Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Kostel sv. Jiljí byl založen zřejmě se založením obce ve 13. Století. Jeho existence je doložena k roku 1279. Byl pod správou cisterciáků z Vyššího Brodu. Za husitských bouří sice nebyl katolický, ale roku 1461 je opět pod správou vyšebrodských mnichů. Nynější kostel vznikl na místě původního, dostavěn z větší části roku 1488. Úplně dokončen a vysvěcen byl 11.7.1507. Trojlodní kostel má v dlouhém lodním prostoru a kněžišti zachovaou žebrovou síťovou klenbu. Trojlodí je zakončeno pětobice uzavřeným presbyteriem. Na severní straně se nachází sakristie. V presbyteriu i trojlodí se nachází gotická lomená okna s kružbami a dochovaly se rovněž gotické portály. Nejhodnotnější jsou žulové části vybavení jako pokladnička, polygonální křtitelnice, sanktuář a kazatelna na šroubovitě točené noze. Kostelní varhany pocházejí z roku 1765.
Rozhledna stojí na vrchu Milenka (619 m.n.m.), na samém okraji Českomoravské vrchoviny u obce Rudka, v okrese Blansko. Obec Rudka se proslavila zejména díky umělci Stanislavu Rolínkovi, který zde vytvořil umělou jeskyni s plastikami blanických rytířů. Jeho hlavním výtvorem byla ovšem socha T.G.Masaryka, vytesaná do výšky 10 m z jednoho kusu pískovce. Rolínkova umělecká činnost probíhala ve 20. let 20. století a do tohoto období spadá i aktivita tehdejšího starosty blízkého Kunštátu Františka Buriana. Ten chtěl využít velké oblíbenosti místa a zasadil se o vznik výletního areálu, jehož největší atrakcí měla být rozhledna. Stavba rozhledny byla zahájena v roce 1929 a dík právě probíhající hospodářské krizi se na její stavbě podílela řada nezaměstnaných z okolních obcí. V roce 1931 byla osmnáctimetrová kamenná věž s dřevěnou vyhlídkovou nástavbou otevřena a dostala jméno Burianova. Rozhledna nabídla výhled na Českomoravskou a Drahanskou vrchovinu a za dobrých klimatických podmínek i na Praděd. V roce 1980 proběhla rekonstrukce rozhledny. Byl rozšířen vyhlídkový ochoz a opatřen kovovým zábradlím. V roce 1991 byl areál vrácen Burianové vnučce.
Doporučujeme
Městské muzeum Loreta
Expozice vytvářející pozůstatky života zdejších obyvatel v 19. století, ukázky měšťanského životního stylu a cechy a řemesla. Stálá expozice Sbírka zemědělské techniky - více jak 150 ks nářadí a strojů, dodnes funkčních. Nejstarší dějiny města - vykopávky, historie vodního hradu v Chlumci n. C. Ostrostřelecká expozice - terče, terčovnice, významné osobnosti spolku. "Dopadli jak sedláci u Chlumce" - připomínka selských bouří roku 1775. Ze selského hospodářství - praní prádla, zpracování lnu, máselnice, chov ovcí, včelařství, pražení kávy. Selská jizba. Měšťanský interiér 19. století. Cechy a řemesla - řezníci, krejčí, ševci, kupci, pernikáři, hrdelní právo v Chlumci n.C. Sport a Sokol v Chlumci. Školství - školní pomůcky a obrazy, tablo okolních škol. Slavní rodáci - Václav Kliment Klicpera, pomolog Jan Říha, Jaroslav Goll.
Jako třetí rozhledna v mikroregionu byla postavena rozhledna Borůvka stojící nedaleko obce Hluboká asi 5 km východně od Skutče. Rozhledna zpřístupněná 4.6.2005 měří 18,5 m a krytá vyhlídková plošina se nachází ve výšce 15 m. Rozhledna má originální konstrukci, která patří mezi nejzajímavější v širokém okolí a opět v kombinaci dřeva a kovu. Rozhledna je přístupná od dubna do října.