

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Židovský hřbitov Havlíčkův Brod Havlíčkobrodský židovský hřbitov najdeme v Ledečské ulici kousek od centra města. Hřbitov založený v letech 1888-1890 sloužil až do roku 1942. Jeho plocha 3.182 m2 je ohrazena kamennou zdí a vstup je přes bývalý hřbitovní domek, který zároveň sloužil jako byt správce. Dnes zde nalezneme na 200 náhrobků.
Hřbitov je volně přístupný mimo židovské svátky.
Doporučujeme
Zámek Krásný Dvůr Barokní zámek Krásný Dvůr se nachází v stejnojmenné obci, která leží v okrese Louny, v Ústeckém kraji.
Historie zámku
Nejstarší písemná zmínka o obci je již z 13. stol., kdy se s panstvím zmiňují 2 tvrze, vesnice a 2 mlýny. Jednu z tvrzí přestavěl koncem 16. stol. Jan Mašťovský z Kolovrat na renesanční sídlo. Po bitvě na Bílé hoře získal Krásný Dvůr Václav Michna z Vacínova, od nějž jej pak koupil Heřman Černín z Chudenic. Objekt tou dobou upadal a sloužil jako sýpka.
Zámek za Černínů
Největší mírou se do historie Krásného Dvora zapsal právě šlechtický rod Černínů. František Josef Černín se rozhodl k rozsáhlé přestavbě bývalé tvrze na barokní zámek. Projekt přestavby provedl známý český architekt František Maxmilián Kaňka. Práce probíhaly v letech 1720 - 1724. K zámku již v té době náležel rozsáhlý park. Koncem 18. století byly provedeny drobné stavební úpravy a následovaly i rozsáhlé zásahy do okolí. Při rozšíření parku vycházel tehdejší majitel Rudolf Černín z koncepce anglické zahrady, ovlivněné myšlenkami romantismu. Krajinné scenérie byly doplněny množstvím drobných altánků. Tato etapa ukončila stavební vývoj zámku a uvedla jej do dnešní podoby.
Zámek Krásný Dvůr hostil řadu významných osobností, například J. W. Goetha, básníka Theodora Körnera, kněžnu Zaháňskou s knížetem Metternichem a také národního buditele Josefa Dobrovského. V majetku Černínů zůstalo panství až do okupace, kdy jej obsadili nacisté. Od roku 1945 se stal zámek vlastnictvím státu.
Podoba zámku
Objekt zámku Krásný Dvůr nese výrazný vliv francouzského stavitelství. Zámek má trojkřídlou dispozici, je jednopatrový s dvoupatrovým hlavním traktem a hlubokým dvorem obklopeným přízemními křídly hospodářských budov. V současné době je v zámku pro návštěvníky zpřístupněno 18 místností a chodbová galerie.
Zámecké expozice
V expozici jsou interiéry s dobovým zařízením, můžeme si zde prohlídnout velmi cenná malířská díla českých a evropských autorů (např. Petr Brandl, Ludvík Kohl, Josef Bergler, Karel Škréta, Filip Kristian Benthum, Kristian Brand, Alžběta Vigée-Lebrun…), dále pak množství grafik, porcelán, sklo, kamenina, hodiny, původní kamna klasicistních tvarů, nábytek a další ukázky dovednosti historických řemeslníků. Pozoruhodné jsou také některé tématické sbírky (např. rozsáhlý barokní obrazový soubor 42 psích portrétů malíře Petra Václava Bergera).
Největší anglický park u nás
Důležitou součástí panství je zámecký park, jedená se o nejstarší a největší anglický park u nás o rozloze 100 ha. Zahradník Födisch, jenž se inspiroval při studijním pobytu v Anglii, zde vytvořil důmyslný vodní systém napájející pět rybníků a umělý vodopád. Později bylo postaveno i několik empírových a romantických zahradních staveb. Osobitá je zejména novogotická rozhledna s kaplí. Roste zde řada prastarých dubů, buků, lip, jírovců, platanů, javorů a olší. Nejvýznamnější je tzv. Goethův dub (dnes již torzo), jehož věk se odhaduje na 1000 let a patří tudíž mezi nejstarší stromy v Čechách. Za zmínku stojí také tzv. francouzská zahrada, umístěná za východní částí zámku. Zámek a park v Krásném Dvoře se zalíbil i filmařům, natáčely se zde filmy jako Konec starých časů či Jak básníkům chutná život, To horké léto v Marienbau a několik pohádek.
