

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Provodínské kameny Přírodní památka Provodínské kameny se nachází asi 3 km severně od obce Jestřebí.Provodínských kamenů je celkem šest, ale nejvýraznější a nejnavštěvovanější je vyvřelý čedičový suk Lysá skála, který se někdy nazývá také jako Spící panna. Z určité strany totiž skála opravdu připomíná obličej ležící dívky. Vrchol Lysé skály je přístupný i když ne úplně lehký výstup a poskytuje kruhový výhled do okolí.Dalšími kameny jsou Dlouhý vrch (asi 1 km jihovýchodně od Lysé skály), který posloužil jako výhodné místo pro stavbu vojenských valů za Josefa II. Je také jediným z kamenů na které vystupuje znělec a nikoliv čedič. Puchavec (1,5 km západně od Lysé skály), dříve navštěvován pro výskyt zajímavých nerostů. Meichlův nebo také Michlův vrch (na mapě není uveden) je jen 300 m západně od Lysé skály a stojí pod ním stožár, na jeho úbočí se pak nachází starý čedičový lom. Strausův vrch a Pitrův vrch se pak nacházejí mezi Lysou skálou a Dlouhým vrchem (ani jeden není na mapě přímo uveden).
Doporučujeme
Vyšehradský kodex Vyšehradský kodex je evangelistář, který pravděpodobně vznikl v době korunovace Vratislava II. na českého krále a byl mu během této události dne 15. června 1086 snad i předán. Jedná se o kodex o rozměrech 415 × 340 mm, který obsahuje 108 pergamenových listů. Název „Vyšehradský“ asi nese proto, že byl od svého vzniku či o něco později uchováván na Vyšehradě.O tom, kde kodex vznikl a kdo byl jeho dárcem, panuje mezi odborníky diskuze, většinou se ale shodují, že byl vyroben v prostředí blízkém bavorské klášterní škole, resp. řezenské výtvarné tradici. Předpokládá se, že vzhledem k této skutečnosti mohl být dárcem některý z domácích benediktinských klášterů, které s bavorskými kláštery udržovaly styky. Vzhledem k tomu, že po korunovaci byly obdarovány kláštery v Ostrově (získal ornáty) a v Břevnově (získal celu v Opatovicích), lze jako o dárcích nejpravděpodobněji uvažovat o těchto dvou klášterech.Kodex byl do 17. století uchováván v metropolitní knihovně sv. Víta, poté přešel do držení knihovny pražského Arcibiskupského semináře. Nyní se nachází v Národní knihovně v Praze pod signaturou XIV A 13.
Doporučujeme
Jihočeská plavební
Jsme malou společností provozující vyhlídkové plavby v malebném Týně nad Vltavou na vyhlídkové lodi Regent, která svým vzhledem působí romanticky a dokonale zapadá do celkového pohledu na město a jeho okolí.
Naší nabídku tvoří především tři vyhlídkové trasy. Krátkou plavbu 25min do okolí Týna nad Vltavou. Středně dlouhou plavbu 70min k soutoku řek Vltavy a Lužnice odtud následuje krátká plavba po řece Lužnici a zpět do Týna nad Vltavou. Dlouhou plavbu po řece Vltavě k přehradě Kořensko kde se proplavíme plavební komorou a odtud uskutečníme krátkou plavbu k obci Újezd kde se před z části zatopenou malou vojenskou pevností ( bunkrem) z 2 světové války obrátíme a vyplujeme zpět přes plavební komoru do Týna nad Vltavou.
Naším cílem je Vám poskytnout jedinečný zážitek nejen prostřednictvím víkendových rodinných výletů, ale díky každodennímu provozu také během Vaší dovolené a dalších příležitostí. Například romantická plavba v dopoledním klidu či naopak při západu slunce Vám jistě náladu nezkazí.
Nabízíme Vám možnost prohlédnout si město a okolní přírodu jiným způsobem, jakým pohled z paluby lodi zajisté je.
Bližší informace Vám rádi poskytneme na našich Webových stránkách WWW.JIHOCESKAPLAVEBNI.CZ
Těšíme se na Vaši návštěvu a přejeme Vám mnoho zážitků na palubě lodi Regent .
Najdete nás na centrálním městském přístavišti v bezprostřední blízkosti hlavního Týnského silničního mostu. Ze směru od Temelína stačí pouze přejet most, za ním odbočit vlevo a pak již stačí pouze sjet nejbližšími uličkami (Děkanská a Pod Kostelem) dolů k řece na centrální parkoviště. Odtud je to už jen pár kroků. Kotviště je vyznačeno na mapě
Doporučujeme
Kostel Sv. Jakuba - Církvice Kostel sv. Jakuba byl postaven ve 12. století při románském panském dvorci, nákladem paní Marie a jejích synů Slavibora a Pavla, zřejmě jako usmíření za účast jejího manžela při přepadení Olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka u hradu Usobrno ve vsi Biskupicích. Význam stavby dokládá i fakt, že vysvěcení se zúčastnil i král Vladislav s královnou Juditou. V 19. století byla celá stavba rekonstruována v duchu purismu architekty Krannerem a Mockerem.
Kostel je ukázkou panské, jednolodní tribunové stavby. Byl postaven z objemných kvádrů a z větší části neomítnut. Na východě přiléhá apsida a západní část uzavírá hranolová věž se sdruženými okénky ve dvou patrech nad sebou. V apsidě se dochovala původní klenba (koncha), v lodi je pak renesanční hřebínková klenba. Dříky sloupů pod tribunou zdobí románský ornament. Unikátní je hlavně vnější jižní výzdoba stěny lodi, románskými plastikami českých zemských patronů. Zařízení kostela není příliš významné, cenný je pouze náhrobní kámen Kateřiny z Arca z konce 17. století.
Kostel je přístupný na požádání, průvodce se nachází v obci. V sezonně o víkendech, kdy je větší zájem není problém ho zastihnout přímo na objektu.