

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Stará radnice - Havlíčkův Brod Na jižní straně Havlíčkova náměstí stojí budova staré radnice. Původně to byla gotická stavba, která byla po požáru v roce 1662 přestavěna. Roku 1974 prošla rekonstrukcí.
V patře se nachází síň s valenou klenbou a štuky. Ve štítu stavby můžeme vidět tzv. Brodskou smrt, neboli kostlivce s kosou na níž je latinský nápis Qua hora nescis (v překladu „Kterou hodinu nevíš“).
V současné době je objekt sídlem knihovny a slouží pro další společenské účely. V gotickém sklepení je v provozu vinárna.
Doporučujeme
Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Památník Bedřicha Smetany umístěný do prostor Jabkenické myslivny, do domu, kde skladatel žil a tvořil, je jednou ze stálých expozic Národního muzea. Myslivna, zasazená do krásné přírodní scenérie, byla původně sídlem lesního úřadu knížat Thurn-Taxisů. Od r. 1875 zde působil zeť Bedřicha Smetany Josef Schwarz, manžel jeho dcery Žofie. U nich prožil hluchý Smetana se svou rodinou poslední léta života (1875-1884) a vznikla zde i řada jeho nejvýznamnějších děl.
Popis expozice
Návštěvníci expozice se mohou těšit na mnoho obrazových a písemných dokumentů, předměty osobní i rodinné povahy, které přibližují život Smetanovy rodiny i rodiny Žofie a Josefa Schwarzových v Jabkenicích. Exponáty přibližují kontakty B. Smetany s Mladoboleslavskem ještě před jeho příchodem do Jabkenic a dokumentují Smetanovu tvorbu jabkenického období – především její provozování a šíření na koncertech, operních scénách a prostřednictvím hudebních vydavatelství v Čechách i v zahraničí.
Těžištěm expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu zrekonstruované podle dobových svědectví a zařízené zčásti i originálním dochovaným nábytkem ze Smetanovy rodiny a dalšími původními památkami. V sále s malou galerií obrazů skladatelova vnuka Zdeňka Schwarze je možné se zaposlouchat do Smetanových skladeb dle vlastního výběru.Od r. 2004 je v Památníku nainstalována zrestaurovaná opona jabkenických ochotníků namalovaná v r. 1877 skladatelovou manželkou Betty Smetanovou.
Na co se můžete těšit
Jabkenická myslivna, původně sídlo lesního úřadu Thurn-Taxisů
Dům, kde skladatel žil, tvořil a kde vznikla většina mistrových vrcholných děl
Zde vznikla unikátní opona jabkenických ochotníků s výjevem „Příchod praotce
Čecha na Říp“ namalovaná 1877 Smetanovou druhou ženou Bettinou
Možnost individuálního poslechu Smetanových děl podle vlastního výběru
Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích je spravován Národním muzeem.
Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, se každoročně pořádá na přelomu června a července na zámku v Litomyšli.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Střílky Nepatrné pozůstatky hradu Střílky se nacházejí přibližně 1 km jihovýchodně od stejnojmenné obce. Na volně přístupný hrad z ní vede turistické značení.
Historie hradu
Hrad byl založen v polovině 13. století Smilem ze Zbraslavi, jenž působil v diplomatických službách Přemysla Otakara II. i jako kastelán na Přerově a Brumově. Poprvé se po Střílkách píše roku 1258. V roce 1321 Jan Lucemburský Střílky zastavil Jindřichovi Železnému z Lipé, stejnojmennému synovi slavnějšího otce a moravského hejtmana. V polovině téhož století hrad společně s nedalekým Cimburkem získal moravský markrabě Jan Jindřich a později jeho syn Jošt, který jej roku 1406 zastavil Vznatovi Hechtovi z Rosic. V roce 1460 hrad zdědili páni z Lichtenburka a vzhledem k častým válečným nepokojům v kraji (česko-uherské války), jej dodatečně ještě více opevnili vystavěním předsunutého opevnění. V roce 1481 koupili Střílky vladykové z Ojnic, ale poté, co roku 1511 získali Bučovice, nechali hrad opuštěný. K roku 1542 se již uvádí jako pustý.
Podoba hradu
Podlouhlé hradní jádro obsahovalo vstupní bránu, čelem k přicházejícím štítovou zeď s přilehlým bergfritem a na nejchráněnějším místě palác. Před štítovou zdí stávala další hradba tvořící parkán a před ním nezastavěné předhradí bez oddělení příkopem. Před tímto hradním komplexem stávalo ještě jedno nezastavěné předhradí, oddělené taktéž příkopem. Vzhledem k tomu, že vrchol pahorku před hradem byl vyšší než staveniště hradu, přikročili Lichtenburkové ve 2. polovině 15. století k rozšíření opevnění a vystavěli na něm příkopy a valy opevněnou věžovitou stavbu neznámého půdorysu. Zabránili tak přímému odstřelování hradu nově využívanými obléhacími děly.
Dnes je zde k vidění střepy zdiva bergfritu, základy části paláce (nádvorní stěnu, ještě v roce 1968 dochovanou do výše druhého patra a dlouhou 10 metrů, zničili při těžbě lesní dělníci) a samozřejmě příkopy.
Tipy na výlet
V nedalekých Bučovicích můžete obdivovat kromě zámku také židovský hřbitov nebo Městské muzeum. Vypravit se můžete na rozhlednu Bukovanský mlýn, zámek Kyjov, zámek Koryčany, hrad Cimburk, barokní zámek Cetechovice, Vlastivědné muzeum Kyjov nebo barokní zámek Milotice.
Ubytování najdete v Bučovicích.
M.K.
Doporučujeme
Zítkovy sady Zítkovy sady mají rozlohu cca 0,65 km2. Leží pod Emauzy a jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevná a náměstím pod Emauzy. Sady mají zahradní ráz. Je zde řada upravených záhonů, které zejména v období vegetace, dávají tomuto koutu malebný vzhled. Výrazně doplňují pomník věnovaný československým legionářům a obětem I. světové války. Nachází se na přilehlém náměstí pod Emauzy.