Tipy na výlet
Na výlet se můžete vydat na gotickou tvrz Nepomyšl nebo gotickou tvrz Hlubany u Podbořan. Poblíž najdete i židovský hřbitov. Navštívit můžete také zříceninu hradu Křečov nebo zámek Valeč.
Ubytovat se můžete v Žatci.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Krašov Na zříceninu hradu Krašov vede přibližně 8 km dlouhá turistická značka z města Kožlany, nejblíže položená obec se jmenuje Bohy.
Historie hradu
Jeden z nejstarších českých šlechtických hradů před rokem 1232 založil Jetřich z rodu Hroznatovců. V majetku jeho potomků, kteří se po hradě psali „z Krašova“ byl hrad do poloviny 14. století. V období husitských válek byl Krašov pevnou oporou katolické strany. Po éře střídání majitelů zde do roku 1529 sídlily postupně dvě větve pánů z Kolovrat. Za Svitáků z Landštejna byl hrad v polovině 16. století renesančně přestavěn.
Následně se majitelé opět často střídali, až v roce 1649 zámek a panství, zpustošené za třicetileté války, zakoupil Jan Gref z Grefenberka se svým zetěm Františkem Miseronim z Lisonu. Rod Miseroni, pocházející z Itálie, zbohatl na mistrném broušení a řezbě drahokamů. František Miseroni byl schopným úředníkem, ovšem na poddané byl ras a se sousedy měl velké spory. Nakonec jej jeden poddaný smrtelně postřelil a jeho syn Norbert, který ve sporech se sousedy pokračoval, byl roku 1678 nucen Krašov prodat majitelům sousedního panství, plaským cisterciákům. Zámek nebyl čtvrtstoletí obýván, až roku 1701 přistoupili řeholníci k jeho barokním úpravám na letní sídlo. Po zrušení plaského kláštera roku 1785 zámek rychle pustnul, okolo roku 1800 byl již ve zříceninách. V letech 1970-1971 zde probíhal archeologický průzkum.
Dispozice hradu
Dispozice hradu byla dvojdílná, o předhradí, narozdíl od hradního jádra, toho však mnoho nevíme. Zadní část jádra tvořila hradba, k níž se na nejchráněnější straně nad řekou přimykal palác. Vstup do této zadní části chránila věžice v hradbě. Přední část jádra, z jehož „vybavení“ se dodnes dochovala jen do skály vytesaná cisterna, měla pravděpodobně lehčí opevnění. Toto opevnění brzy nesplňovalo nároky majitele, a proto byla již ve druhé polovině 13. století provedena přestavba hradu, při níž vznikl i okrouhlý bergfrit.
V pozdějších přestavbách v průběhu 14. století se stavitelé zaměřili již jen na rozšířování obytného prostoru přistavováním paláců podél hradeb. Opevnění hradu bylo dále posíleno výstavbou parkánu s bránou a předsunuté okrouhlé bašty. V předhradí hradu se nacházelo hospodářské zázemí – pivovar se spilkou a sladovnou, kovárna, krčma, lázeň a cihelna a pod hradem mlýn. Do dnešních dnů se dochovalo velké množství zdiva, místy až do úrovně 1. patra. Hrad, o který se stará Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašov, je volně přístupný.
Tipy na výlet
Navštívit můžete obnovenou zříceninu gotického kostela sv. Petra a Pavla v Dolanech. Nedaleko odsud najdete zámek Liblín. Krásná je také zřícenina gotického hradu Krakovec. V Kralovicích se nachází zámek Hubenov.
Ubytovat se můžete v Plzni.
M.K.
Doporučujeme
Kostel Všech svatých - Ořechov V obci Ořechov můžeme najít zajímavě architektonicky členěný novorománský kostel Všech Svatých, vystavěný roku 1899. Na konci druhé světové války si v něm nacisté zřídili vojenskou pozorovatelnu. Při osvobozování zdejší oblasti sovětskou armádou, došlo právě ve zdejších obcích k prudkým bojům. Při nich bylo poškozeno nejen hodně domů, ale také velmi silně tento kostel. Po válce v letech 1945-1946 byla stavba obnovena do dnešní podoby.