Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Skála smrti
Nejpozoruhodnější ukázka lidové tvořivosti se nachází zhruba 1,5 km jižně od Kunratic u Cvikova, vede k ní zelená odbočka.Jde o impozantní do skály vytesaný reliéf se středověkým námětem. Autory tohoto díla jsou dva místní rodáci, řídící učitel Karel Beckert a strážník Karel Bundesmann, kteří reliéf vytvořili společně v roce 1910. Jde o reliéf rytíře na bujném koni a o něco níže postavu zoufalé dívky. Znázorňuje místní pověst a vztahuje se k legendární postavě zlého rytíře Kuna, jenž sídlil na tvrzi, která stála na Zámeckém vrchu nad Kunraticemi. Krutý šlechtic prý pronásledoval dívku místního mlynáře. Dívce se vždy podařilo uniknout, ale jednoho dne ji překvapil ve skalách pod Kovářským vrchem. Když už se zdálo, že nemá šanci, skočila z okraje skály do nebezpečné bažiny. Rytíř již nestačil koně zastavit, zřítil se také a utonul. Dívku podle pověsti zachránila široká sukně, která zbrzdila pád, podle jiné legendy ji zachránil anděl strážce, který se v poslední chvíli objevil.
Kostel Nejsvětější Trojice - Valeč, text v přípravě
Původní Malostranská vodárenská věž byla postavena v roce 1502. Stávající věž byla na jejím místě postavena v roce 1562. Stojí na Petržílkovském ostrově. V místě, kde stávaly mlýny mlynáře Petržílka. Proto se také někdy nazývala Petržílkovská. Je vysoká 30 m, její nádrž v horním patře má obsah 10,5 hektolitrů a rozváděla vodu do 57 kašen. V roce 1620 byla vybavena čerpadlem od Albrechta z Valdštejna a v roce 1940 modernizována a nově vybavena zařízením. Při obléhání Prahy Švédy, v roce 1648, byla věž poškozena. V roce 1808 prodělala generální přestavbu. Další rekonstrukce následovala až v osmdesátých letech 20. století.
Téměř zaniklý hrad Maškovec, zvaný též Chotek, stojí na ostrožně obtékané Vltavou asi 3 km jihozápadně od obce Boršov nad Vltavou. Z Boršova k němu vede turistická značka, která dále pokračuje k zřícenině hradu Dívčí kámen. Historie hradu Hrad vystavěli v polovině 14. století vladykové z Kamenného Újezda, dle erbu se střelou soudě příbuzní Bavorů ze Strakonic. První z nich, kterého známe jménem (Buzek z Újezda), jej vlastnil v letech 1380-1387. Poté, co v roce 1455 koupil hrad Jindřich z Rožmberka, přestal sloužit jako rezidenční objekt a brzy začal pustnout. K roku 1493 se uvádí jako zřícenina. V 19. století byly doposud výrazné kusy zdiva rozebrány a rozprodány jako stavební materiál. V důsledku rabovacích prací v 19. století je velmi těžké rozpoznat původní podobu hradu. Vše kromě kusu zdiva doposud stojícího na nepřístupné hraně nad řekou bylo totiž dokonale odlámáno a odneseno. Hradní areál je dnes volně přístupný. V okolí můžete také navštívit zámek Poříčí u Boršova nad Vlatvou nebo o něco dále klášter Zlatá Koruna. V Boršově nad Vlatvou se můžete ubytovat. M.K.