

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Hospital Kuks Kuks je znám především částečně zachovalými barokními lázněmi a špitálem z přelomu 17. a 18. století, jejichž rozsáhlou sochařskou výzdobu realizoval Matyáš Bernard Braun.
Historie Kuksu
Roku 1664 panství koupil od markraběte Leopolda Bádenského generál rakouské jízdy Jan Špork. Později se správy ujal jeho starší syn František Antonín hrabě Špork. Kuks byl v té době znám svými minerálními léčivými prameny. To přimělo hraběte Šporka vytvořit z Kuksu lázně světové úrovně. V letech 1692–1695 nechal tedy vybudovat velkolepý areál rozdělený řekou Labe na dvě části. Část světská na levém břehu byla určena k léčbě těla, část na pravém břehu byla věnována léčbě duše.
Dominantou levého břehu byl zámek, reprezentační sídlo z roku 1710. V roce 1720 započal hrabě výstavbu Domu filozofů, kde umístil svou knihovnu s přibližně 40.000 svazky. Nad třemi léčivými prameny za zámkem byla vystavěna kaple Nanebevzetí Panny Marie. Z balkónu zámku vycházely lázeňské arkádové kolonády. Od zámku vedlo kaskádové schodiště zdobené sochami Tritónů, které se nám dochovaly dodnes. Po kaskádách, které jsou tvořeny mušlemi, stékala voda, o velkých slavnostech i červené víno. Schodiště zakončovala kašna zdobená sochou Polyféma a cyklem Čtyři roční období.
Při stavbě lázeňského areálu bylo pamatováno také na zábavu hostí. K tomuto účelu sloužil hostinec "U zlatého slunce", který obnovil svoji činnost roku 2003, vedle něj stálo dřevěné divadlo. Přes Labe vedl most zdobený sochami harlekýnů.
Už za života hraběte začal význam lázní postupně upadat, po jeho smrti chátraly. Postihla je řada povodní, požárů i válečných událostí. Neobývaný zámek roku 1896 vyhořel, v roce 1901 byl stržen společně s troskami lázeňských budov. Ze zámku a lázní se nám dochovalo pouze kaskádové schodiště k Labi a hostinec U Zlatého slunce.
V letech 1722 až 1732 postupně vznikal soubor soch v Novém lese. Iniciátorem a objednatelem děl byl hrabě Špork. Jejich autorem se stal Matyáš Bernard Braun, který se podílel na výraznějším zdobení celého panství. V roce 2000 byl areál Nového lesa zařazen americkou organizací World Monuments Fund na seznam sta nejohroženějších památek světa, v roce 2001 byl tento soubor sochařských děl vyhlášen národní kulturní památkou.
Tipy na výlet
Na Kuksu najdete také Ditrichovu lékárnu jako jednu ze stálých sbírek Národního muzea. V nedalekém Dvoře Králové doporučujeme navštívit zoologickou zahradu nebo Galerii Zdeňka Buriana. V Jaroměři můžete navštívit městské muzeum.
Ubytovat se můžete v Choustníkově Hradišti nebo ve Dvoře Králové nad Labem.
Doporučujeme
Zámek Častolovice Dějiny renesančního zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy na soutoku řeky Bělé a Kněžny nechal pan Častolov z rodu Hronovců vystavit vodní tvrz.
Zámek je obydlen i otevřen pro veřejnost
Majitelé tvrze se postupně střídali. Nejvýznamnější z nich byl však Jiří z Poděbrad. Ten také udělil městu znak, zlatou probodenou rybu na modrém poli, který si obec udržela dodnes. V letech 1588-1615 postavil Jan Bedřich z Oppersdorfu a jeho žena Magdaléna na místě vodní tvrze renesanční zámek. V roce 1694 zámek zakoupili Šternberkové, kteří zde v průběhu více než 300 let shromáždili rozsáhlou sbírku obrazů, která je dnes stálou expozici zámku.
V polovině 19. století byla část zámku přestavěna v novogotickém slohu a byl založen anglický park. Tento rod však musel zámek v minulosti dvakrát opustit. Poprvé za německé okupace, a podruhé v roce 1948, kdy jim byl veškerý majetek zkonfiskován. Byla zde umístněna internátní škola, čímž zámek značně utrpěl. Majitelé, Leopold Sternberg s rodinou, odjeli do Spojených států. V květnu 1992 byl zámek znovu navrácen paní Diane Phipps Sternbergové, která zde trvale pobývá. Její zásluhou začal zámek opět ožívat, proběhla zde řada úprav. Dnes jsou prakticky všechny jeho prostory znovu zprovozněny. Bývalý internát se proměnil v luxusní penzion. Díky majitelce a bytové architektce paní Sternbergové získal zámek novou dimenzi a řadu stálých návštěvníků, kteří využívají různé sály, salónky a svatební síň.
Renesanční skvost
Místnosti zámku jsou zařízeny v různých stylech, dávají nám představu o dřívějším zdejším životě. Rytířský sál, jeden z největších v české republice, zdobí malovaný renesanční strop se scénami ze Starého zákona. Stěny jsou pokryty i portréty představitelů šternberského rodu. Součástí sálu je také kaple Božího těla. Její vyřezávaný oltář i fresky byli vyhotoveny už roku 1601. V interiérech lze dále vidět dámský obývací pokoj s luxusním zařízením, reprezentační ložnici, zlatou ložnici, dětský pokoj, kde jsou umístěny hračky z konce 19. a první poloviny 20. století, empírový, biedermeierový, tapetový a kuřácký pokoj. Součástí expozice jsou malby rodů Škrétových, Teniersových, Schonfeldových i portréty českých králů. K zámku patří i anglický park s rybníkem a alejí.
Tipy na výlet
Navštívit můžete i pozdně renesanční zámek Doudleby nad Orlicí, zámek Potštejn, zříceninu hradu Potštejn nebo Muzeum krajky ve Vamberku. Zavítat můžete třeba na hrad Litice nad Orlicí nebo se rozhlédnout po okolí z rozhledny Kastel u Vrbice. Ve Vamberku také najdete dřevěný krytý most Peklo nad Zdobnicí.
Ubytování najdete v Kostelci nad Orlicí.
Doporučujeme
Alžbetinská kaple - Ostrava Kaple stojící v Husových sadech byla postavena na počest 50. výročí vlády císaře Františka Josefa a jako upomínka na tragické úmrtí jeho manželky císařovny Alžběty zvané Sisi.
Doporučujeme
Povodeň v roce 2002 Kovová deska označující výšku hladiny Vltavy při povodních v roce 2002. Je umístěna na Staroměstské vodárenské věži na Novotného lávce.