Smetanovy korespondence, deníků a notových rukopisů, množství dobových vyobrazení a dalších dokumentů. V originálech jsou tu portréty Smetany a dalších členů rodiny, některé jeho osobní památky a čestné dary, které dostal od svých ctitelů, a klavír ze Smetanova majetku.   Výstavy Muzeum pravidelně pořádá i krátkodobější tematické výstavy, které stálou expozici doplňují a oživují o smetanovská témata časově i obsahově přesahující její rámec a zároveň umožňují prezentovat další, mnohdy velmi zajímavé a často málo známé exponáty z muzejních sbírek.   Památník Bedřicha Smetany Muzeum Bedřicha Smetany spravuje také Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích.   Na co se můžete těšit Novorenesanční budova bývalé Staroměstské vodárny z let 1883–1884 s bohatou sgrafitovou výzdobou podle návrhů Mikoláše Alše a Františka Ženíška Expozice Bedřich Smetana (1824–1884), život a dílo Téměř kompletní fond Smetanových rukopisů, Smetanův klavír, ukázky autografů Smetanových skladeb, dopisů, deníků Expozice doplněna pulty se Smetanovými skladbami, které se ovládají laserovou taktovkou